PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Gdynia macierzystym portem jachtu regatowego klasy VO65

Gdynia macierzystym portem jachtu regatowego klasy VO65 // Fot. Dzida film studio - Łukasz Baliński videography

Gdynia macierzystym portem jachtu regatowego klasy VO65 // Fot. Dzida film studio - Łukasz Baliński videography

Ta wyjątkowa w skali światowej jednostka klasy Volvo Ocean 65, to pierwszy tak nowoczesny oceaniczny jacht regatowy w naszym kraju, który na początku roku dołączył do floty Sailing Poland. Na początku sierpnia jego portem macierzystym stała się Gdynia.

Wideo: Dzida film studio - Łukasz Baliński videography
Nowa jednostka otwiera przed polską ekipą zupełnie nowe możliwości, łącznie ze startem w najsłynniejszych regatach świata. Wcześniej na tym jachcie pływał hiszpański team Mapfre, zajmując drugie miejsce w wyścigu Volvo Ocean Race w 2017/2018 roku.
 
- Jesteśmy dumni, że to właśnie Gdynia jest portem macierzystym tej wyjątkowej jednostki! Trzymamy kciuki za wszystkie starty i życzymy sukcesów! – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Do tej pory jednostka startowała w słynnych regatach RORC Caribbean 600, obecnie bierze udział w uznawanych za najtrudniejsze z cyklu regat 600 milowych Fastnet 2019. Natomiast jesienią wystartuje w Middle Sea Race i Les Voiles de Saint-Tropez, a zimą planowane jest przewiezienie jej na drugą półkulę, aby wzięła udział w regatach Sydney-Hobart.

Regaty Fastnet to wyjątkowy, klasyczny żeglarski wyścig rozgrywany co dwa lata od roku 1925. Trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes na wyspie Wight do Plymouth z okrążeniem legendarnej latarni morskiej Fastnet Rock.

Kapitanem jachtu jest gdynianin Maciej „Świstak” Marczewski, co-skipperem Tony Mutter - nowozelandzka legenda żeglarstwa, który sześć razy brał udział w Volvo Ocean Race i dwa razy go wygrał. W załodze zawodowej, w ramach współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim jest również 17-letni gdynianin Oskar Niemira, członek kadry narodowej PZŻ w klasie Nacra 15.

Załoga jachtu składa się z w 1/3 z żeglarzy zawodowych. Reszta z nich to amatorzy, dla których żeglarstwo oceaniczne to pasja, natomiast na co dzień pracują w innych zawodach. Są wśród nich przedsiębiorcy, lekarze i prawnicy.

  • ikonaOpublikowano: 07.08.2019 08:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.08.2019 14:44
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona