PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Nadchodzi sezon. MW zwodowała jednostki

Ponad 20 jednostek należących do Ośrodka Żeglarskiego Marynarki Wojennej można już zobaczyć w gdyńskiej marinie, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński

Ponad 20 jednostek należących do Ośrodka Żeglarskiego Marynarki Wojennej można już zobaczyć w gdyńskiej marinie, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński

Sezon za pasem, więc wkrótce żeglarze wrócą na akweny. Swoje jednostki żeglarskie przygotowała już Marynarka Wojenna, która po serii prac zwodowała je pod koniec minionego tygodnia.


Odświeżone i gotowe do akcji


Temperatury są coraz wyższe, wiosna w pełni, więc pora także na przygotowania do sezonu żeglarskiego. W Gdyni, w której jachty są w zasadzie elementem miejskiego krajobrazu, w marinie zacumowały w ostatnich dniach jednostki należące do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Przed nimi – kursy, szkolenia i rejsy, a za nami - efektowne i wymagające wodowania, które włączyły jachty do użytku po zimowej przerwie. Do przeprowadzenia akcji potrzebny był specjalistyczny sprzęt.

– Wodowanie jednostek pływających to bardzo trudne przedsięwzięcie ze względu na liczne niebezpieczeństwa związane z przetransportowaniem podstaw z jachtami z placu pod dźwig, transport na wodę za pomocą dźwigu, a następnie pierwsze uruchomienie na wodzie i przejście jednostkami do miejsca postoju – relacjonuje 3. Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej z Gdyni.

Choć jachty dopiero teraz będą wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, nie oznacza to, że przez ostatnie miesiące czekały jedynie na początek sezonu. Zimowa przerwa to zawsze okazja do remontów i napraw, które mają przygotować je do eksploatacji na wodzie. To właśnie w tym czasie jest m.in. uzupełniany laminat, udaje się także usuwać drobne usterki i kłaść kolejne powłoki malarskie, które muszą wytrzymać intensywny okres.

Wodowanie jachtów OSŻ MW w Gdyni, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński
Wodowanie jachtów OSŻ MW w Gdyni, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński

Marynarze odpowiedzialni za stan techniczny jednostek przy tej okazji sprawdzają też silniki, takielunek i wszystkie inne urządzenia, z których na co dzień będzie korzystać załoga.

Jednostki, które uczą żeglarstwa

 
Gdyński Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego MW obecnie dysponuje nową flotą 24 jednostek pływających. Obok aż 12 jachtów pełnomorskich kursanci korzystają na co dzień także z 5 jachtów zatokowych i 7 łodzi motorowych.

Zwodowane w basenie jachtowym jednostki OSŻ MW w Gdyni, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński
Zwodowane w basenie jachtowym jednostki OSŻ MW w Gdyni, fot. kmdr ppor. Krzysztof Duszyński

Zwodowane jednostki już wkrótce zostaną wykorzystane do szkoleń marynarzy, kursów czy szkoleniowych rejsów. Przypomnijmy, że głównym założeniem Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej jest kształcenie żeglarskie i motorowodne kadr Wojska Polskiego. Dodatkowych umiejętności poprzez praktyki na wodzie nabywają też podchorążowie gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. To tzw. rejsy nawigacyjno-szkoleniowe.

Sama historia żeglarstwa w polskiej Marynarce Wojennej sięga 1946 roku, gdy w październiku powołano sekcję żeglarską w KS „Flota”. Rok później utworzono już Morski Ośrodek Sportów Wodnych w Gdyni, zlokalizowany w basenie nr 8. Pierwsze sezony żeglarskie rozpoczynano z 6 jachtami. W 1953 roku ośrodek przeformowano i przeniesiono do basenu jachtowego, a od 1973 roku nosi obecną nazwę.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.04.2021 07:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.04.2021 08:49
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze