Komunikaty dla mediów

Marta Frej z nagrodą w plebiscycie „Pomorskie Sztormy”

Laureaci 20. edycji plebiscytu „Pomorskie Sztormy” (fot. Martyna Niećko // Agencja Wyborcza.pl)

Laureaci 20. edycji plebiscytu „Pomorskie Sztormy” (fot. Martyna Niećko // Agencja Wyborcza.pl)

Poznaliśmy laureatów jubileuszowej edycji plebiscytu „Pomorskie Sztormy”. Wśród nagrodzonych znalazła się gdyńska artystka i aktywistka Marta Frej, która zdobyła nagrodę w kategorii „Sztorm Obywatelski”. Natomiast Medalem Karty Trójmiasta uhonorowano Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali w gdańskim centrum konferencyjnym Olivia Star.

Czytelnicy Gazety Wyborczej wyłonili laureatów 20. edycji plebiscytu „Pomorskie Sztormy”. Wyróżnienia przyznawane są w 10 kategoriach i trafiają do osób lub instytucji, które zdaniem internautów odniosły największe sukcesy w pomorskiej kulturze, sporcie, inicjatywach obywatelskich, ekologii, nauce, urbanistyce, biznesie i kulinariach. Partnerem głównym plebiscytu jest samorząd województwa pomorskiego.

Uroczysta gala odbyła się 26 marca w gdańskim centrum konferencyjnym Olivia Star. To właśnie tam laureaci odebrali mosiężne statuetki „Sztorma”, które zaprojektowała gdańska rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska-Sobko. Wśród nagrodzonych znalazła się gdyńska artystka Marta Frej – wyróżniona w kategorii „Sztorm Obywatelski”. Aktywistka prowadzi swoją galerię i sklep przy ul. Świętojańskiej, gdzie możemy znaleźć autorskie grafiki, plakaty, porcelanę, ubrania, a także świece sojowe i sole do kąpieli. Co najważniejsze – wszystkie produkty zawierają aktualny i ważny społecznie przekaz. W ostatnim czasie stworzyła również cykl rysunków „Jako kobieta pracująca…”.

W pozostałych kategoriach nagrody zdobyli:
  • Kultowe kino Żeglarz zostało wyróżnione „Sztormem Kulturalnym”. Kino znajduje się w Jastarni, w budynku przy ul. Portowej 10. Oprócz seansów, organizowane są liczne wydarzenia filmowe m.in. All Inclusive Film Festival.
  • Gdańsk zdobył „Sztorm Sportowy”. Miasto stało się „domem” kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Reprezentantki po raz pierwszy w historii wywalczyły awans na Euro. Podczas finału baraży o mistrzostwa Europy na trybunach stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk zasiadło 8 449 widzów, co stanowi rekord frekwencji na meczu reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej.
  • Fundacja Biznes dla Klimatu zwyciężyła w kategorii „Sztorm Ekologiczny”. Organizacja integruje biznes, naukę oraz osoby, które chcą dbać o środowisko poprzez prowadzenie realnych działań na rzecz spowolnienia zmian klimatu. W ubiegłym roku fundacja zorganizowała m.in. akcję „Wspólnie dla Wisły”. W ciągu ośmiu dni 25 wioślarzy spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią, by propagować ograniczenie zrzutów zanieczyszczeń do polskich rzek.
  • Laureatką „Sztormu Naukowego została dr hab. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nagrodzona bada, jak ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane wzrasta po zakażeniu wirusem. Wyniki tych badań mogą przyczynić się do opracowania nowych metod diagnostycznych, umożliwiających wcześniejsze wykrywanie i skuteczniejsze leczenie choroby.
  • Bulwar Sienna Grobla nad Motławą w Gdańsku zdobył „Sztorm Urbanistyczny”. To ponad 300 m nadrzecznej promenady, drzewa, ogrody deszczowe, ławki i stojaki rowerowe. Inwestycję sfinansował deweloper – firma Robyg, która w bezpośrednim sąsiedztwie buduje osiedle.
  • „Sztormem Biznesowym” doceniono Port Lotniczy Gdańsk. W 2024 r. obsłużył 6,7 mln pasażerów, był to najlepszy wynik w 50-letniej historii gdańskiego lotniska. Rekordowy był też ruch towarowy.
  • Dromader Dry Bar w Gdańsku został wyróżniony „Sztormem Kulinarnym”. To pierwszy w Polsce bar bezalkoholowy. Jego główną ideą jest promowanie zdrowego i szczęśliwego życia w trzeźwości zgodnie z hasłem „Stay Sober & Have Fun” (pozostań trzeźwy i baw się dobrze).

„Sztormami Europejskimi” nagrodzone zostały pomysły i przedsięwzięcia zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich, które są korzystne dla wszystkich mieszkańcom Pomorza:
  • Brusy zwyciężyły w kategorii „Infrastruktura”. Gmina zrealizowała projekt dotyczący energii ze źródeł odnawialnych o wartości dofinansowania prawie 3,9 mln zł. Jego celem było uruchomienie produkcji energii elektrycznej i cieplnej z nowych instalacji dla budynków użyteczności publicznej.
  • Natomiast w kategorii „Kapitał Ludzki” zwyciężyło koło gdańskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które stworzyło Centrum Integracji Społecznej w Pruszczu Gdańskim. Dzięki środkom unijnym (ponad 5 mln zł) mieszkańcy powiatu gdańskiego, w tym osoby z niepełnosprawnościami, otrzymają wsparcie, które umożliwi im powrót do aktywnego życia.

Na koniec gali tradycyjnie została przyznana nagroda specjalna redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, czyli Medal Karty Trójmiasta. Wyróżnienie trafia do osób lub instytucji przyczyniających się do integracji metropolii. Tym razem medalem uhonorowano Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który w tym roku obchodzi jubileusz swojego 50-lecia.

Transmisję środowej gali plebiscytu „Pomorskie Sztormy” można obejrzeć na YouTubie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.03.2025 13:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2025 15:10
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona