1 maja mija 10 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Czy Gdynia wykorzystała szansę jaką dało nam członkowstwo w UE?
Podsumowując wszystkie inwestycje w mieście, które zostały zrealizowane ze środków unijnych dochodzimy, aż do połowy lat 90. Już wtedy Gdynia szybciej niż inne polskie miasta osiągała standardy europejskie. Jeszcze przed rokiem 2004 pozyskiwała i korzystała ze środków w ramach projektów partnerskich, za co w 1996 roku otrzymała Honorową Flagę Rady Europy. W 2002 roku Gdynia za dokonania i propagowanie założeń Unii Europejskiej otrzymała szczególne wyróżnienie- Nagrodę Europy.
Jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE, Gdynia dzięki środkom unijnym zrealizowała 30 projektów, w których dopłata z Unii wyniosła prawie 200 milionów złotych. Te środki wykorzystano między innymi na I etap budowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPN-T) oraz Zakładu Utylizacji Odpadów.
Dzięki przystąpieniu do struktur unijnych, po 2004 roku zakres pozyskiwanych i wykorzystywanych w Gdyni środków zdecydowanie się zwiększył. Zmodernizowano między innymi Trasę Kwiatkowskiego, ul. Janka Wiśniewskiego czy Drogę Gdyńską. Zainicjowano kolejne etapy rozbudowy PPN-T i nowoczesnego Centrum Nauki EXPERYMENT.
Ogromne wsparcie finansowe na rozwój otrzymał także Zarząd Morskiego Portu Gdynia- dzięki środkom unijnym realizowane są projekty zakładające między innymi przebudowę i zagospodarowanie nabrzeży, kanału portowego, przebudowę intermodalnego terminalu kolejowego w Porcie Gdynia.
Na uwagę zasługuje także tworzone w budynku historycznego Dworca Morskiego- Muzeum Emigracji. Przestrzeń wystawiennicza zostanie udostępniona zwiedzającym na przełomie 2014/2015 roku, jednak prace budowlane i adaptacyjne trwają już od roku 2013.
W latach 2004-2014 ze środków unijnych skorzystały również dwie najważniejsze gdyńskie uczelnie. Akademia Morska stworzyła bardzo nowoczesne planetarium, z najwyższej klasy sprzętem firmy Zeiss, natomiast w Akademii Marynarki Wojennej otwarto nowoczesną i ogólnodostępną bibliotekę.
Środki unijne w ogromnej mierze przyczyniły się do tego, iż mamy w Gdyni największą i najnowocześniejszą scenę w Polsce- rozbudowany i zmodernizowany został bowiem Teatr Muzyczny.
Zmiany zaistniałe dzięki wykorzystaniu środków UE możemy także dostrzec w obu gdyńskich szpitalach. Szpital Morski PCK wybudował i wyposażył w najnowocześniejszy sprzęt oddział onkologii. W szpitalu Miejskim im. Św. Wincentego a Paulo całkowicie zmodernizowano i unowocześniono Szpitalny Oddział Ratunkowy.
To, co wyróżnia Gdynię na tle innych miast Polski, to nowoczesna i ekologiczna komunikacja miejska. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni pozyskuje środki unijne na rozwój swojego taboru. Już niedługo w jego posiadaniu znajdzie się kolejnych 30 gazowych autobusów. Za projekt „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta" Komisja Europejska nagrodziła ZKM nagrodą RegioStars.
Jak widać Gdynia dzięki pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków unijnych skutecznie dąży do wypełnienia najwyższych standardów Europy, koncentrując się na wspomaganiu rozwoju wielu sfer- zarówno technologicznej i innowacyjnej, jak i sfery społecznej.
źródło:www.ppnt.pl
źródło: www.pktgdynia.pl
mat.pras.
Tekst: Magdalena Urban, GCWP