PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Uwaga! Nadciąga cyklon Ulf

Strażacy OSP Wiczlino usuwają wiatrołomy po zeszłorocznej wichurze. Źródło: OSP Wiczlino

Strażacy OSP Wiczlino usuwają wiatrołomy po zeszłorocznej wichurze. Źródło: OSP Wiczlino

Weekend ma być bardzo wietrzny. Jak podają portale pogodowe, do Polski zbliża się głęboki niż, który przyniesie niszczycielskie wichury i burze. Na Pomorzu i w górach prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Na takie warunki pogodowe należy się odpowiednio przygotować.


Cyklon Ulf, bo tak tym razem ochrzczono w instytucie meteorologicznym Wolnego Uniwersytetu w Berlinie niż, narodził się nad wodami Atlantyku. Nadciągająca nad Polskę z północnego zachodu wichura, pojawi się dokładnie rok po bardzo silnym orkanie Eunice, który spowodował ogromne straty zrywając dachy, łamiąc drzewa, uszkadzając linie energetyczne i pozbawiając prądu 1,4 mln ludzi w Polsce.

Wichury nad Europą to nic nowego, jednak naukowcy są zdania, że w następnych dziesięcioleciach huragany będą coraz częstsze za sprawą globalnego ocieplenia, bo wody morskie coraz bardziej się ogrzewają i stają paliwem napędzającym orkany. Czy Ulf będzie tak niszczycielski jak zeszłoroczna Eunice? Na pewno warto się na niego przygotować.

Cyklon pojawi się nad Polską w piątek, 17 lutego 2023 roku wieczorem, nadciągając znad Skandynawii. Jak podaje portal fanipogody.pl najmocniej będzie wiało w północnej Polsce. Najgroźniejszy wiatr będzie nad Bałtykiem, gdzie może osiągnąć nawet 110-130 km/h oraz wysoko w górach – huraganowe porywy na Śnieżce mogą osiągnąć 150-200 km/h. Taka wichura przyniesie na Bałtyku sztorm z falami do wysokości 5-9 metrów, a na lądzie liczne wiatrołomy, strażacy będą więc mieli znów pełne ręce roboty. Możliwe są burze, intensywne opady deszczu oraz oblodzenia dróg i chodników. To wszystko stwarza bardzo duże zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Do wichury należy się przygotować – jeśli to możliwe unikać wychodzenia z domu, przestawić wcześniej samochód, tak by nie był zaparkowany pod drzewami i bilbordami, z balkonu usunąć luźne przedmioty.

Synoptycy ostrzegają również, że tak niebezpieczne porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina wszystkim właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, że do ich obowiązków (zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego) należy: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Prędkość wiatru osłabnie w niedzielę, 19 lutego.

  • ikonaOpublikowano: 17.02.2023 14:16
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.02.2023 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze