PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Przez szafę na wystawę

Wystawy w galerii

Wystawy w galerii "Wytwórnia" - portrety Olgi Obst i florystyczne kompozycje Marty Modrzejewskiej-Ptak. Źródło: materiały promocyjne

Przechodząc ulicą Abrahama, pod numerem 25 natrafimy na starą szafę. Warto zajrzeć do środka. Nie znajdzie się w niej ubrań, lecz wejście do magicznego świata, gdzie czekają na odwiedzających trzy różne wystawy – rysowanych portretów, florystyczna i fotografii.

Abrahama 25 to adres szczególny – ze względów historycznych, gdyż stoi tu kamienica, którą wybudował w stylu historyzującym pierwszy burmistrz Gdyni Augustyn Krauze; a także kulturalnych, gdyż mieści się tu galeria „Wytwórnia”, prowadzona przez Mirka Studniaka – gdynianina, pasjonata, projektanta i manualnego konserwatora zabytków. Do niedawna można było w galerii oglądać wystawę „Artyści Andersa”, o której pisaliśmy na naszej stronie. Od wczoraj w "Wytwórni" goszczą trzy zupełnie różne wystawy, na które wchodzi się przez starą szafę.

- Augustyn Krauze, będąc burmistrzem Gdyni, wybudował ten dom w 1927 roku. To był dom z widokiem na morze, prawdziwa rezydencja. Cały dom należał do Krauzego. „Wytwórnia” zajmuje połowę jego mieszkania na parterze. Dlatego zostawiłem tu stare farby, okna, dwa stoły oryginalne i oryginalną baterię burmistrza. Dla mnie najważniejsze jest zachowanie charakteru tego wnętrza, ale i historii działalności społecznej Augustyna Krauzego. Ten budynek przyciąga mieszkańców. Miejsce samo w sobie jest magiczne. A że idą święta, to razem z nimi magia świąt. A jak magia - to tajemnica i pewna skrytość. Więc przez tą starą, gdyńską szafę wchodzi się do magicznego, innego świata, w którym odwiedzający znajdą teraz trzy magiczne wystawy - mówi Mirek Studniak.

Szafę, aby mogła stać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i służyć jako wejście do galerii, należało odpowiednio zakonserwować. Przygotowali ją uczestnicy warsztatów renowacji starych mebli, które prowadzi Studniak – została zakonserwowana lakierem jachtowym.

Portrety

Na ścianach galerii "Wytwórnia" zawisło osiemnaście portretów, które gdyby powstały sto lat temu, mogłyby zdobić wnętrza mieszkania samego burmistrza Krauzego.

Autorką rysunków jest Olga Obst – artystka dobrze znana gdynianom, która od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami wspierającymi rozwój edukacji artystycznej a także promowanie wydarzeń kulturalnych. Na swoim koncie ma setki szkoleń oraz autorskich warsztatów artystycznych, w tym kursy rysunku, warsztaty projektowania plastycznego, form użytkowych, warsztaty dekoratorskie, modowe, planowania przestrzennego i architektury.

- Rysowanie w moim grafiku ma priorytet naczelny, tworzę, kreuję, jednocześnie przekazuję swoją wiedzę i doświadczenie innym. Pracę w charakterze nauczyciela traktuję jako ogromny przywilej – mówi Olga Obst. - Rysunki, które znalazły się na wystawie, to zapis pewnego etapu, zebrane uczucia, zapisane chwile. Portrety towarzyszą mi od zawsze, od kiedy zaczęłam odbierać rzeczywistość wielowymiarowo, poprzez sztukę. W portretach rysowanych jest coś, czego nie odnajdziemy w zdjęciach, coś nieuchwytnego. Emocja, którą czytamy jak książkę, każdy inaczej, po swojemu. Patrząc na bohatera dowolnego portretu widzimy swoje wspomnienia, siebie i to właśnie się liczy, to jest najważniejsze. Kobiety, bohaterki wystawy, są doskonałą kompilacją sprzeczności, są pełne dominujących, silnych emocji, portret pozostanie udany jeśli uchwycimy tę emocję. To rysunki z serii poszukiwania najważniejszego. Jeśli moja praca wzrusza, porusza, to jest to największy komplement – dodaje artystka.

Choć rysowane portrety Olgi Obst już zdobią ściany mieszkania Augustyna Krauzego, to wernisaż wystawy artystki odbędzie się w piątek 10 grudnia o godzinie 18.30.

Flora i fotografia

Oprócz rysowanych portretów w galerii "Wytwórnia" można obecnie oglądać jeszcze dwie inne wystawy – florystyczną i fotograficzną.

Pachnącą świerkiem wystawę „Magia Świąt” przygotowała florystka i projektantka Marta Modrzejewska-Ptak, która prowadzi studio Floral Design, gdzie kwiaty i rośliny traktowane są jako „(meta)fizyczne tworzywa, z których wykreować można wszystko, a granice wyznacza tylko wyobraźnia”. Ta wystawa zainspiruje odwiedzających do udekorowania choinki, świątecznego stołu i mieszkania na czas Bożego Narodzenia. Florystycznym kompozycjom towarzyszą fotograficzne portrety kobiet Eweliny Szindler.

  • ikonaOpublikowano: 08.12.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.12.2021 08:55
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze