PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Termowizyjne loty od jutra nad miastem

Naloty termowizyjne. Źródło: www.mggpaero.com

Naloty termowizyjne. Źródło: www.mggpaero.com

Przez najbliższe dwie noce, jeśli utrzymają się sprzyjające warunki, nad Gdynią i małym Trójmiastem będziemy mogli usłyszeć charakterystyczny pomruk dwusilnikowego samolotu oraz zobaczyć jego światła. Zainstalowana w nim kamera termowizyjna zbada straty ciepła w sieci ciepłowniczej. Dzięki temu powstaną lotnicze mapy termowizyjne czterech miast.


Słońce grzeje, temperatura dodatnia, topi się więc śnieg. W nocy jednak temperatura spada poniżej zera. To idealne warunki do przeprowadzenia termowizyjnego lotu. Śnieg, deszcz i mgła zaburzają obraz kamery, ale ujemna temperatura podbija jego kontrast – dzięki temu ciepłe punkty i obszary w miastach są lepiej widoczne na zdjęciach. Samolot z kamerą termowizyjną będzie krążył na wysokości 600 metrów, poniżej pułapu chmur.

Do nocnych lotów szykuje się firma MGGP Aero, jeden z europejskich liderów branży dostarczającej dane lotnicze i kompleksowe rozwiązania w zakresie inwentaryzacji i analiz przestrzeni zurbanizowanej oraz środowiska przyrodniczego. Przedsiębiorstwo powstało w 2001 roku w Tarnowie. To wtedy firma zakupiła swój pierwszy samolot. Dziś ma ich we flocie 8 i świadczy usługi w 20 krajach dla ponad pół tysiąca klientów. Specjalizuje się w pozyskiwaniu pionowych i ukośnych zdjęć lotniczych, danych hiperspektralnych, LiDAR i obrazów termalnych.

- Samolot i załoga – pilot z fotooperatorem są gotowi, sensory skalibrowane. Zamierzamy zbadać temperaturę gruntów, dachów i częściowo fasad. Gruntu dlatego, bo sieci ciepłownicze mają infrastrukturę pochowaną pod powierzchnią ziemi. Podczas dwóch nocy zrobimy nalot całej sieci w Gdyni, Rumi, Redzie i Wejherowie, w warunkach jej obciążenia - korzystania z ciepłej wody i ogrzewania systemowego. Tam gdzie są nieszczelności, bądź tam gdzie jest awaria, tam pojawi się automatycznie przegrzana powierzchnia. Przy temperaturze minus kilku stopni bardzo dobrze widać na zdjęciach duże awarie, gdzie temperatura gruntu sięga nawet 12-13 stopni powyżej zera. Na mapach pokazujemy te miejsca jako jaskrawy, czerwony punkt, z kolei miejsca, gdzie strat ciepła nie ma, na mapie oznaczone są kolorami niebieskim i zielonym. Cel podstawowy projektu to zbadanie sieci ciepłowniczej. Wartość dodana to zrobienie mapy, na której będzie można w 2D i w 3D obejrzeć także budynki. To pokaże, w których z nich są straty ciepła związane z mostkami, brakiem izolacji czy niedociepleniem – opowiada Witold Kuźnicki, dyrektor ds. kluczowych klientów MGGP Aero.

Flota firmy MGGP Aero. Źródło: www.mggpaero.com

Porozumienie gmin

Nocne loty termowizyjne to efekt porozumienia podpisanego 15 lutego przez włodarzy Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC) z Gdyni w celu wspólnego zamówienia mapy termowizyjnej, co pozwoli obniżyć koszty przedsięwzięcia.

- Mapy termowizyjne to bardzo ważne narzędzie w działaniach prośrodowiskowych, które prowadzi Gdynia. Zmiany klimatu wynikające z emisji dwutlenku węgla dotyczą nas wszystkich. Dzięki tym mapom dowiemy się, kto produkuje największy ślad węglowy, gdzie emisja jest największa i gdzie można podejmować działania szczególne, by tę emisję zmniejszyć. Chcemy zaproponować gdynianom takie rozwiązania, które będą powodowały, że nasze miasto nie tylko będzie się adaptowało do zmian klimatu, ale przede wszystkim nie będzie się do tego przyczyniało. Stąd właśnie mapy termowizyjne, które realizujemy we współpracy z sąsiednimi gminami oraz OPEC-em. Wierzę, że opracowanie i prezentacja tych wyników, do której będziemy gotowi w przyszłym roku, będzie ważnym narzędziem nie tylko dla władz samorządowych, ale również dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, i że wspólnie będziemy podejmować działania, które ograniczą zmiany klimatu na świecie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który koordynuje projekty prośrodowiskowe za pośrednictwem Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła w sieci ciepłowniczej pozwoli Okręgowemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko. W długofalowym ujęciu projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także pozwoli mieszkańcom obniżyć rachunki za ogrzewanie.

  • ikonaOpublikowano: 09.03.2021 13:52
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.03.2021 19:47
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze