Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Polanka Redłowska dla mieszkańców. Będą koncepcje i szerokie konsultacje

na zdjęciu strzeżone kąpielisko Redłowo, Polanka Redłowska, lato, widoczny tłum turystów na plaży, zieleń, las, bulwar

Wyjątkowe miejsce wymaga starannych przygotowań do jego zagospodarowania. Polanka Redłowska (na zdjęciu) było poddana szczegółowej obserwacji, na podstawie której powstały raporty - te posłużą za podstawę do opracowania nowych koncepcji, fot. Marcin Mielewski / archiwalne

W myśl reguły, że to sami użytkownicy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, koncepcje przyszłych zmian na Polance Redłowskiej powstaną w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Opracowano już dwa obszerne raporty, które podsumowują kilka miesięcy obserwacji w terenie i historyczny rys tego miejsca. Jesienią zeszłego roku w bezpośrednich wizjach uczestniczyli osobiście m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć, rozmawiając z gdynianami odwiedzającymi Polankę o ich spostrzeżeniach i oczekiwaniach. Przed nami szerokie konsultacje społeczne oparte o najważniejsze wnioski.


Aby planować zmiany, najpierw potrzeba dobrej diagnozy. Szczególnie w przypadku tak istotnej dla kilku pokoleń gdynian lokalizacji, jak Polanka Redłowska – zielona przestrzeń z widokiem na morze, która mieszkańcom kojarzy się jako idealne miejsce dla spotkań i licznych aktywności na świeżym powietrzu.

Jakich dokładnie, jak często i w jakiej skali? To zaledwie kilka z wielu pytań na temat tego miejsca, na które odpowiada specjalnie opracowany raport.

Kto, kiedy i jak. Miesiące obserwacji podsumowane raportem


Przygotowując się do nowego zagospodarowania Polanki Redłowskiej, miasto w pierwszej kolejności – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - diagnozuje, czego od tej przestrzeni oczekują sami gdynianie oraz w jaki sposób funkcjonuje ona obecnie. Wszystko po to, aby poznać zachowania, preferencje i najważniejsze potrzeby użytkowników terenu.

Za nami wizyty, spacery, spotkania i rozmowy, czyli intensywne monitorowanie aktywności mieszkańców w tym miejscu, w różnych porach dnia, porach roku i warunkach pogodowych. Od sierpnia do października zeszłego roku przeprowadzono w ten sposób cały cykl obserwacji uczestniczących – wzięli w nich udział nie tylko pracownicy gdyńskiego Laboratorium Innowacji Społecznych (autorzy raportu), ale w rolę obserwatorów wcielili się też bezpośrednio członkowie prezydenckiego kolegium.

Podczas kilku wizji lokalnych z mieszkańcami spotykał się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć, który poprowadził też spacery badawcze – poznając potrzeby konkretnych, dziś mniej aktywnych grup użytkowników, jak chociażby osób z niepełnosprawnościami, młodych rodziców czy organizatorów plenerowych wydarzeń i organizacji pozarządowych.

Dzięki tym działaniom udało się zgromadzić nie tylko konkretne dane liczbowe, ale i opinie oraz sugestie, które dały szerszą diagnozę dotyczącą jednego z ulubionych miejsc rekreacji wśród gdynian.

- Pochyliliśmy się nad kwestią przyszłości tego miejsca z możliwie jak największą starannością. Mówimy o lokalizacji, jakiej próżno szukać w innych miastach i za którą stoi też wielki potencjał, ale i kapitał społeczny. Polanka Redłowska to w końcu miejsce doskonale znane wśród starszych i młodszych gdynian, dla wielu z nich także wiążące się z dobrymi wspomnieniami. Ogromne zainteresowanie, które na wcześniejszym etapie wzbudziła kwestia jej nowego zagospodarowania dało dowód tego, ze mieszkańcy chcą aktywnie włączyć się w proces kształtowania tego terenu. Obserwacje to dopiero początek tak silnego udziału gdynian w kreowaniu zmian, bo czekają nas także szersze debaty dotyczące tego miejsca, podczas których będziemy sięgać po kolejne cenne uwagi – zapowiada Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jak przebiegały obserwacje? Łącznie Polance Redłowskiej i jej użytkownikom przyglądano się przez 43 godziny, w 15 różnych terminach i okolicznościach – zarówno wczesnym rankiem, jak i późnym wieczorem; przy upalnej temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza i w typowo jesiennej aurze, gdy termometry wskazywały zalewie 10 stopni; przy dużym nasłonecznieniu, w wietrze oraz w deszczu.

Obserwatorzy zbierający materiał do raportu rozmawiali też łącznie z ponad 100 osobami, które korzystały z terenu w tym okresie oraz brały udział w spacerach badawczych. Efekt tych prac to obszerne, blisko 90-stronicowe opracowanie w formie raportu przygotowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych.

Gdynianie w Polance Redłowskiej cenią m.in. bliskość natury i możliwość swobodnego wypoczynku w dobrej lokalizacji, fot. Kamil Złoch / archiwalne
Gdynianie w Polance Redłowskiej cenią m.in. bliskość natury i możliwość swobodnego wypoczynku w dobrej lokalizacji, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Znajdziemy w nim nie tylko sformułowane wnioski, ale i m.in. szeroką charakterystykę osób, które najczęściej korzystają z Polanki Redłowskiej, ich uwagi i sugestie czy szczegółowy opis poszczególnych części terenu i jego funkcji. Powstała prawdziwa skarbnica wiedzy o tym, jak działa legendarne już miejsce w Gdyni - dowiemy się chociażby, jaki typ aktywności sportowej powtarza się tam najczęściej, jak mieszkańcy korzystają z miejsc na paleniska, gdzie bawią się z psami i w jaki sposób docierają na miejsce, gdy chcą skorzystać z miejsc na piknik.

- Zgromadziliśmy szczegółową wiedzę i dziś dysponujemy solidną diagnozą tego, jak żyje i funkcjonuje Polanka Redłowska, co ważne: pochodzącą bezpośrednio od gdynian, bazującą na ich przekonaniach, zwyczajach i oczekiwaniach. Sporządzone raporty będą dla nas bardzo wartościowym materiałem do przygotowania konkretnych, wariantowych koncepcji jej zagospodarowania. Te warianty staną się z kolei materiałem, który wykorzystamy w trakcie konsultacji społecznych, tak jak to miało miejsce w przypadku konsultacji w sprawie innych istotnych zmian w miejskiej przestrzeni, chociażby na ul. Starowiejskiej - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Poniżej pełna treść dokumentu w formacie PDF - „Raport z obserwacji terenu Polanki Redłowskiej”.

/storage/uzytkownicy/k.zloch@gdynia.pl/Polanka Redłowska - raport z obserwacji.pdf

Polanka, czyli miejsce. Warto znać jego kontekst


Równie wartościowe z punktu widzenia tego, co może zmienić się na Polance Redłowskiej jest też drugie ze wspomnianych opracowań – informacje o terenie.

W tym przypadku malowniczej przestrzeni położonej nad plażą przyjrzano się dokładniej w kontekście samego miejsca i jego przeszłości. Fakty są takie, że o ile powszechnie Polankę znają „wszyscy” (lub przynajmniej o niej słyszeli), to już jej dokładne określenie na mapie i opisanie jej terenu do łatwych nie należy.

Miejsce jest kojarzone przez gdynian m.in. z paleniskami i spędzaniem letnich wieczorów, fot. Marcin Mielewski / archiwalne
Miejsce jest kojarzone przez gdynian m.in. z paleniskami i spędzaniem letnich wieczorów, fot. Marcin Mielewski / archiwalne

Drugi raport, który przygotowało Laboratorium Innowacji Społecznych gromadzi i porządkuje całą dostępną wiedzę o tym, jak historycznie i obecnie funkcjonuje to miejsce. We współpracy z komórkami Urzędu Miasta Gdyni, miejskimi jednostkami i przedstawicielami inicjatyw społecznych związanych z Polanką Redłowską (m.in. „Polanka dla wszystkich”) zebrano informacje związane z uwarunkowaniami terenowymi i przyrodniczymi tej lokalizacji, jego wcześniejszymi funkcjami, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także z potrzebami i oczekiwaniami, które do tej pory były zgłaszane podczas publicznych dyskusji.

Treść dokumentu w formacie PDF jest dostępna poniżej - „Polanka Redłowska w Gdyni – informacje o terenie”.

/storage/uzytkownicy/wydz.komsp@gdynia.pl/Polanka Redłowska - informacje o terenie.pdf

To opracowanie - tak samo, jak raport z obserwacji - również posłuży za podstawę dla wstępnych planów nowego zagospodarowania tego miejsca, dostarczy też niezbędnej wiedzy samym mieszkańcom, którzy będą chcieli uczestniczyć w dalszych pracach.

Następny krok: konsultacje


Oba raporty będą punktem wyjścia dla wstępnych koncepcji, które opracuje miasto i przedstawi je mieszkańcom, zachęcając do udziału we wcześniej wspomnianych konsultacjach społecznych.

To realizacja wcześniejszych zapowiedzi dotyczących przyszłości Polanki Redłowskiej. Przypomnijmy, że w styczniu 2022 roku prezydent Wojciech Szczurek publicznie zadeklarował, że teren nie będzie wystawiony na sprzedaż, nie będzie podlegał zabudowie oraz pozostanie miejscem zielonym, służącym do spacerów i rekreacji, dostępnym dla każdego mieszkańca.

W połowie zeszłego roku przyszłe zagospodarowanie Polanki Redłowskiej było częścią projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ostatecznie – po rozpatrzeniu uwag przez prezydenta – został przyjęty głosami gdyńskich radnych w październiku 2022 roku.

Zgodnie z założeniami planu, lokalizacja kojarzona przez gdynian z miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu nadal będzie terenem zielonym, z dopuszczeniem jedynie obiektów małej architektury i terenowych urządzeń do sportu i rekreacji na terenach po dawnych basenach. Przyszłe koncepcje będą skupiać się właśnie na tych funkcjach terenu i ich dopasowaniu do oczekiwań gdynian.

  • ikonaOpublikowano: 07.03.2023 15:27
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2023 11:48
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także