PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Fakty gospodarcze z gdyni

Gdynia i Trójmiasto - zdaniem ekspertów to świetne miejsce na biznes

 

Trójmiasto jest coraz lepszym miejscem do prowadzenia biznesu - wynika z najnowszego raportu firmy Jones Lang LaSalle. Jest ona jednym  z liderów światowego rynku zarządzania nieruchomościami komercyjnymi.

Na początku listopada 2013 r., całkowite zasoby biurowe w Trójmieście przekraczały 430 000 mkw. co daje czwarte miejsce w Polsce, za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. Na Gdynię przypada - 30 % powierzchni na wynajem w Trójmieście. Eksperci podkreślają, że w przypadku Trójmiasta szczególne znaczenie ma fakt, że są to nowoczesne, właśnie wybudowane obiekty w bardzo wysokim standardzie. Mogą one budzić zainteresowanie najbardziej wymagających inwestorów z całego świata. Wśród najciekawszych lokalizacji w Trójmieście wymieniana jest ul. Łużycka w Gdyni. „Znaczenia nabiera gdyńskie nadbrzeże na czele z wielofunkcyjnym projektem Waterfront” - napisali eksperci Jones Lang LaSalle w swoim opracowaniu.
Eksperci wychwalają też inne atuty Gdyni i całego Trójmiasta. Podkreślają, że dzięki dużej liczbie połączeń z niemieckimi oraz skandynawskimi miastami oraz takim atutom regionu jak dostęp do wykształconych kadr i rozwinięte zaplecze biurowe, Trójmiasto jest uznawane za dobrą lokalizację dla obsługi tych rynków i dla inwestycji z krajów nordyckich.
Ciepło odnoszą się także do planów inwestycji w lotnisko w Gdyni. „Rozpoczęcie budowy terminalu w Gdyni rozszerzy ofertę lotów. Poprawia się infrastruktura kolejowa i połączenia z głównymi aglomeracjami (m.in. modernizacja linii E65, która skróci podróż z Gdyni do Warszawy do 3,5 godziny). Trójmiasto ma również dostęp do autostrady A1 oraz dysponuje rozbudowaną obwodnicą. Rozwijają się także porty w Gdańsku i Gdyni.”. Wszystkie te czynniki powodują, że Trójmiasto wskazywane jest jako świetne miejsce do prowadzenia biznesu.
Plusem Trójmiasta sa też uczelnie - rocznie opuszcza je prawie 30 tys. absolwentów. Ale liczą się także specyficzne umiejętności. Marta Aserigadu, Delivery Manager, Hays Poland, komentuje: „Trójmiasto jako jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce stwarza szczególnie duże możliwości pozyskania pracowników biegle władających zarówno popularnymi językami europejskimi, jak i językami z grupy skandynawskiej. Uniwersytet Gdański oferuje kierunki umożliwiające naukę duńskiego, fińskiego, szwedzkiego oraz norweskiego, co wciąż jest rzadkością w skali kraju. Tak kluczowy atut jak dostęp do absolwentów posługujących się łącznie ponad 20 językami obcymi doceniają globalne koncerny, który uruchomiły w Trójmieście swoje centra usług”.
Przypomnijmy - w Gdyni mieści się centrala skandynawskiego banku Nordea oraz centrum obsługi IT Grupy Nordea.

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza

  • ikonaOpublikowano: 13.12.2013 11:58
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona