PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

"Płytka wyobraźnia to kalectwo" - dzień otwarty

Płytka wyobraźnia to kalectwo - logo 200x266Centrum Integracja Gdynia (ul. Tragutta 2) - działające w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - zorganizowało 4 lipca 2007 r. dzień otwarty, w czasie którego ostrzegało przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami skoków do wody.

Centrum udzielało informacji na temat kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej w ramach Funduszu Pierwszy Krok wspierającego poszkodowanych w wyniku niefortunnych skoków do wody. W 2007 roku z Funduszu prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji po raz pierwszy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne z województwa pomorskiego. 

Dzień Otwarty był wydarzeniem skierowanym w szczególności do mass-mediów z terenu woj. pomorskiego, dzięki którym Stowarzyszenie dociera z przesłaniem kampanii w okresie wakacyjno – letnim do rzeszy młodych ludzi i mówi im o skutkach nieprzemyślanych skoków do wody. Dzień Otwarty to czas, w którym o kampanii dowiedziały się zainteresowane tym tematem organizacje, instytucje, mieszkańcy oraz przebywający w Trójmieście turyści. Przez cały dzień prezentowano podejmowane działania w ramach kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” oraz udzielano informacji w zakresie możliwości skorzystania z „Funduszu Pierwszy Krok”. Odbyły się pokazy materiałów filmowych związanych z kampanią.

W Dniu Otwartym czynny udział wzięła Straż Miejska w Gdyni i Straż Miejska w Gdańsku prezentując swoje działania w ramach zapewnienia bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz wskazując trójmiejskie „Czarne Punkty”.
W trakcie Dnia Otwartego można było skorzystać z porady psychologa Centrum Integracja Gdynia w  ramach dyżuru psychologicznego „Po Skoku”. Dyżur telefoniczny pełnili p. Krzysztof Kranz i p. Marek Pienczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Każdego roku zwłaszcza w okresie wakacji setki młodych ludzi w wieku 13-25 lat, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Przez lekkomyślność i brawurę dochodzi do życiowych tragedii, nawet do całkowitego porażenia czterech kończyn. Skutki społeczne to wypadnięcie poza nawias dostępnego systemu edukacji, zdobycia zawodu, pracy, wymaganie stałej opieki innych osób. Dane zgromadzone przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji wskazują, że rocznie w woj. pomorskim ma miejsce średnio około 30 wypadków, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, z czego 5-10 wypadków to uszkodzenia rdzenia kręgowego na skutek skoku do wody. Z roku na rok liczba ta jednak maleje, co oznacza wzrost świadomości społeczeństwa w przedmiocie bezpiecznych skoków do wody oraz jest oznaką efektywności prowadzonej co roku kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Do działań promujących bezpieczne skoki do wody w woj. pomorskim w ramach kampanii 2007 aktywnie włączył się również Urząd Miasta Gdyni, WOPR Gdynia oraz takie firmy jak Centrum Sony - Gdynia oraz  Cinema City Poland - Gdańsk Krewetka. 

Do tegorocznej  kampanii ponownie włączyła się Straż Miejska oraz nauczyciele. W specjalistycznych szkoleniach przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wzięli udział strażnicy miejscy z 47 komend w całej Polsce, którzy następnie przekazali swoją wiedzę nauczycielom w swoich miastach (1600 uczestników zajęć). Podczas szkoleń mogli dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków nad wodą, jak prawidłowo skakać oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w wyniku niefortunnego skoku. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych (płyty CD lub kasety VHS z filmem, ramowy scenariusz zajęć i książeczkę z ćwiczeniami dla dzieci), służący do przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań nad wodą. Nauczyciele zostali poinstruowani także jak korzystać z dostępnych materiałów. 
Gdyńscy Strażnicy Miejscy spotkali się z nauczycielami z 51  szkół podstawowych i gimnazjów pod koniec kwietnia 2007 r. W spotkaniu wzięli udział goście specjalni: wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel, Krzysztof Kranc, który sam uległ wypadkowi podczas skoku do wody oraz ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Michał Bodziński - od wielu lat strzegący bezpieczeństwa na gdyńskich kąpieliskach.

W ramach kampanii prowadzona jest również akcja plakatowa. Dzięki współpracy z WOPR, organizacjami pozarządowymi i placówkami służby zdrowia plakaty informujące o niebezpieczeństwach wynikających z nierozważnych skoków do wody zawisły w miejscowościach wypoczynkowych oraz na pływalniach na terenie całego kraju. 

Fundusz Pierwszy Krok, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Fundacją Sue Ryder finansowo wspiera osoby, które w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody doznały trwałego uszkodzenia kręgosłupa. Fundusz umożliwia osobom niepełnosprawnym pozyskanie środków, które zwiększą ich niezależność i pozwolą na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Głównym źródłem dochodu Funduszu Pierwszy Krok jest prowizja od transakcji dokonanych za pomocą karty płatniczej BISE „Integracja”. 50% prowizji jest przeznaczane na potrzeby Funduszu, dzięki czemu w ciągu blisko 5 lat stypendia otrzymało 37 osób. W roku 2007 wsparcie finansowe - na zakup wózka inwalidzkiego, likwidację barier architektonicznych oraz zakup komputera - przyznano 3 osobom.

Kampania społeczna ma za zadanie  dotrzeć do jak największej liczby młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i chęci życia - ludzi, uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi.

Na stronie kampanii www.plytkawyobraznia.pl zobaczyć można film o zasadach pierwszej pomocy osobom, które doznały urazu rdzenia kręgowego w wyniku skoku do wody oraz opowieści młodych ludzi o skutkach niefortunnych skoków do wody. Nauczyciele mogą pobrać ze strony ramowy scenariusz zajęć edukacyjnych - Płytka wyobraźnia to kalectwo. Dla ofiar skoków przygotowano poradnik.

Małgorzata Omachel Kwidzińska

ikona

Najnowsze