Komunikaty dla mediów

Hale Targowe mają się dobrze. Kolejne remonty na horyzoncie

Hale Targowe w Gdyni mają się dobrze. Kolejne remonty na horyzoncie. Fot. Facebook Hale Targowe

Hale Targowe w Gdyni mają się dobrze. Kolejne remonty na horyzoncie. Fot. Facebook Hale Targowe

Długo by szukać podobnego miejsca w Polsce, w którym mający 90-letnią tradycję handel w niekonwencjonalny sposób miksuje się z wydarzeniami kulturalnymi. W legendarnych, zabytkowych  Halach Targowych w Gdyni nie tylko zrobimy zakupy, ale też weźmiemy udział w warsztatach, spotkaniach, ciekawych realizacjach, nawiązujących do kilkudziesięcioletnich tradycji budynku. Same Hale Targowe, wielokrotnie już modernizowane, przechodzą właśnie kolejną zmianę, a w planach dalsze inwestycje, które zwiększą komfort korzystania z obiektu zarówno dla kupców, jak i kupujących oraz uczestników artystycznych wydarzeń. 

Zespół Miejskich Hal Targowych regularnie poddawany jest modernizacjom i remontom, odbywającym się z poszanowaniem historii obiektu i jego statusu. 

Miliony na remonty, miliony na planowane inwestycje 

Z najważniejszych w ostatnich latach remontów, zrealizowanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wymienić należy m.in.:

  • gruntowną przebudowę Hali Łukowej (wymiana stolarki okiennej, nowa elewacja, systemy p.poż, przebudowa podziemi Hali i modernizacja boksów handlowych) w latach 2013/2014, 
  • adaptację powierzchni podziemi Hali Płaskiej dla Stowarzyszenia Halo Kultura w 2019 roku, 
  • modernizację systemu monitoringu na całym terenie ZMHT (nowy system kamer cyfrowych, nowe serwery i moduły zarządzania monitoringiem) w 2020 roku za kwotę 140.000 PLN, 
  • modernizację podziemi Hali Łukowej i dostosowanie powierzchni dla nowych najemców w 2020 roku na kwotę 70.000 PLN, 
  • remont łącznika podziemnego między Halą Łukową a Hala Płaską w 2021 roku na kwotę 695.000 PLN, 
  • wymianę trzech starych wind towarowo-osobowych na nowe w 2021 roku na kwotę 1.887.000 PLN, 
  • przebudowę  terenu zewnętrznego między Halą Płaską a Halą Rybną i zakup małej architektury (nowa nawierzchnia, odwodnienie, mała architektura: ławki, donice, blokady wjazdu) w 2021 roku na kwotę  170.000 PLN, 
  • uporządkowanie miejsc postojowych przy Halach Targowych (wyznaczenie miejsc parkingowych dla klientów, dostawców i taxi) w 2022 roku na kwotę 200.000 PLN (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link).



Miasto Gdynia inwestuje potężne środki w remont Hal Targowych, stanowiących dumę miasta. Fot. Facebook Hale Targowe. 


Gmina Miasta Gdyni
realizuje również zabezpieczanie i codzienne funkcjonowanie ZMHT, na które składają się m.in: 

  • ochrona fizyczna i elektroniczna obiektów - wydatek na rok 2023  to 1.032.000 PLN, 
  • odbiór odpadów komunalnych - wydatek na rok 2023 – to 651.000 PLN, 
  • utrzymanie porządku na terenie ZMHT - wydatek na rok 2023  to 1.185.000 PLN, 
  • obsługa konserwacyjna 24h/dobę, 7 dni w tygodniu - wydatek na rok 2023 to 156.000 PLN, 
  • serwis instalacji p.poż - wydatek na rok 2023 to 35.000 PLN, 
  • przeglądy budowlane - wydatek na rok 2023  to 7.000 PLN, 
  • przeglądy trafostacji - wydatek na rok 2023 to 9.100 PLN,  
  • serwis i konserwacja central wentylacyjnych - wydatek na rok 2023 to 7.000 PLN. 


Z inwestycji w trakcie realizacji na pewno trzeba wspomnieć o: 

  • modernizacji nawierzchnii przed Halą Łukową, na rogu ul. 3 Maja i Wójta Radtkego - koszt 100.000 PLN, 
  • zakupie małej architektury - ławki, donice, blokady wjazdu, stojaki rowerowe (zostaną umieszczone po wykonaniu remontu nawierzchni przed Halą Łukową) - koszt 119.000 PLN, 
  • myciu dwustronnym przeszkleń na całym terenie ZMHT - koszt około 100.000 PLN, 
  • remoncie łazienek na terenie Hali Rybnej, co stanowi koszt 40.000 PLN. 


Hale Targowe – co w planach inwestycyjnych? 

Inwestycje planowane przez Gminę to m.in. remont Hali Rybnej, czyli modernizacja całego budynku Hali Rybnej, z wymianą urządzeń technicznych, modernizacją boksów handlowych, nowym zapleczem socjalnym dla kupców, elewacją i pokryciem dachu - kwota planowana wynosi ok. 5.000.000 PLN. Kolejne zdanie to remont zadaszenia Placu Targowego, czyli wymiana uszkodzonych poliwęglanów nad placem targowym za ok. 1.000.000 PLN. W planach jest też modernizacja boksów handlowych na targowisku zewnętrznym za ok. 100.000 PLN i wymiana rozdzielnic prądowych dla wszystkich obiektów ZMHT za ok. 1.500.000 PLN.


Hale Targowe w Gdyni - miejsce spotkań również z kulturą  

Najgłośniejszym ostatnio dowodem na to, jak sztuka przenika się z prowadzonym tu handlem, jest wydarzenie z 1 lipca 2023 roku. Wtedy to, po relacji na Instagramie rapera Okiego, do Hal Targowych ruszyły setki młodych ludzi. Na scenie, wybudowanej na dachu jednego z boksów handlowych, pojawił się sam Oki i dał bezpłatny koncert, który spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Jednocześnie w halach trwał ruch jak co dzień, a sam koncert dla osób robiących zakupy, jak i samych handlowców był zaskoczeniem i nietypową atrakcją, która na długo zostanie w pamięci. 

To jeden z wielu przykładów, jak w Halach Targowych szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych łączy się z handlem. Z wydarzeń organizowanych cyklicznie co roku na pewno warto wspomnieć o Święcie Hal Targowych. Edycja z 2021 roku miała aż 13 361 odbiorców. Z kolei edycja z 2022 roku pod hasłem „Ekonostalgia: Zerowaste- zróbmy coś z niczego!" cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, bo liczba jej odbiorców wzrosła już do 16 361 (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link).Aktualnie zbliża się tegoroczna edycja Święta Hal Targowych, która odbędzie się 23 września 2023 roku.

Fot. Przemysław Kozłowski

„Ekonostalgia: Zerowaste- zróbmy coś z niczego!". Fot. Przemysław Kozłowski 


Warto podkreślić, że Święto Hal Targowych jest największym z corocznych wydarzeń w tym miejscu,  podkreślającym nie tylko tradycje kupieckie, polskie rzemiosło i wielopokoleniowy handel oparty na żywym kontakcie człowieka z człowiekiem, ale także możliwość spotkań ze specjalistami i rzemieślnikami sztuki kulinarnej. Ich celem jest również zachęta do aktywnego eksplorowania tematu sezonowych produktów opartych o tradycyjne receptury regionu, na co dzień stanowiących  część oferty handlowej hal. 


Hale silne kulturą, która przyciąga coraz więcej mieszkańców 

Nie można nie wspomnieć też o corocznych Dniach Kreatywnych, czyli warsztatach czy spotkaniach, dotyczących m.in. robienia świadomych zakupów, historii Hal Targowych i kupców, designu, sztuki, architektury i mody (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link)

Fot. Facebook Hale Targowe

Hale Targowe w Gdyni to miejsce spotkań nie tylko z kupcami, ale i ze sztuką oraz przestrzeń do najróżniejszych działań kulturalnych. Fot. Facebook Hale Targowe. 


Hale Targowe to również miejsce, gdzie odbywają się spacery architektoniczne podkreślające szczególną architekturę budynku i jego historię, a także spacery degustacyjne dla turystów i mieszkańców Gdyni. Właśnie w Halach odbywa się coroczna edycja  konkursu fotograficznego „Zakupy z ludzką twarzą” wraz z pokonkursową wystawą i wernisażem, którego celem jest m.in. kreatywna prezentacja handlu na hali, zakupów w bliskiej relacji z kupcem oraz samych postaci sprzedawców, ich portretów (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link).

Tu również utworzono Muzeum Kameralne, które wciąż się rozwija (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link). Prezentuje ono m.in. historię handlu na Halach Targowych w postaci choćby archiwalnych fotografii oraz oryginalnych produktów dostępnych na hali w latach w ubiegłym wieku. W ramach muzeum funkcjonują bezpłatne oprowadzania kuratorskie po wystawie przez Panią Bożenę Samburską - prowadzącą przez 30 lat sklep kolonialny „Szafran” w Hali Łukowej; program edukacji historycznej Kreatywna Edukacja czy artefakty, przywołują wspomnienia z lat młodości osób urodzonych w boomie demograficznym lat 70 i 80-tych.

Fot. Facebook Hale Targowe. 

Warszaty, spacery, spotkania - w Halach Targowych nie tylko kupimy, ale też poznamy ich historię. Fot. Facebook Hale Targowe. 


Hale Targowe w Gdyni
stanowią też miejsce regularnych spotkań z samymi kupcami w postaci wywiadów, nagrań, fotografii czy realizacji wydarzeń partnerskich, m.in. ze stowarzyszeniem Halo Kultura, jak choćby spotkań: Estetyka Nowoczesności, Choreografia Codzienności, Archi-warsztaty, Dzień Inicjatyw Twórczych, koncertów oraz pokazów filmowych, giełdy vintage czy kiermaszy rękodzieła. Hale Targowe w Gdyni stanowią zatem nie tylko najstarsze gdyńskie centrum handlowe, z legendarną historią, renomą i wyborem produktów, ale również prężnie działający ośrodek kulturalny, przyciągający coraz większą liczbę mieszkańców i turystów, co nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na działający tu biznes. 


Miejskie Hale Targowe – gdyński unikat na skalę światową 

Dlaczego tak cenny jest Zespół Miejskich Hal Targowych przy ul. Wójta Radtkego 36/40? Obiekt stanowi jeden z nielicznych przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze (pisaliśmy o tym na portalu – kliknij link). Kompleks trzech hal: owocowo-warzywnej, czyli hala łukowa, mięsnej, czyli hala płaska i rybnej zaprojektowali architekci Jerzy Müller i Stefan Reychman. Kompleks powstawał przed dwa lata, a jego otwarcie w 1938 roku stanowiło wydarzenie, któremu ówczesne media poświęciły bardzo dużo uwagi. Nowo otwarty zespół hal cechował się nie tylko wybitnymi zaletami  architektonicznymi, ale też nowoczesnością wyposażenia i wzorcowymi rozwiązaniami organizacji handlu wewnątrz obiektu.
 

Fot. Facebook Hale Targowe. 

Hale Targowe to wybitny przykład konstruktywizmu w architekturze. Fot. Facebook Hale Targowe. 


W okresie PRL w halach kwitł handel dobrami przywiezionymi zza oceanów przez marynarzy. To tutaj kupowało się rzeczy nieosiągalne w zwykłych sklepach, o nieporównywalnie lepszej jakości: ubrania, książki, płyty, słodycze. Dziś w Halach kwitnie handel i choć konkurencja centrów handlowych jest duża, to tutejsi kupcy słyną z jakości oferowanych przez siebie, nierzadko unikalnych produktów.  

  • ikonaOpublikowano: 22.08.2023 12:19
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.08.2023 14:16
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Zobacz także