Komunikaty dla mediów

Rozmawiamy o dębach przy ul. Kostki-Napierskiego

Dwa dęby przy ul. Kostki-Napierskiego mają od 2022 r. status pomników przyrody, o czym informują umieszczone na ich korze tabliczki (fot. Jakub Winiewski)

Dwa dęby przy ul. Kostki-Napierskiego mają od 2022 r. status pomników przyrody, o czym informują umieszczone na ich korze tabliczki (fot. Jakub Winiewski)

Przyszłość dębów przy ul. Kostki-Napierskiego była tematem spotkania 28 marca 2025 r. w gdyńskim magistracie, w którym wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, mieszkańców Redłowa oraz inwestora prowadzącego budowę w pobliżu drzew, mających status pomników przyrody. Wydział Ogrodnika Miasta stale monitoruje stan drzew i reaguje na sygnały od mieszkańców.



W trakcie spotkania mieszkańcy wyrażali obawy o kondycję drzew, która ich zdaniem mogła ucierpieć w efekcie prowadzonych obok dębów prac budowlanych. Ich obawy próbowali rozwiać przedstawiciele inwestora oraz Wydziału Ogrodnika Miasta. Dyskutowano także o prawnych możliwościach ewentualnej zmiany pozwolenia na budowę lub modyfikacji projektu powstającego budynku. Omówiono ponadto zastosowane zabezpieczenia drzew przed negatywnymi skutkami prac oraz wyniki badań drzew przeprowadzonych przez dendrologów.

Wydział Ogrodnika Miasta monitoruje stan drzew i reaguje w przypadku nieprawidłowości. Wskazuje też konieczne zmiany w sposobie prowadzenia budowy oraz nakazuje naprawy ewentualnych uszkodzeń zabezpieczeń dębów, których należy dokonać przed podjęciem dalszych prac. Regularnie dokonuje też inspekcji placu budowy i nadzoruje trwające tam działania.

Zdaniem mieszkańców, którzy wzięli udział w spotkaniu, budowa, która ma miejsce w pobliżu pomników przyrody Kostek 1 i Kostek 2, jest niebezpieczna dla tych drzew. Od kwietnia 2024 r. domagają się poprawy ich zabezpieczenia oraz modyfikacji projektu powstającego budynku w taki sposób, aby nie zagrażał on dębom. Jak wskazywał podczas spotkania Tadeusz Schenk, ogrodnik miasta, od samego początku Urząd Miasta monitoruje stan drzew oraz sposób realizacji przedsięwzięcia. Aby uchronić dęby przed uszkodzeniem, już zobowiązał on inwestora do dokonania szeregu zmian w projekcie, które miały ograniczyć negatywny wpływ prac ziemnych oraz powstającego budynku i jego otoczenia na system korzeniowy drzew.
 
Jeżeli widzimy, że są jakieś nieprawidłowości, to w pierwszej kolejności nakazujemy naprawienie błędów oraz zabezpieczenie. W przypadku większych naruszeń możemy, na podstawie posiadanej przez nas ekspertyzy, wystąpić z wnioskiem do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o przerwanie budowy – wyjaśniał Tadeusz Schenk, ogrodnik miasta.


Grupa osób siedzących przy stole konferencyjnym
Uczestnicy spotkania poświęconego dębom przy ul. Kostki-Napierskiego. Po lewej stronie zdjęcia widoczny Tadeusz Schenk, ogrodnik miasta oraz inicjatorki spotkania Larysa Kramin i Małgorzata Wójcik, radne Gdyni (fot. Jakub Winiewski)
 
Uczestniczący w dyskusji Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni, podkreślał, że pozwolenie na budowę w formie decyzji administracyjnej zostało wydane, zanim drzewa zyskały status pomników przyrody i nie może być teraz cofnięte bez konieczności np. wypłaty odszkodowania. Reprezentanci inwestora wyjaśniali, że działając na mocy wspomnianego pozwolenia, na własny koszt dokonał on wszystkich zaleconych modyfikacji, aby zminimalizować potencjalne zagrożenie dębów. Jak wyjaśniali, żadne z nich nie wymagały zmiany pozwolenia na budowę.
 
Miasto musi działać w granicach prawa. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2018 r., zanim omawiane dęby zyskały status pomników przyrody i jest prawomocne. Bardzo ważna jest dla nas kwestia ochrony tych pomników przyrody, natomiast należy pamiętać, że ograniczają nas obowiązujące przepisy. Ogrodnik miasta informuje mnie co tydzień, a nawet częściej, o aktualnej sytuacji na budowie i stanie dębów – podkreślał Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.
 
Grupa osób siedzących przy stole konferencyjnym
Uczestnicy spotkania poświęconego dębom przy ul. Kostki-Napierskiego. Po prawej stronie zdjęcia widoczni Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni, mec. Marcin Zawisza z UM Gdyni oraz Marcus da Silva, radny miasta (fot. Jakub Winiewski)

Mieszkańcy Redłowa oraz współpracujący z nimi prawnicy i eksperci utrzymywali, że z uwagi na duże zagrożenie drzew niemożliwe do zniwelowania bez znaczących zmian w projekcie lub wręcz rezygnacji z budowy, konieczne jest wstrzymanie prac i modyfikacja przyjętych przed kilku laty planów. Jako największy problem podawali wykop i zmianę poziomu gruntu w pobliżu drzew, natomiast jako jego rozwiązanie proponowali rezygnację z podpiwniczenia budynku i otoczenie korzeni drzew bogatym w substancje odżywcze czarnoziemem.
 
Rozumiemy, że pozwolenie na budowę wydane w formie decyzji w 2018 r., zanim drzewa stały się pomnikami przyrody, wciąż obowiązuje. Nastąpiły jednak okoliczności zmieniające w sposób znaczący sytuację. Ta decyzja powinna zostać zmieniona i powinien zostać stworzony projekt zastępczy – przekonywał Andrzej Derengowski, reprezentant mieszkańców Redłowa.
 
Miasto dysponuje ekspertyzą dendrologiczną, która wykazała, że w obrębie kontrolnych wykopów nie ma korzeni Kostka 1 i Kostka 2, a także wynikami badań stanu drzew. Na ich podstawie wydano zgodę na dalsze prowadzenie prac. Uczestnicząca w spotkaniu Katarzyna Kostrzewa, dendrolog sprawująca nadzór nad budową, podkreślała, że pomimo prac ziemnych stan drzew jest obecnie dobry. Ponadto w planach jest umieszczenie w pobliżu ich korzeni systemu dostarczającego wodę i nawozy organiczne, co wpłynie pozytywnie na ich dalszą kondycję.

Inicjatorkami piątkowego spotkania były gdyńskie radne Larysa Kramin i Małgorzata Wójcik. Z ramienia Urzędu Miasta Gdyni w rozmowach uczestniczyli także Maciej Zielonka, wiceprezydent miasta; Marcus da Silva, radny Gdyni; Tadeusz Schenk, ogrodnik miasta; mec. Marcin Zawisza z Biura Radców Prawnych oraz Beata Sągin i Małgorzata Malinowska z Wydziału Ogrodnika Miasta.

  • ikonaOpublikowano: 28.03.2025 15:10
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2025 17:13
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona