PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Znamy wyniki konkursu na zabudowę działki przy Kieleckiej

Zwycięska koncepcja kompleksu mieszkaniowo-usługowego przy ul. Kieleckiej, Grupa5 Architekci, mat. prasowe Allcon Osiedla

Zwycięska koncepcja kompleksu mieszkaniowo-usługowego przy ul. Kieleckiej, Grupa5 Architekci, mat. prasowe Allcon Osiedla

Grupa Allcon ogłosiła wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji, którą zrealizuje w centrum Gdyni, u zbiegu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej. Zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy. Dominanta mieszkaniowa będzie miała ok. 120 metrów wysokości, co sprawi, że kompleksowi Sea Towers przybędzie nieco oddalony sąsiad, a zabudowa tej części Gdyni zyska prawdziwie wielkomiejski charakter.


Wyniki konkursu, który był certyfikowany przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów, ogłoszono we wtorek, 15 grudnia. Koncepcje dotyczyły zabudowy przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, niedaleko Centrum Handlowego Riviera. Przygotowało je sześć renomowanych pracowni, posiadających doświadczenie w projektowaniu budynków wysokościowych. Były to: RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, warszawskie APA Wojciechowski oraz Grupa 5 Architekci, ARUP Polska z Katowic w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz gdyńskie BJK Architekci

Nowa zabudowa godna środmieścia Gdyni

Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Na terenie około 2 ha powstanie nowa, spójna architektonicznie przestrzeń, w tym około 55 000 m2 powierzchni użytkowej usług, biur i mieszkań.

- Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Śmiała i twórcza architektura i urbanistyka, zaproponowana w zwycięskiej pracy, wpisuje się harmonijnie w tkankę miejską Środmieścia. Cieszę się, że do konkursu zaproszone zostały pracownie architektoniczne nie tylko o renomie ogólnopolskiej, ale też europejskiej i światowej. Dzięki temu efekt odzwierciedla najlepsze i aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która ze względu na pandemię odbyła się online. - Niezmiernie cieszy też, że projektanci wyznaczyli bardzo dużą rolę przestrzeniom publicznym. Do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane nie tylko skwery o wielkomiejskim charakterze, ale też kameralne, zielone dziedzińce, a wszystko będzie połączone estetycznymi drogami dla pieszych i ścieżkami rowerowymi – uzupełnił prezydent.

Lokalizacja inwestycji Allcon przy ulicy Kieleckiej

Wybór konkursowego jury

W jury konkursu zasiedli członkowie Izby Architektów, przedstawiciele Miasta Gdyni oraz inwestora – Grupy Allcon. Zgodnie z regulaminem konkursu, wszystkie prace zostały wcześniej zakodowane i przekazane do depozytu notarialnego bez informacji o autorach. Funkcję przewodniczącej jury objęła dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni Iwona Markešić.

- Zaproszenie do konkursu sześciu znakomitych pracowni architektonicznych, w tym dwóch zagranicznych, pozwalało oczekiwać bardzo wysokiego poziomu prac. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że po ich otwarciu, podczas pierwszego posiedzenia sądu konkursowego, okazało się, że poziom złożonych koncepcji jest wybitny i w pełni odzwierciedla nasze wcześniejsze wyobrażenia – tłumaczyła Iwona Markešić.  - Wszystkie pracownie wykazały się wyjątkowo dojrzałym warsztatem architektoniczno-urbanistycznym, popartym wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu – dodała Markešić.

Grupa Allcon legitymuje się dużym doświadczeniem w realizacji inwestycji - zarówno mieszkaniowych, biurowych, jak i usługowych.

- Ze względu na wysoką rangę tej inwestycji zorganizowaliśmy konkurs o charakterze międzynarodowym, by poznać różne wizje i pomysły na wykorzystanie potencjału bardzo atrakcyjnej działki, która łączy najlepsze cechy Gdyni. Wygrał projekt o wysokim standardzie, korzystny dla wizerunku miasta i konkurencyjny na rynku ogólnopolskim. Poszerzy on centrum Gdyni, stworzy nowe miejsca pracy i atrakcyjne punkty spędzania wolnego czasu dla wszystkich mieszkańców – zapowiedział Piotr Tarkowski,członek Zarządu Allcon Osiedla.

Przy ocenie prac jury brało pod uwagę walory architektoniczno-urbanistyczne koncepcji, oceniając m.in. czytelność i estetykę zaproponowanych rozwiązań, pomysłowość w kształtowaniu komunikacji pieszej, aranżacji terenów zielonych i rekreacyjnych oraz powiązanie ich z otaczającymi zalesionymi wzgórzami. Oceniana była również funkcjonalność koncepcji w zakresie zrealizowania wytycznych i założeń programowo-przestrzennych oraz zastosowania optymalnych rozwiązań funkcjonalnych zarówno w części mieszkaniowej, jak i biurowej.
Ostatecznie, po wielu dniach obrad, sędziowie wybrali projekt autorstwa Grupa 5 Architekci z Warszawy.

Grupa 5 Architekci o projekcie


O zwycięstwie zadecydowało przede wszystkim najlepsze spełnienie wymogów architektoniczno-urbanistycznych. Projekt jest efektem trzymiesięcznej, wytężonej pracy architektów i architektów krajobrazu – łącznie ośmiu osób. W przedsięwzięcie zaangażowany był także wielobranżowy zespół projektowy (instalacyjny i konstrukcyjny) wraz z konsultantami i rzeczoznawcami.

- Główną inspiracją była dla nas modernistyczna spuścizna jednorodnej i charakterystycznej architektury Gdyni z czasów międzywojennych. Z drugiej strony chcieliśmy odnieść się do nowoczesnego miasta portowego i płynnego powiązania współczesnej architektury z krajobrazem przelewającym się ze wzgórz w kierunku Drogi Gdyńskiej - powiedział Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci. - Ideą projektu jest stworzenie na styku Śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Jednocześnie nawiąże do przyrodniczego sąsiedztwa. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie, jak i na dachach budynków, wprowadzą do wysokiej zabudowy ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią, prosta biała architektura budynków o geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu. Zespół ten ma szansę stać się wizytówką i markerem miasta, będąc ważnym punktem w jego identyfikacji, niczym współczesna latarnia morska wynurzająca się powyżej skali otoczenia – dodaje Roman Dziedziejko

Wyróżnienie


Sąd Konkursowy podjął również decyzję o przyznaniu wyróżnienia dla pracy, która zwróciła szczególną uwagę jury, ale nie zdobyła największej liczby punktów według kryteriów oceny, zawartych w regulaminie konkursu. Nagrodzona została zagraniczna praca autorstwa MVRDV - z uwagi na m.in. nietuzinkowe podejście do zagospodarowania terenu i zieleni przenikającej całe założenie.

Wyróżnienie, MVRDV  z Holandii
 Wyróżnienie, MVRDV z Holandii
Proces projektowania inwestycji oraz uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń zajmie około dwóch lat, po czym deweloper powinien przystąpić do realizacji inwestycji, która ze względu na swój zakres potrwa około 2-3 lat. Inwestor deklaruje, że w pierwszej kolejności zostanie zrealizowana część mieszkaniowa.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.12.2020 14:30
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2020 19:44
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona