PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Zmarła Wiesława Kwiatkowska

Z wielkim żalem żegnamy
Ś.p.
Red. Wiesławę Kwiatkowską
Gdyniankę, Patriotkę
Odznaczoną Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego 'Za wybitne zasługi dla Miasta'

Dziennikarkę, pisarkę, dokumentalistkę - w stanie wojennym i później więzioną za niezmordowaną walkę o prawdę i wolne słowo, o sprawiedliwość dla winowajców Grudniowej Apokalipsy 1970 r. w Gdyni.
W ostatnich latach z determinacją walczyła piórem o przywrócenie pamięci o tych, którzy zbudowali Gdynię i za to stracili życie - w lasach Piaśnicy w 1939 r.

Pozostanie na zawsze z nami Jej twórczość

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Szwabski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 22 czerwca:
  • o godz. 12:00 - w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46 - Msza Święta w intencji Wiesławy Kwiatkowskiej,
  • o godz. 13:30 - w Kaplicy Cmentarza Witomińskiego - pożegnanie ze Zmarłą,
  • o godz. 14:00 - Pogrzeb


    Wiesława Kwiatkowska - dziennikarka, pisarka, dokumentalistka, autorka książek o Gdyni. Urodziła się 31-05-1936 roku w Gdyni.
    W latach 1980 -81 pracując w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ 'Solidarność' - w dziale historycznym zbierała dokumenty, relacje uczestników, świadków i rodzin ofiar grudnia 1970 roku na Wybrzeżu.
    Po ogłoszeniu stanu wojennego, w lutym 1982 roku została skazana przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na 5 lat więzienia za to, że nie zaprzestała działalności związkowej, polegającej na zbieraniu informacji dotyczących Grudnia 70. Był to słynny proces, w którym zapadły 3 najcięższe w stanie wojennym wyroki ludzi 'Solidarności' (Ewa Kubasiewicz - 10 lat, Jerzy Kowalczyk - 9 lat więzienia).
    1,5 roku przebywała w najcięższych zakładach karnych w Polsce. Po zwolnieniu z więzienia podjęła współpracę z wydawnictwami 'drugiego obiegu'. W 1986 roku wydała książkę pt. 'Grudzień 1970 w Gdyni' - w podzięce księdzu Hilaremu Jastakowi - kapelanowi 'Solidarności.
    W 1990 roku została dziennikarką 'Tygodnika Gdańskiego', a po jego rozwiązaniu publicystką 'Dziennika Bałtyckiego', w którym pracowała do momentu przejścia na emeryturę.
    W 1993 roku wydała kolejną książkę poświęconą wydarzeniom 1970 roku pt. 'Grudniowa apokalipsa'. Gdyńscy stoczniowcy, w podzięce za jej trud - sumiennego, dociekliwego i żarliwego dokumentalisty, a także za determinację w staraniach o rozpoczęcie procesu w sprawie grudniowej tragedii - ufundowali Wiesławie Kwiatkowskiej Złote Pióro.
    W 1995 roku Sąd Rejonowy w Malborku skazał ją na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata za obrazę sędziego w artykule 'Jaruzelski i Świtała zawieszeni' ('Dziennik Bałtycki 26-04-1996 rok)
    W 2000 roku wspólnie z Izabellą Filipp napisała powieść o grudniowych pomnikach 'Są wśród nas', a z Małgorzatą Sokołowską (córką) książkę 'Gdyńskie cmentarze. O twórcach miasta, portu i floty'. Jest także współautorką wydanej w 2006 r. 'Encyklopedii Gdyni'.
    W 2002 roku Rada Miasta Gdyni wyróżniła ją Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego 'Za wybitne zasługi dla Miasta.'

    W ostatnich latach swą uwagę i energię twórczą poświęciła idei utworzenia w Gdyni ośrodka pamięci o II Rzeczpospolitej i wielkich Gdynianach, zwłaszcza tych którzy oddali życie za to, że zbudowali nasze miasto - zamordowanych w lasach Piaśnicy w 1939 r. Niestety, dzieło to już zrealizują inni...
    • ikonaOpublikowano: 20.06.2006 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze