PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Innowacyjny odstraszacz na lotnisku

Odstraszacz stojący na trawie przed pasem startowym

Przy pasie startowym stanął już pierwszy prototypowy odstraszacz, który ma podnieść bezpieczeństwo operacji na lotnisku, fot. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy / mat. prasowe

Technologia, która ratuje ptaki, jest testowana w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. To innowacyjne odstraszacze, które wykrywają ptaki z odległości ponad 500 metrów i są w stanie wstrzymać start samolotu. Prototypowe urządzenia przygotowano we współpracy z naukowcami i ornitologami.


Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu pomorski port lotniczy stawia nie tylko na bezpieczeństwo ptaków, ale i pasażerów samolotów. W pobliżu pasa startowego ornitolodzy zanotowali dużą aktywność dzikich ptaków, które od teraz o zagrożeniu będą ostrzegać specjalne sygnały dźwiękowe.

Bezpieczniejsze starty i lądowania


Prototypowy odstraszacz pojawił się w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy pod koniec lipca. Airport Fauna Monitoring System (tak nazywa się urządzenie) to cały zestaw rozwiązań, który tworzą kamery do detekcji i lokalizacji ptaków oraz sam odstraszacz. Nad jego przygotowaniem pracowała pochodząca z Pomorza firma Bioseco, która specjalizuje się w innowacjach na rzecz ochrony ptactwa.

Jak to działa? Urządzenie jest w stanie wykryć duże ptaki z odległości 500 metrów, a detektor może monitorować najważniejsze miejsca pasa startowego. Działa od świtu do zmierzchu. Może oszacować trasę przelotu ptaka oraz określić jego wielkość.

System wykrywa ptaki w odległości 500 metrów i przekazuje informacje bezpośrednio do pracowników lotniska, fot. mat. prasowe / Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
System wykrywa ptaki z odległości 500 metrów i przekazuje informacje bezpośrednio do pracowników lotniska, fot. mat. prasowe / Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Służby lotniska dostają w czasie rzeczywistym informację, lokalizację i zdjęcie ptaka znajdującego się w pobliżu pasa startowego. Na tej podstawie mogą podjąć decyzję np. o chwilowym wstrzymaniu startu samolotu czy włączeniu odstraszaczy, które emitują specjalny dźwięk dobrany przez eksperta do spraw ornitologii.

– Obecnie ptaki przelatujące nad terenem lotniska, szczególnie w strefach, gdzie operują samoloty, stanowią zagrożenie dla operacji lotniczych. Urządzenie monitorujące i uruchamiające dźwięki, które mają przepłoszyć zaobserwowane ptaki, pomaga naszym służbom w codziennej pracy. Lubimy innowacje i szukamy dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i płynność operacji lotniczych – mówi Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


Nie tylko ptactwo


Na razie na lotnisku umieszczono jedno urządzenie tego typu, ale w przyszłości ma pojawić się także drugie. Docelowo powinno tam działać od 6 do 8 detektorów. Cel projektu to przede wszystkim uniknięcie kolizji ptaków z samolotami. Firma odpowiedzialna za prototyp pracuje w tej chwili też nad systemem monitorowania wtargnięcia zwierząt lądowych na pas startowy lotniska.

Airport Fauna Monitoring System został opracowany w ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  • ikonaOpublikowano: 05.08.2021 10:53
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.08.2021 14:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona