PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Znamy kolejnych laureatów Medalu Wolności Słowa

Jerzy Owsiak i jego małżonka, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak (na zdjęciu w środku) - jedni z tegorocznych laureatów, którym Medal Wolności Słowa wręczyli przedstawiciele samorządów-partnerów wydarzenia, w tym prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (drugi od lewej, obok Jacka Karnowskiego), fot. Mirosław Pieślak

Jerzy Owsiak i jego małżonka, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak (na zdjęciu w środku) - jedni z tegorocznych laureatów, którym Medal Wolności Słowa wręczyli przedstawiciele samorządów-partnerów wydarzenia, w tym prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (drugi od lewej, obok Jacka Karnowskiego), fot. Mirosław Pieślak

Profesor Ewa Łętowska, Piotr Świerczek oraz Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, a razem z nimi – Lech Wałęsa. To zaszczytne grono tegorocznych laureatów Medalu Wolności Słowa. W środę, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności nagrodzono osoby, które w swojej codziennej pracy i aktywności nie boją się walczyć o bliskie im wartości oraz działać na rzecz tych, których pozbawia się wolności słowa.


Za nami szczególnie wydarzenie, czyli gala Medalu Wolności Słowa. We wtorkowy wieczór na scenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz przed tysiącami widzów śledzących transmisję wyróżnienia w sieci oraz na antenie TVN24 odebrali ludzie, dla których wolność słowa, walka o prawo do głosu i wzajemny szacunek są najwyższymi wartościami.

Po raz trzeci Fundacja Grand Press przyznała na mocy decyzji kapituły ustanowione przez siebie medale.

Werornika Mirowska, przemawia do mikrofonu, w tle dekoracja sceny
Weronika Mirowska podczas gali Medalu Wolności Słowa, fot. Mirosław Pieślak

- Nasze spotkanie nie jest konkursem, więc nie mówimy o „zwycięzcach”. Zwycięzcami jesteśmy my wszyscy, którzy możemy słuchać mądrych i odważnych słów wspaniałych Polek i Polaków. Słów, które ważą i znaczą i są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek po 1989 roku – mówiła podczas gali Weronika Mirowska, pomysłodawczyni Medalu Wolności Słowa, prezes Fundacji Grand Press.

Łączy ich przyzwoitość


Już niemal tradycyjnie, bo niezmiennie od pierwszej edycji Medalu Wolności Słowa, w tym roku także zadecydowano o wyróżnieniu postaci w trzech odrębnych kategoriach: Instytucja, Media oraz Obywatel/Obywatelka. Kategorie pozwalają na rozszerzenie spojrzenia i docenienie działań podejmowanych przez przyszłych laureatów na różnych płaszczyznach, w różnych środowiskach.
Już wcześniej w każdej z trzech wymienionych kategorii organizatorzy ogłosili po trzy tegoroczne nominacje. Później decydowała kapituła – jej głosy bezpośrednio zdecydowały o tym, kto z nominowanych odebrał na scenie symboliczny medal.

Poniżej tegoroczni laureaci Medalu Wolności Słowa wraz z wypowiedziami laureatów podczas gali:


Ewa Łętowska odbiera medal, obok mężczyzna
Profesor Ewa Łętowska odbiera medal, fot. Mirosław Pieślak

  • KATEGORIA „INSTYTUCJA”: PROFESOR EWA ŁĘTOWSKA - była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego. „Za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych”.

- Myślę, że jeżeli kogokolwiek nagradza się za wolność słowa w Polsce, to myślę, że chodzi o to, żeby to słowo żyło nie tylko w powietrzu, które poruszamy ustami, ale w przekonaniu, które nas utwierdzi w naszych własnych przekonaniach - mówiła na scenie profesor Ewa Łętowska.

Piotr Świerczek, przemawia na scenie, w tle dekoracja
Piotr Świerczek - jeden z laureatów tegorocznej edycji, fot. Mirosław Pieślak

  • KATEGORIA „MEDIA”: PIOTR ŚWIERCZEK - dziennikarz TVN 24. „Za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze, demaskowanie kłamstw władzy, które zaowocowało gestem solidarności polskiego środowiska medialnego”.

- To był przede wszystkim gest sprzeciwu wobec tendencji narastającej cenzury w Polsce. (…) Uderzenie w tak czuły punkt władzy, zdemaskowanie manipulacji podkomisji smoleńskiej mogło spotkać się z odzewem. I tak się stało. (…) Jestem dziennikarzem, staram się być wiernym zasadom. Stoimy po stronie wartości, wolności słowa i wydaje mi się, że tylko takie dziennikarstwo ma sens - mówił po odebraniu medalu Piotr Świerczek.

Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, schodzą ze sceny, trzymają nagrody, za nimi inne osoby
Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, fot. Mirosław Pieślak

  • KATEGORIA „OBYWATEL/OBYWATELKA”: JERZY OWSIAK I LIDIA NIEDŹWIEDZKA-OWSIAK - założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych”.

- Jestem ogromnie wzruszona, tym bardziej że nagrody tak naprawdę zwykle otrzymuje mój mąż i do tego jestem przyzwyczajona. Gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom, bo uważam, że tak naprawdę nagrody powinniśmy otrzymać wszyscy i kapituła miała trudne zadanie do wykonania – powiedziała Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

- Jesteśmy świeżo po najpiękniejszym festiwalu świata. Nie szpanujemy, nie mówimy „najlepszy”, chociaż jest już powoli najlepszy. Polacy, bardzo różni, przez kilka dni mogą się spotkań i tworzyć… samorząd. Tworzyć samorządowe społeczeństwo, które musi o siebie dbać, musi słuchać się nawzajem, które tworzy niezwykły porządek – mówił Jerzy Owsiak.

Medal Wolności Słowa właśnie w ostatniej z wymienionych kategorii, „Obywatel/Obywatelka” oficjalnie wręczyli na scenie laureatce przedstawiciele samorządów, które po raz kolejny zostały partnerami gali – w tym reprezentujący miasto Gdynia prezydent Wojciech Szczurek, który gratulował Jerzemu Owsiakowi i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak u boku Jacka Karnowskiego – prezydenta Sopotu, Aleksandry Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Jacka Sutryka – prezydent Wrocławia, Tadeusza Truskolaskiego – prezydenta Białegostoku i Arkadiusza Klimowicza – burmistrza Darłowa. Partnerami Medalu Wolności Słowa były też samorząd województwa pomorskiego, miasto Poznań i miasto stołeczne Warszawa.


Samorządowcy stoją na scenie, w tle dekoracja sceny, przemawia Aleksandra Dulkiewicz
Samorządowcy partnerujący gali wręczyli medal w ostatniej kategorii, fot. Mirosław Pieślak

Specjalne wyróżnienie dla ikony wolności


To nie koniec wyróżnień – organizatorzy i kapituła, wzorem poprzednich edycji, zadecydowali także o przyznaniu dodatkowego medalu specjalnego, który z założenia jest zarezerwowany do osób, które osiągnęły status prawdziwych symboli walki o wolność słowa.

Specjalny Medal Wolności Słowa trafił do Lecha Wałęsy – byłego prezydenta RP, legendarnego przywódcy i współzałożyciela „Solidarności”, która 43. lata wcześniej zaczęła zmieniać bieg polskiej historii i kruszyć polityczny mur. Laureat został powitany owacjami na stojąco.

Lecha Wałęsa przemawia na scenie, w tle archiwalne zdjęcie ze strajków robotniczych
Lech Wałęsa w czasie przemówienia na scenie, fot. Mirosław Pieślak

- Zawsze w moim życiu, kiedy działy się wielkie rzeczy w Polsce, ja dostawałem tego typu prezent, wyróżnienie. (…) Zastanawiałem się dwa dni: co to za wyzwanie losu znów rządzi? (…) Pierwszy temat to rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Byliście świadkami: przecież od tego się zaczęło skończenie Związku Radzieckiego. Od tego zaczęło się rozwiązanie układu warszawskiego. Od tego zaczęło się wyprowadzenie wszystkich wojsk okupacyjnych po II wojnie światowej. (…) Już wtedy znaleźli się ludzie, którzy także dzisiaj niszczą szansę Polski, niszczyli od początku, a dziś ustawiają się po miliony odszkodowań za swoją walkę. (…) Oni to łamią [konstytucję], nie możecie nie rozliczyć ich za to. Inaczej Polska się nie podniesie (…) Drugie moje oskarżenie: niszczenie moralności narodu. Co robią ci ludzie, którym daliśmy władzę? Oni niszczą duszę, łamią nam wiarę – mówił w emocjonalnym przemówieniu podczas gali Lech Wałęsa.


O Medalu Wolności Słowa

Medal Wolności Słowa to specjalna nagroda, którą w 2021 roku ustanowiła Fundacja Grand Press. Głównym założeniem jest coroczne uhonorowanie medalami Polaków, którzy swoim postępowaniem i działaniami w przestrzeni publicznej promują idee dojrzałej debaty, utrzymania wolności słowa oraz promowania mądrych słów.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej gali, która odbyła się w sierpniu 2021 roku medale w Europejskim Centrum Solidarności odebrali Agnieszka Jankowiak–Maik, Adam Bodnar i Andrzej Poczobut, ponadto przyznano też Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia, który trafił do Mariana Turskiego. Druga edycja przyniosła z kolei wyróżnienia dla Igora Tuleyi, Piotra Jaconia, Katarzyny Wappy, Wandy Traczyk-Stawskiej, Stanisława Tyma i Jacka Fedorowicza.

Miasto Gdynia zostało jednym z partnerów gali Medalu Wolności Słowa. Inicjatywę wsparły także: miasto Gdańsk (miasto gospodarz), miasto Sopot, samorząd województwa pomorskiego, miasto stołeczne Warszawa, miasto Wrocław, miasto Białystok, miasto Poznań, miasto Darłowo, Europejskie Centrum Solidarności, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Patronami medialnymi były Press, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Repropol, TVN24 i Wirtualna Polska.

Pełen zapis transmisji z wtorkowej gali można obejrzeć online, na platformie YouTube:


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.08.2023 12:17
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.08.2023 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także