Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Zobacz, jak rodziło się Białe Miasto

Tę wystawę powinni odwiedzić nie tylko turyści, ale także (a może przede wszystkim) gdynianie, którzy dzięki zbiorom pozyskanym z najdalszych zakątków świata dowiedzą się więcej o swoim mieście. W Muzeum Miasta Gdyni rusza wystawa, która o narodzinach miasta i modernizmu opowiada w wyjątkowy sposób. Wernisaż „Narodzin Miasta..." odbędzie się w czwartek 18 września o godz. 18.00.
 
Narodziny Miasta. Gdyński Modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym to wystawa, która odkrywa nieznane dotąd karty historii związanej z architekturą Gdyni. Miasto powstawało, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana, a jej znakiem rozpoznawczym stała się gładka, pomalowana na biało, przeszklona ściana. Jasne były mury gdyńskich urzędów, biurowców, kamienic, willi i bloków mieszkalnych. Tak zrodził się mit białej Gdyni. Wystawa jest nie tylko prezentacją modernizmu w Gdyni. Ma też w przystępny i atrakcyjny sposób poszerzyć świadomość, a wśród mieszkańców pogłębić związek z miastem, powstałym dzięki setkom tysięcy ludzi, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie, żeby właśnie w Gdyni rozpocząć nowy jego rozdział.
 
Bogata ekspozycja powstała dzięki materiałom pozyskanym z archiwów z Waszyngtonu i Saint-Ouen. Aranżacji wystawy podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy zaproszono także doktora Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Wydarzenie zapowiada ciekawie zrealizowany film - zobacz
 
 
Wernisaż wystawy „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym"
18 września, czwartek, godz. 18.00
wystawa potrwa do 31 grudnia 2014 roku
bilety: 7 zł normalny, 4 zł ulgowy
 
 
Kontakt: Magdalena Dębna, specjalista ds. promocji Muzeum Miasta Gdyni, tel. 58 662 09 36, e-mail: debna@muzeumgdynia.pl/.

  • ikonaOpublikowano: 18.09.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona