Uspokoić chaos w przestrzeni publicznej i podnieść jakość życia – to jedne z celów, które przyświecają członkom Traffic Design w ich działaniach. Stowarzyszenie złożone z entuzjastów estetycznej przestrzeni miejskiej teraz wychodzi z pomocną dłonią do gdyńskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które przy okazji remontu elewacji budynków będą mogły zasięgnąć ich porady. Chodzi o rozsądne projektowanie, dobór kolorów i dbałość o to, żeby Gdynia unikała na przykład nieszczęsnych i wyszydzanych pastelowych odcieni żółci, różów i zieleni.
W kwestii doboru kolorystyki mamy z czego czerpać. Traffic Design podkreśla unikalny, modernistyczny charakter Śródmieścia i szuka wyjątkowości w schludnych i eleganckich elewacjach w odcieniach bieli, które mogą nawiązywać do historycznej architektury nawet w oddalonych od centrum dzielnicach. W tym celu zorganizowano też spotkanie z mieszkańcami.
- Każde miasto chciałoby wyglądać piękniej, ale to akurat Gdynia jest jednym z zaledwie kilku miast na świecie, któremu za sprawą rozwoju modernistycznego centrum służy określenie „białe miasto” - wyjaśnia wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Wiemy, i to pokazał też jeden z już wdrożonych przykładów, że mieszkańcy doskonale się czują, gdy zaczynają żyć w lepszej, ładniejszej przestrzeni. Dzisiaj pokażemy proste rozwiązanie jak do tego doprowadzić. Elewacje co jakiś czas trzeba odnowić. Warto zrobić to tak, aby oprócz walorów technicznych uzyskać również te estetyczne. Jesteśmy w stanie wypracować formułę, na którą każdego będzie stać – dodaje.
- Przestrzeń publiczna i to, jak jest kształtowana ma niesamowity wpływ na postrzeganie miasta i nasze odczucia, jak żyje się w mieście. Bardzo się cieszę, że oddolna inicjatywa stowarzyszenia Traffic Design znalazła takie uznanie wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które zechciały uczestniczyć w tym spotkaniu – mówi Maja Wagner, gdyńska radna i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury.
Nie tylko kolory, ale i inne, charakterystyczne elementy mogą sprawić, że otoczenie gdyńskich blokowisk stanie się po prostu ładniejsze. Stowarzyszenie ma już za sobą kilka projektów, które zmieniły przestrzeń publiczną w różnych częściach Gdyni, a modelowym przykładem przemalowania elewacji jest zmiana na budynku przy ulicy Lelewela. W całym procesie chodzi też o detale, które mogą wzmocnić chęć identyfikowania się mieszkańców z miastem.
- Nasze działania mają na celu stworzenie kanonów, które spowodują, że miasto będzie przyjaźniejsze i bardziej estetyczne. Do każdego budynku podchodzimy z poszanowaniem jego architektury, kontekstu i miejsca. Chodzi o to, żeby budynki odróżniały się od siebie niekoniecznie tylko kolorem, ale też detalem czy dobrze zaprojektowaną typografią, która podkreśla ulice i numer budynku – tłumaczy Monika Domańska ze stowarzyszenia Traffic Design.
Wcześniejsze realizacje zbierały pozytywne recenzje wśród internautów i mieszkańców. Traffic Design przeprowadziło też wcześniej badanie, w którym gdynianie wskazywali między innymi właśnie na potrzebę poprawy jakości elewacji budynków i ich lepszego oznaczenia.
Teraz stowarzyszenie oferuje swoją pomoc przy tworzeniu indywidualnych projektów dla każdego bloku lub osiedla w Gdyni, we współpracy ze spółdzielniami, wspólnotami i miastem – w tym z konserwatorem zabytków oraz plastykiem miasta. Projekty będą obejmować kolorystykę budynków oraz detale. Traffic Design zachęca zainteresowanych współpracą do kontaktu.
Opublikowano: 07.03.2018 16:05
Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)