PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

ORP „Sęp” i ORP „Bielik” zakończyły służbę

Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)

Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)

Niemal dwie dekady służby, dziesiątki operacji, manewrów i ćwiczeń oraz łącznie prawie 87 000 mil morskich. To osiągnięcia, jakimi mogą poszczycić się dwa podwodne okręty Marynarki Wojennej – ORP „Sęp” i ORP „Bielik”. We wtorek, 14 grudnia w Porcie Wojennym Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na obu jednostkach, kończąc tym samym ich służbę.


Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na okrętach „Sęp” i „Bielik” podniesiono odpowiednio w 2002 i 2003 roku. Jednostki przez niemal 20 lat służby w Marynarce Wojennej realizowały rozmaite zadania zarówno dla kraju, jak i w działaniach sojuszniczych.

Uroczystość ostatniego opuszczenia bander odbyła w miniony wtorek, 14 grudnia. Ceremonii towarzyszyła Kompania i Orkiestra Honorowa Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją bandery i proporce opuszczone przez dowódców trafią do Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei same okręty przekazane zostaną Agencji Mienia Wojskowego. Wycofanie „Sępa” i „Bielika” z eksploatacji to ważny moment w historii Marynarki Wojennej. Jednostki były ostatnimi okrętami podwodnymi typu Kobben. Ich odejście na emeryturę zamyka więc pewien rozdział w polskim wojsku.

W uroczystości udział wzięli m.in. wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec - dowódca 3. Flotylli Okrętów, pani Jolanta Banach - matka chrzestna ORP „Bielik”, a także kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych, załogi okrętów oraz zaproszeni goście.

Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)
Wtorkowa uroczystość w Porcie Wojennym w Gdyni // fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)

ORP „SĘP”

Okręt podwodny ORP „Sęp” wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. W 1966 roku wszedł do służby w Marynarce Norweskiej jako HNoMS Skolpen. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został przekazany polskim siłom zbrojnym. Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 295 biało-czerwoną banderę podniesiono 16 sierpnia 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Małgorzata Szmajdzińska, żona ówczesnego Ministra Obrony Narodowej.
W ciągu ponad 19 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 30 000 mil morskich, wykonując 296 zanurzeń i spędzając 320 dni na morzu, z czego 149 w zanurzeniu. OPR „Sęp” uczestniczył w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Anakonda, Baltops, Crown Eagle, Smer/Medex, Bold Monarch, Dynamic Monarch, Danex, Passex, Dragon oraz Ostrobok.

Fot:  st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)
Wtorkowa uroczystość w Porcie Wojennym w Gdyni // fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)

ORP „BIELIK”

Okręt podwodny ORP Bielik został zwodowany 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Do służby w norweskiej marynarce wojennej jednostka weszła w 1967 roku jako HNoMS Svenner, a po wycofaniu ze służby w 2001 roku, okręt został przekazany Polskiej Marynarce Wojennej. Podniesienie biało-czerwonej bandery nastąpiło 8 września 2003 roku w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen, a wcielenie do służby i nadanie imienia 24 października 2003 roku w Porcie Wojennym w Gdyni. Matką chrzestną okrętu została Jolanta Banach, ówczesna sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
W ciągu ponad 18 letniej służby pod biało-czerwoną banderą OPR „Bielik” trzykrotnie brał udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. W trakcie swojej służby w Marynarce Wojennej RP przebył prawie 57 000 mil morskich, wykonując 186 zanurzeń i spędzając 879 dni na morzu, z czego 334 w zanurzeniu. OPR „Bielik” uczestniczył w największych międzynarodowych manewrach na Bałtyku pk. Baltops, a także w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Joint Maritime Course, Crown Eagle, Anakonda, Smer/Medex, Bold Monarch, Dynamic Monarch, Danex, Passex, Dragon oraz Ostrobok.

Źródło: 3. Flotylla Okrętów

Fot:  st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)
fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak (materiały 3. Flotylli Okrętów)

  • ikonaOpublikowano: 16.12.2021 15:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2021 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze