Co nowego

Testy na lotnisku nawet w nocy

W terminalu pasażerskim T2 (na zdjęciu) działają dwa punkty, w których test na koronawirusa można wykonać nawet do godziny 2:00, fot. mat. prasowe Portu Lotniczego Gdańsk / Marcin Hlades

W terminalu pasażerskim T2 (na zdjęciu) działają dwa punkty, w których test na koronawirusa można wykonać nawet do godziny 2:00, fot. mat. prasowe Portu Lotniczego Gdańsk / Marcin Hlades

Nadchodzi czas, w którym dotknięte przez pandemię linie lotnicze łapią oddech i szykują się na wzmożony wakacyjny ruch. Dla osób, które jeszcze nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, podróż za granicę w większości przypadków wiąże się z obowiązkowym testem. W obsługującym całe Pomorze Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku nie trzeba obawiać się tej procedury. Działają tam dwa laboratoria, które pobierają wymazy nawet w nocy i wczesnym rankiem.


Jak wykazały statystyki podsumowujące 2020 rok, czyli jeden z najtrudniejszych okresów w historii pomorskiego lotniska, ruch lotniczy w czasie pandemii odżył razem z wakacjami – w lipcu, sierpniu i wrześniu. Właśnie wtedy, pomimo spadku liczby obsłużonych pasażerów sięgającego aż 72% w stosunku do okresu sprzed pandemii, słupki dotyczące ruchu w terminalu pasażerskim wyglądały optymistycznie.

Cała branża liczy na to samo także i w tym roku. W końcu lato i czas bezpłatnych, powszechnie dostępnych szczepień sprzyja planowaniu wakacji i wypoczynku w cieplejszym klimacie. Wiele państw oferuje szereg ułatwień dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, ci, którzy jeszcze nie skorzystali ze szczepienia, przy przekraczaniu granicy muszą zazwyczaj wykonać test na koronawirusa.

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy to nie problem – na terenie terminalu pasażerskiego działają dwa laboratoria, które pracują nawet do godziny 2:00 oraz między godz. 4:30 a 6:00.

Testy na miejscu niemal o każdej porze


Z możliwości wykonania testu antygenowego na COVID-19 mogą skorzystać zarówno odlatujący, jak i przylatujący na Pomorze pasażerowie – w tym drugim przypadku po przejściu kontroli paszportowej.

Na terenie lotniska działają obecnie dwa laboratoria wykonujące testy antygenowe przez siedem dni w tygodniu i bez potrzeby wcześniejszej rejestracji. To przychodnia HMS Assistance i laboratorium Diagnostyka. Za test, który (zależnie od przepisów obowiązujących w kraju, do którego lecimy) może być obowiązkowy lub też być podstawą do zwolnienia z kwarantanny, trzeba zapłacić 160 złotych w dni powszednie i 200 złotych w soboty oraz niedziele (można płacić kartą).

Aby ułatwić pasażerom wykonanie badania, oba punkty pracują możliwie jak najdłużej. Z usług Diagnostyki można skorzystać przez cały tydzień od godz. 10:00 do godz. 2:00. Z kolei HMS Assistance działa przez siedem dni w tygodniu od godz. 4:30 do godz. 6:00, a w weekendy oferuje dodatkową obsługę także między godz. 15:00 a 17:00. Pierwszeństwo w kolejce do wykonania testu mają osoby, które szykują się do odlotu z pomorskiego lotniska.

Punkt wymazowy znajduje się w ogólnodostępnej części terminalu pasażerskiego T2 (koło punktu odprawy bagażowej check-in nr 1). Przy planowaniu podróży warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia laboratoriów. można to zrobić na stronie lotniska - airport.gdansk.pl.

Sprawdzaj obostrzenia, uniknij kwarantanny


Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż samolotem w czasie trwającej pandemii, bo np. skusi go ciekawa siatka połączeń z Gdańska na południe Europy (m.in. do Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Włoch, na Cypr czy Maltę), to w pierwszej kolejności powinien sprawdzić obowiązujące w danym kraju wytyczne. Szczególnie, że w wielu przypadkach ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów oraz nie podlagają kwarantannie.

Podobnie wyglądają obostrzenia przy podróżowaniu w przeciwnym kierunku. Przykładowo: jeżeli przylatujemy z zagranicy do Gdańska, aktualnie przy kontroli granicznej należy okazać dokument tożsamości, zaświadczenie o zaszczepieniu lub przechorowaniu COVID-19 albo negatywny wynik testu na koronawirusa (chyba, że zostanie wykonany po przekroczeniu granicy) oraz wypełnioną kartę lokalizacyjną, którą można pobrać lub wydrukować jeszcze przed podróżą (inna karta niż ta, którą pasażer wypełnia w samolocie). Te dokumenty zwolnią pasażera z obowiązkowej, dziesięciodniowej kwarantanny po wylądowaniu w Polsce. Są jednak wyjątki, np. dla wracających z Wielkiej Brytanii, dla których sam negatywny wynik testu nie będzie już wystarczać do zwolnienia z przymusowej izolacji.

Aktualne informacje dotyczące zasad podróżowania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”.

  • ikonaOpublikowano: 07.07.2021 15:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.07.2021 22:24
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze