PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Tak zmienia się Redłowo

// fot. Michał Czacharowski

// fot. Michał Czacharowski

Redłowo to dzielnica Gdyni, której połowa to nadmorski las, z przepięknym klifowym wybrzeżem, przekształconym w rezerwat. Płyta Redłowska została zabudowana w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku blokami z wielkiej płyty. Decyzja, by część tego wyniesionego terenu przeznaczyć pod budowę osiedla, zmieniła krajobraz raz na zawsze. Dzisiaj Redłowo pięknieje i przyciąga nowych mieszkańców. Ponad połowa to osoby w wieku od 18 do 60 lat.  

Redłowo to dzielnica kojarzona do niedawna z blokowiskami, wojskiem i szpitalem. Dziś to nowoczesny kompleks parku naukowo-technologicznego, osiedle Zielone wzdłuż ulicy Legionów, dwa nowoczesne ośrodki medyczne – Szpital Morski im. PCK z Centrum Onkologii i Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Nie ma już dawnej zajezdni ani koszar. Redłowo stało się dobrym miejscem do życia.

  - Analizując problemy różnych dzielnic w Gdyni i pracując nad wskazaniem tych, w których należało zainicjować procesy rewitalizacyjne, nie uznaliśmy Redłowa za dzielnicę „problemową”, czyli wymagającą pilnej interwencji. W dzielnicy jest wzorowo działająca Szkoła Podstawowa nr 34, której nowe boisko i sale są dostępne także dla mieszkańców. Remontujemy ulice i infrastrukturę – Kopernika, Redłowską, Boh. Starówki Warszawskiej. Boisko przy SP 34 zostało gruntownie zmodernizowane i ma sztuczną nawierzchnię, sama szkoła też przeszła modernizację, pojawiły się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Powstał Streetworkout Park przy Kopernika, plac do ćwiczeń na zewnątrz przy ulicy Powstania Śląskiego i Kopernika.  Przebudowaliśmy całkowicie plac zabaw przy Cylkowskiego. W dzielnicy działa także dofinansowywany z budżetu miasta Klub Seniora. Ogółem w ciągu ostatnich trzech lat wydatki inwestycyjne na tę dzielnicę wyniosły 7,7 mln zł – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Na początku czerwca sprzedana została nieruchomość położona przy ul. Kopernika 137-139, będąca własnością miasta. Nabywcą była spółka Budimex Nieruchomości, a cena uzyskana ze sprzedaży to 9,2 mln zł netto.  Powstanie tam zabudowa wielorodzinna. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, informuje - Nie jest jeszcze przesądzona sprawa sprzedaży drugiej działki w tej dzielnic. Chodzi mianowicie o nieruchomość przy ulicy Kopernika 71, gdzie wiele lat temu działał klub Baltic Oasis. Aktualnie procedowany jest plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części Gdyni. Przyjmując go, Rada Miasta rozważy także sprawę przyszłego zagospodarowania tej nieruchomości.

W tej chwili oferta sprzedażowa Miasta Gdyni w Redłowie to jeden przetarg już przygotowany i kolejnych pięć w trakcie opracowania. Tylko trzy z tych działek są przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. – Nie jest to duża liczba działek, biorąc pod uwagę nasze plany, związane ze sprzedażą miejskich nieruchomości w innych dzielnicach – wyjaśnia Andrzej Ryński, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji gdyńskiego magistratu.  
Rozległy teren przy ulicy Kopernika jest wciąż własnością wojska. To 12 tysięcy metrów kwadratowych, na których od listopada ubiegłego roku Agencja Mienia Wojskowego buduje resortowe mieszkania. Przy ulicy Kopernika 137 powstaje 89 takich lokali, w czterech budynkach.

Jakub Furkal, członek Rady Dzielnicy Redłowo – Mieszkam w tej dzielnicy od dwudziestu lat. To pięknie położone miejsce. Członkiem Rady Dzielnicy jestem już prawie cztery lata. Z pewnością, jak wszędzie, wiele spraw można poprawić, ale widać, że ostatnio dużo zmieniło się na lepsze. To, co uważam za najważniejszą zmianę, to nowy przystanek na linii PKM czyli Gdynia Stadion. W ciągu 20 minut można się komfortowo dostać na lotnisko lub wybrać się na Kaszuby. Powstały nowe place zabaw, strefy do uprawiania sportu i widzę, że mieszkańcy z przyjemnością korzystają z nowego boiska przy szkole. 

- Redłowo, jak i Wzgórze św. Maksymiliana to jedne z najlepszych dzielnic do mieszkania w tej części Gdyni. Leżą bezpośrednio przy najstarszym rezerwacie, czyli Kępie Redłowskiej oraz nad morzem. Są wspaniale skomunikowane, a poprzez otwarcie Biblioteki z Pasją, dzielnica Redłowo została wzbogacona o kolejną placówkę, która może służyć mieszkańcom jako trzecia przestrzeń funkcjonowania poza domem i pracą. Nie możemy mówić o braku zainteresowania władz miasta tymi dzielnicami. Wręcz przeciwnie. Inwestujemy, o czym świadczy m.in. Szkoła Muzyczna na Wzgórzu św. Maksymiliana, która jest nie tylko placówką edukacyjną, ale także miejscem, gdzie odbywają się otwarte koncerty, Biblioteka z Pasją, o której wcześniej wspomniałam, czy wyremontowane boiska: przy VI LO i SP nr 34 - mówi Maja Wagner, Radna Miasta Gdyni z okręgu nr 4, obejmującego m.in. Redłowo.

ikona

Najnowsze