PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Komunikaty dla mediów

Kurtuazyjna wizyta chińskiej marynarki wojennej

Po raz pierwszy w historii do polskiego portu weszły okręty Marynarki Wojennej Chin. W środę 7 października 2015 r. w Gdyni zacumowały trzy jednostki: niszczyciel rakietowy „Jinan", fregata rakietowa „Yiyang" oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu". W sobotę marynarze zapraszają na pokład.

Zgodnie z morskim ceremoniałem, zagraniczna grupa okrętów została powitana przez polską jednostkę na morzu i w jej asyście weszła do portu w Gdyni. Na powitanie 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo - Wyzwoleńczej, na Zatoce Gdańskiej, wyszła polska korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Trzy chińskie jednostki, pod dowództwem kontradmirała Jianxun Wang, zacumowały przy Nabrzeżu Francuskim (przy kapitanacie Portu Gdynia). 

Pobyt chińskich marynarzy w naszym mieście zapowiada się ciekawie. W piątek 9 października o godzinie 9.00 na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Kazimierza Górskiego 10) odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej i chińskimi marynarzami. Godzinę później delegacje polska i chińska złożą wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Również tego samego dnia, o godz. 12.00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, rozegrane zostaną polsko - chińskie zawody wioślarskie.

 

W sobotę 10 października pokłady chińskich okrętów zostaną udostępnione do zwiedzania. Niszczyciel rakietowy Jinan w godzinach 8.30-16.30, natomiast pozostałe jednostki: fregata rakietowa Yiyang oraz okręt zaopatrzeniowy Qiandaohu w godzinach 8.30-18.00. W niedzielę o godz. 10.00, okręty opuszczą port w Gdyni.

Wizyta okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo - Wyzwoleńczej w Polsce to efekt 66 lat współpracy pomiędzy państwami. To właśnie dzień 7 października 1949 roku jest uważany za oficjalną datę nawiązania polsko - chińskich stosunków dyplomatycznych. 

Pierwszą w historii wizytę swoich okrętów w polskim porcie chińskie władze zapowiedziały pod koniec lipca, podczas wizyty w Chinach wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Od trzech lat ministrowie obrony Chin i Polski, co roku składają wzajemne wizyty. To efekt zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami. 


  • ikonaOpublikowano: 07.10.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona