PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Banki i operatorzy komórkowi wspierają obywateli Ukrainy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski, uciekając przed wojną, mogą liczyć na różnego rodzaju pomoc. Wspierają ich również operatorzy komórkowi, oferując darmowe startery oraz pakiety internetu i minut na rozmowy z bliskimi. Różnego rodzaju rozwiązania przygotowały też działające w Polsce banki.


Operatorzy komórkowi w Polsce solidaryzują się z obywatelami Ukrainy i chcą okazać im wsparcie. Dlatego przygotowali specjalne oferty. Dzięki nim Ukraińcy będą mogli kontaktować się ze swoimi rodzinami, które pozostały w kraju ogarniętym wojną, lub bliskimi, którzy również przybyli do naszego kraju, szukając schronienia.

Plus


Plus oferuje obywatelom Ukrainy darmowe startery Plus na kartę oraz Plush na kartę. Można je otrzymać w punktach sprzedaży Grupy Polsat Plus w całym kraju. Aby dostać starter, wystarczy okazać ukraiński paszport. We wszystkich punktach można od razu zarejestrować kartę SIM. Konto jest ważne 30 dni.

Na każdym starterze jest aktywowany pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone na Ukrainie.

Plus wprowadził dla obywateli Ukrainy również darmowy pakiet 10 GB internetu. Można go aktywować kodem *136*11*9999# i zatwierdzić przyciskiem połączenia. Ponadto sieć zniosła opłaty roamingowe dla abonentów Vodafone Ukraina przybywających na terenie Polski. Dzięki temu będą oni mogli wykonywać bezpłatne połączenia głosowe miedzy Polską a Ukrainą oraz na terenie naszego kraju, a także korzystać z transmisji danych.

T-Mobile


T-Mobile również rozdaje darmowe startery Heyah na kartę oraz T-Mobile na kartę. Ukraińcy mogą je otrzymać w salonach tej sieci w całej Polsce, okazując dowolny dokument tożsamości. T-Mobile oferuje nielimitowane połączenia międzynarodowe i SMS-y do Ukrainy. Można też uruchomić bezpłatne pakiety gigabajtów i minut na rozmowy na terenie Polski. Konto jest ważne przez 100 dni.

Użytkownicy ofert T-Mobile na kartę, Heyah i MIX automatycznie otrzymują dostęp do pakietów i mogą z nich korzystać do 31 marca. Zaś osoby korzystające z ofert abonamentowych (indywidualnych i biznesowych) mogą aktywować usługę:
  • w aplikacji mobilnej „Mój T-Mobile”,
  • wysyłając SMS o treści „TAK” pod numer 80008,
  • kontaktując się z obsługą klienta, tel. 602-960-200.
Pakiet 100 bezpłatnych minut na rozmowy w Polsce można aktywować, wysyłając SMS o treści „TAK” pod numer 80405.

Zniesiono również opłaty roamingowe dla abonentów Vodafone Ukraina i Lifecell przybywających na terenie Polski Z kolei od piątku, 4 marca T-Mobile zniesie je także dla osób korzystających z kart SIM T-Mobile na terenie Ukrainy. Nie zapłacą oni za połączenia, SMS-y i MMS-y na numery ukraińskie i polskie. Usługa zostanie aktywowana automatycznie.

Orange


Orange przekazuje startery pre-paid z darmowymi pakietami usług na granicy polsko-ukraińskiej: w Medyce, Dorohusku, Hrebennej, Dołhobyczowie, Zosinie, Budomierzu i Korczowej. Wolontariusze pomagają w zarejestrowaniu kart SIM, aby były one od razu gotowe do użycia. Wtedy aktywuje się oferta przygotowana specjalnie dla osób z Ukrainy, która jest ważna 31 dni. To bezpłatne połączenia w Polsce (rozmowy, SMS-y, MMS-y) 100 darmowych minut do Ukrainy (po ich wykorzystaniu 29 gr za min.) oraz 30 GB internetu.

Ponadto Orange deklaruje, że wszyscy klienci indywidualni narodowości ukraińskiej, którzy korzystają z oferty na abonament lub na kartę, do 10 marca mogą skorzystać z darmowego pakietu 10 GB internetu na 30 dni do wykorzystania na terenie Polski. O tym, jak aktywować zostali powiadomieni SMS-em.

Operator wzmocnił też sieć w okolicach przejść granicznych z Ukrainą, by nie pojawiały się problemy z zasięgiem.

Ponadto sieć zniosła opłaty roamingowe dla abonentów Vodafone Ukraina, Lifecell oraz Kyivstar, którzy przebywają w Polsce.

Play


Również Play oferuje darmowe startery w punktach recepcyjnych na granicy. 

3 marca operator wprowadził usługę „Tańsze połączenia i SMS-y na Ukrainę”. Do 31 marca stawka za minutę połączenia i SMS do Ukrainy (do sieci Kyivstar, Vodafone oraz Lifecell) to 0 zł. Usługę można włączyć kodem *111*201*1# lub w aplikacji Play24.

Ponadto dla obywateli Ukrainy przygotowano specjalny darmowy pakiet, a w nim: nielimitowane rozmowy i SMS-y na Ukrainę (do ukraińskich sieci komórkowych Kyivstar, Vodafone, Lifecell), 120 minut na połączenia głosowe w Polsce oraz 10 GB transmisji danych. Można go aktywować kodem USSD *111*1213*1# albo w aplikacji Play24.

Operator przedłuża także ważność aktywnych kont obcokrajowców o 100 dni.

Sieć zniosła też opłaty roamingowe dla abonentów Vodafone Ukraina oraz Lifecell. Z kolei 4 marca operator zmienia ofertę roamingu na Ukrainie – połączenia wychodzące i przychodzące na numery polskie i ukraińskie oraz SMS-y i MMS-y będą darmowe. Transmisja danych będzie rozliczana po tej samej stawce co w Unii Europejskiej, czyli 14,36 zł/1 GB.

Specjalne oferty dla uchodźców z Ukrainy przygotowały również banki, które działają w Polsce.

Bank BNP Paribas


W związku z sytuacją na Ukrainie bank wprowadził szereg udogodnień.

Przede wszystkim uproszczono proces otwierania konta w oddziałach banku. Aby to zrobić, obywatel Ukrainy potrzebuje: dokumentu tożsamości – paszportu lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca, ukraińskiego numeru identyfikacji podatkowej i polskiego numeru telefonu.

Obywatele Ukrainy, którzy zostaną klientami banku, będą mogli korzystać z darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju, a także bezpłatnie wpłacać i wypłacać pieniądze we wszystkich oddziałach banku w Polsce. W ofercie są też darmowe przelewy do Ukrainy (zwrot prowizji w ciągu maksymalnie 2 dni).

Można również skorzystać z zestawu startowego Shell BNP, który należy kupić za 9 złotych na dowolnej stacji Shell. Starter aktywuje się w placówce banku BNP Paribas. Jest to równoznaczne z założeniem tam konta. Aby to zrobić, wystarczy paszport i polski numer telefonu. W tym przypadku karta i prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z bankomatów BNP Paribas. Karta nie ma danych posiadacza – jest tylko numer. Dlatego można ją dać np. innemu członkowi rodziny, żeby zrobił zakupy. Właściciel karty i konta musi informować bank o zmianach adresu pobytu.

Ponadto bank BNP Paribas otworzył całodobową infolinię w języku ukraińskim: +48 503-228-228.

Bank Pocztowy


Aby otworzyć konto w tym banku, obywatele Ukrainy potrzebują jedynie paszportu.

Bank znosi opłaty za prowadzenie nowo otwieranych rachunków oraz obsługę kart płatniczych do 28 lutego 2023 roku. Dodatkowo do 31 maja 2022 roku nie będzie pobierać opłat za wszystkie przelewy SWIFT do Ukrainy z ROR klientów detalicznych. Z kolei obywatele Ukrainy, którzy otworzą ROR w banku, będą korzystać z darmowych przelewów SWIFT przez 12 miesięcy, czyli do 28 lutego 2023 roku.

Bank zapewnia obsługę w języku ukraińskim, wystarczy zadzwonić na infolinię: 52 328-07-97.

Alior Bank


Bank uprościł procedurę otwierania konta w swoich oddziałach i placówkach partnerskich. Wystarczy do tego ukraiński paszport lub karta pobytu albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

W ramach oferty specjalnej bank nie będzie pobierał opłat za prowadzenie rachunku i karty płatniczej przez 12 miesięcy.

Obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się na założenie „Konta Jakże Osobistego”, mogą włączyć usługę bezpłatnych wypłaty z bankomatów w Polsce oraz za granicą. Posiadacze konta internetowego także mają możliwość skorzystania z darmowych wypłat z bankomatów znajdujących się w oddziałach i placówkach partnerskich Alior Banku.

Obywatele Ukrainy mogą też za darmo robić przelewy na ukraińskie konta (zwrot prowizji następuje po 14 dniach).

Ponadto strona internetowa Alior Banku została przetłumaczona na język ukraiński, a już w najbliższych dniach także aplikacja mobilna – Alior Mobile będzie dostępna dla obywateli Ukrainy w ich ojczystym języku.

Bank Millennium


Bank solidaryzuje się ze swoimi klientami narodowości ukraińskiej i zwalnia ich z opłat za: obsługę konta, kartę płatniczą i wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Zniesiono też prowizję za wszystkie przelewy zagraniczne klientów indywidualnych do Ukrainy (niezależnie od obywatelstwa).

Bank nie pobiera również opłat za wypłaty gotówki w oddziałach, a także zapewnia wsparcie konsultantów, którzy posługują się językiem ukraińskim. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. +48 22 598 40 45. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Santander Bank


Santander Bank zwalnia obecnych klientów ukraińskich z opłat za prowadzenie konta w złotych i walucie oraz karty debetowe – w tym: miniwyciąg, opłaty za zapytanie o saldo w bankomatach, opłaty za wznowienie karty.

Oferta obowiązuje od 1 marca do 31 maja.

Z kolei nowi klienci z Ukrainy, którzy otworzą konto w tym banku po 1 marca, mogą liczyć na zwolnienie z opłat za prowadzenie „Konta Jakie Chcę” oraz karty „Dopasowanej” - w tym: opłaty miesięcznej za kartę, miniwyciąg, opłaty za zapytanie o saldo w bankomacie.

Oferta obowiązuje od 1 marca do 31 maja.

Ponadto do 31 marca bank nie pobiera opłaty za przelewy wychodzące lub przychodzące do/z banków na Ukrainie (kod SWIFT UA)- dotyczy to klientów indywidualnych oraz biznesowych.
 

ING Bank Śląski


Bank wprowadził uproszczone procedury dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski w związku z trwającą wojną.

Aby założyć konto w ING Banku Śląskim, muszą oni okazać paszport lub wizę albo kartę pobytu, a także złożyć oświadczenie, że przybyli do Polski po 23 lutego i deklarują adres pobytu w Polsce – może to być miejsce, w którym przebywają tymczasowo, np. ośrodek dla uchodźców lub adres rodziny czy znajomych w Polsce.

Ponadto bank zawiesił pobieranie opłat za przelewy do Ukrainy.

Bank Pekao


Bank Pekao przygotował rozwiązania dla klientów indywidualnych i firmowych.

Od 1 marca zniósł opłaty za przelewy w dwie strony, tj. z Polski do banków na Ukrainie oraz z Ukrainy do Polski – dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Ponadto prowadzenie „Konta Przekorzystnego” dla klientów indywidualnych jest bezpłatne. Dodatkowo od 1 marca bank zniósł dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Nie pobiera również żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą.

Bank upraszcza także procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy, np. paszport.

Bank Pekao ma w swojej ofercie aplikację mobilną PeoPay i bankowość internetową Pekao24, która jest dostępna w języku ukraińskim. Zapewnia też możliwość rozmowy z konsultantami, którzy posługują się językiem ukraińskim. Wystarczy zadzwonić na infolinię: +48 22 591-22-20.

Bank PKO BP


Bank przygotował pakiet udogodnień dla obywateli Ukrainy przybywających do naszego kraju lub już tu mieszkających, którzy korzystają lub chcą skorzystać z jego usług.

„Konto bez Granic” jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia. Aby je założyć, nie jest wymagane: posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.

Bank zniósł też opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku na Ukrainie. Dzięki temu każdy klient PKO Banku Polskiego może wesprzeć obywateli Ukrainy czy organizacje działające w tym kraju.

mBank


mBank zwraca opłaty za przelewy do banków na Ukrainie. Odbywa się to automatycznie w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji.

Od 2 marca bank nie realizuje rozliczeń w rublu rosyjskim. Nie przyjmuje i nie wysyła przelewów w tej walucie, a także nie wymienia rubli.

ikona