PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Z gdyńskiej filmówki po Złote Globy

„Mistrz”, czyli pełnometrażowy debiut absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej z szansą na Złote Globy. To poruszająca opowieść o życiu Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, w którego wcielił się Piotr Głowacki (na zdjęciu), fot. kadr z filmu / mat. prasowe

„Mistrz”, czyli pełnometrażowy debiut absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej z szansą na Złote Globy. To poruszająca opowieść o życiu Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, w którego wcielił się Piotr Głowacki (na zdjęciu), fot. kadr z filmu / mat. prasowe

„Mistrz”, pełnometrażowy debiut Macieja Barczewskiego z szansą na nominację do prestiżowych Złotych Globów. Film absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który mieli okazję zobaczyć m.in. widzowie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazł się w gronie kandydatów w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.


Pełna dramaturgii i wzruszeń historia więźnia obozu koncentracyjnego, który w walce o przetrwanie stawia wszystko na jedną kartę. Kiedy wokół wojna pogrąża świat w ciemności, jemu wolność może dać seria zwycięstw na bokserskim ringu, którą będzie musiał okupić bólem i cierpliwością. To historia, która wydarzyła się naprawdę.


Zwiastun filmu „Mistrz”, reż. Maciej Barczewski, wideo: mat. dystrybutora / YouTube

Poruszającą opowieść o życiu Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego zekranizował Maciej Barczewski. Jego „Mistrz”, blisko półtoragodzinny dramat osadzony w realiach nazistowskich obozów zagłady wprawdzie doczekał się pierwszego publicznego pokazu już niemal rok temu, ale teraz staje przed szansą na jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych filmowych nagród.

„Mistrz” walczy o nominację


Debiutancki pełnometrażowy film absolwenta gdyńskiej filmówki może znaleźć się w gronie nominowanych do słynnych Złotych Globów. O nominację w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” walczy z ponad 70 innymi filmami z całego świata, w tym m.in. z ostatnim dziełem znanego hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara.

Dobrymi wieściami o sukcesie swojego absolwenta podzieliła się Gdyńska Szkoła Filmowa, opierając się na informacjach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.




Już 13 grudnia zostanie ogłoszona ostateczna lista dzieł, które zostaną nominowane do statuetek przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Wówczas dowiemy się, czy „Mistrz” rodem z gdyńskiej filmówki będzie mógł zaprezentować się szerszej światowej publiczności. Ostateczne rozstrzygnięcia widzowie z całego świata poznają natomiast 9 stycznia, podczas uroczystej ceremonii wręczenia Złotych Globów, którą tradycyjnie transmitują telewizje z całego świata.

O „Mistrzu” i jego twórcy


Urodzony w 1977 roku Maciej Barczewski z wykształcenia jest profesorem prawa, który specjalizuje się w dziedzinie prawa własności intelektualnej. Na co dzień pełni rolę wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej to rozwój drugiej z jego życiowych pasji, jaką jest kinematografia.

Lokalne media nazywają go „profesorem, który został reżyserem”. To uproszczenie, gdyż z powodzeniem spełnia się też na planie w roli producenta filmowego i scenarzysty. Jego reżyserski debiut, krótkometrażowy „My Pretty Pony” (polski tytuł „Kucyk”) oparty na opowiadaniu Stephena Kinga w 2017 i 2018 roku otrzymał szereg nagród na festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles czy Londynie. Był także współproducentem głośnego filmu „Najlepszy”, czyli opowieści o życiu triathlonisty Jerzego Górskiego (wcielił się w niego Jakub Gierszał, a sam film walczył o Złote Lwy FPFF w Gdyni w 2017 roku).

„Mistrz”, pełnometrażowy fabularny debiut Barczewskiego znalazł się w 2020 roku w gronie filmów wyselekcjonowanych do Konkursu Głównego 45. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oprócz roli reżysera, Maciej Barczewski był odpowiedzialny także za scenariusz. W produkcję udało się zaangażować wielu popularnych polskich aktorów, na czele z grającym główną rolę Piotrem Głowackim, Marcinem Bosakiem, Grzegorzem Małeckim, Marianem Dziędzielem czy Rafałem Zawieruchą. Do tej pory film nagrodzono nagrodą KRRiT oraz nagrodą publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Maksymiliany” we Wrocławiu.

  • ikonaOpublikowano: 02.12.2021 10:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.12.2021 17:09
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze