PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Film

20 000 dni na Ziemi

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret – 20 000 dni na Ziemi – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy?20 000 DNI NA ZIEMI (premiera!)

2-4, 9-11, 13 listopada 2014

godz. 20:30

Bilety: 10 zł

reżyseria: Jane Pollard, Iain Forsyth
występują: Nick Cave, Kylie Minogue, Ray Winstone, Blixa Bargeld
szczegóły: dokumentalny/muzyczny/dramat, Wielka Brytania, 2014, 97 min.


Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret – „20 000 dni na Ziemi” – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem? Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia. W „20 000 dni na Ziemi” widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”. „20 000 dni na Ziemi” zostało wyróżnione nagrodą na Festiwalu w Sundance (Nagrody Reżyserskie – Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego) oraz Nagrodą Publiczności podczas festiwalu Transatlantyk (Najlepszy film festiwalu).

uzyskują na ekranie klimat poezji bardzo pasującej do postaci portretowanej na ekranie. Lekko nonszalancka, rozbujana forma filmu, zamknięta w zdjęciach autorstwa Erika Wilsona, kreuje hipnotyczną atmosferę wokół głównego bohatera, nadaje mu dziwnie uwodzicielskiej siły i melancholii. Dzięki temu „20 000 dni na Ziemi" przypomina nieco mrocznoromantyczny sen z Nickiem Cave'em w roli głównej – stopklatka.pl.

20000 dni na Ziemi

Szczególnym rodzajem autokreacji, choć pewnie jak najbardziej szczerym, są sceny rozmów Cave’a ze swoim przerysowanym psychoterapeutą. Wspomnienia dzieciństwa i ojca mają nam pozwolić na zajrzenie w głąb geniusza, jednak mamroczący i kiwający głową lekarz sprawia, że sceny zdają się żywcem wyjęte z filmów Woody’ego Allena – Onet.pl.

 

zapamiętał i zapisywał wszystko, a teraz przed kamerą ujawnia swoje zapiski, pokazuje pamiętniki i fotografie. O, jakże było uporządkowane życie muzyka, o którym myślimy, że nie przeżył jednej chwili bez rockowego odlotu – „Rzeczpospolita”.

Ten film na pewno podbije serca fanów Nicka Cave'a, ale także wszyscy ci, których interesuje proces tworzenia, poszukiwania inspiracji i natchnienia, powinni odnaleźć w nim wiele dla siebie – The Playlist.

Wyjątkowo oryginalny i wciągający portret słynnego rockowego poety. Ten film próbuje nas przekonać, że jest ekranową fikcją, ale tak naprawdę to dokumentalna biografia pełną gębą – „Variety”.

  • ikonaOpublikowano: 22.10.2014 22:06
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona