Co nowego

Kończymy „Perły Samorządu”. Gdyńska aplikacja nagrodzona

Tegoroczny kongres „Perły Samorządu” wspólnie z Markiem Tejchmanem z Dziennika Gazety Prawnej podsumował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Paweł Kukla

Tegoroczny kongres „Perły Samorządu” wspólnie z Markiem Tejchmanem z Dziennika Gazety Prawnej podsumował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Paweł Kukla

Dobiega końca drugi, ostatni dzień programu tegorocznych „Pereł Samorządu” - kongresu, który skupia się na najważniejszych kwestiach i aktualnych wyzwaniach dotyczących gmin, miast i powiatów z całej Polski. Oprócz rzeczowych dyskusji m.in. o roli mediów społecznościowych i komunikacji oraz demograficznych przemian samorządów wręczono też „Medialne Perły Samorządu 2020”. Jedną z nich wyróżniono miejską aplikację Gdynia.pl.


Podsumowania, analiza bieżących problemów, wnioski dotyczące skutecznych i dobrych praktyk – kongres „Perły Samorządu” to jedna z największych w Polsce platform wymiany doświadczeń dla przedstawicieli gmin, miast i powiatów. Drugi dzień wydarzenia, które w tym roku znów gości w Gdyni, ale swój program przeniosło w całości do sieci, obfitował w rzeczowe debaty.

Media dla mieszkańców


Poranna część programu i zarazem otwarcie drugiego dnia to ekspercka dyskusja nad tematem komunikacji na linii samorząd-mieszkańcy. Czy w dobie mediów społecznościowych rację bytu mają media samorządowe? Okres pandemii wywarł silny wpływ na to, jak polskie gminy i miasta prowadziły w ostatnich miesiącach dialog z mieszkańcami, a nowe formy kontaktu to także zupełnie nowe wyzwania dla samorządów.

Panel poświęcony mediom samorządowym, fot. Paweł Kukla

O tym, jak im podołać i w jaki sposób skutecznie informować o działaniach samorządu, debatowali redaktorzy Dziennika Gazety Prawnej Marek Tejchman i Jakub Kapiszewski z ekspertami: ekonomistą Jackiem Kotarbińskim, właścicielką agencji Projekt PR Martą Szadowiak oraz reprezentującą Gdynię Agnieszką Janowicz – zastępcą naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

- Prowadzenie kanału na Facebooku, jeśli jest się samorządowcem, to kawał ciężkiej roboty. Zawsze będzie ktoś, kto napisze „dlaczego ta droga jeszcze jest dziurawa”, „kiedy będzie zrobiony ten chodnik” czy „dlaczego moje dziecko nie mogło dostać się do przedszkola”. Masa żalu będzie wylewana, ponieważ taka jest specyfika komunikacji w mediach społecznościowych, jest ona bardzo emocjonalna. To, na co zwracali uwagę eksperci, to że tymi emocjami trzeba w umiejętny sposób zarządzać. Są samorządy, w których ludzie doskonale czują media społecznościowe na przykład dlatego, że są młodzi, więc wiedzą, urodzili się z tym i robią to bardzo dobrze, ale jeszcze nie we wszystkich samorządach, a mamy ich przecież parę tysięcy w Polsce, działa to tak jak powinno – podsumował debatę Jakub Kapiszewski z Dziennika Gazety Prawnej.

Aplikacja Gdynia.pl - medialna perła


To nie jedyny „medialny” wątek podczas drugiego dnia kongresu. Organizatorzy, Dziennik Gazeta Prawna, postanowili też wręczyć po raz pierwszy wyróżnienia i nagrody w konkursie „Medialna Perła Samorządu 2020”. Laury przyznawano urzędom marszałkowskim, powiatom, gminom wiejskim, miejsko-wiejskim i miastom do 100 tys. oraz powyżej 100 tys. mieszkańców w trzech głównych kategoriach: dla prasy samorządowej, kampanii komunikacyjnych i mediów elektronicznych.

Jedną z nagród uhonorowano Gdynię. Miasto zajęło wspólnie z Krakowem pierwsze miejsce w kategorii „Kampania komunikacyjna” wśród dużych miast. W ten sposób doceniono akcję promocyjną miejskiej aplikacji Gdynia.pl – aplikacji przeznaczonej na smartfony, która pełni rolę asystenta mieszkańca. Przypomnijmy, że za jej pośrednictwem gdynianie mogą m.in. śledzić nowe wiadomości i komunikaty dotyczące życia miasta czy zmian w organizacji ruchu, umawiać terminy wizyt w urzędzie czy zgłaszać uszkodzoną infrastrukturę.

- Nowoczesne formy kontaktu z mieszkańcami to przyszłość miast i gmin, co najdobitniej pokazał okres pandemii, gdy szybka i skuteczna komunikacja okazała się niezwykle cenna. Co najważniejsze, miejska aplikacja to projekt o charakterze długofalowym. Będziemy nadal pracować nad nowymi funkcjonalnościami i słuchać głosu mieszkańców, wprowadzać dodatkowe możliwości – komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Lokalny głos na temat wyzwań


To nie wszystkie z gdyńskich akcentów podczas drugiego dnia „Pereł Samorządu”. W jednym z wejść na żywo z kongresowego studia live Dziennika Gazety Prawnej o samorządowych wyzwaniach w globalnej skali rozmawiali Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Miguel Eiras Antunes z Deloitte.

- Samorządy od lat współpracują ze sobą międzynarodowo. Oczywiście funkcjonujemy w różnych państwach, w różnych warunkach, w różnym stanie finansów, ale część doświadczeń mamy bardzo podobnych, a w każdym razie możemy się nimi dzielić – podsumowywała swoje wystąpienie Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Myślę, że ten kryzys jest wyjątkowo istotny dla takiego dzielenia się, bo chyba pierwszy raz w historii zdarzyło się tak globalne uderzenie, które po prostu dotknęło wszystkich i w pewnym sensie wszystkich w ten sam sposób. Mierzymy się ze zdalną pracą, ze zdalnym nauczaniem, z telemedycyną, z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom, z usprawnieniem transportu publicznego w czasie, gdy kontakty ludzkie mogą nieść ze sobą zakażenie – dodała wiceprezydent.

Katarzyna Gruszecka-Spychała w studio Dziennika Gazety Prawnej, fot. Paweł Kukla

Okazja do szerszego spojrzenia na to, jak polskie samorządy poradziły sobie w warunkach pandemii, nadarzyła się podczas panelu „Zdrowe i zintegrowane społeczności nie tylko w dobie koronawirusa. Jak samorząd może aktywnie wpływać na lokalną strukturę demograficzną?”. O tym, jak współczesne zmiany demograficzne wpływają na to, co dzieje się w małych ojczyznach, rozmawiali Krzysztof Głomb - prezes stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, Aleksandra Gosk ze Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, Marcin Skonieczka - wójt gminy Płużnica oraz Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

- Samorządy, które przez 30 lat przyzwyczaiły mieszkańców, że dbają raczej o jakość życia, jakość infrastruktury i lokalnych usług, nagle niemalże z dnia na dzień stanęły przed wyzwaniem związanym z dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców. Myślę, że władze samorządowe w Polsce ten egzamin zdały, ale jeszcze wiele przed nami. Rozmawialiśmy zarówno o wątkach związanych z pandemią, rozmawialiśmy też o tym, co dalej, jaka przyszłość, jak działać w związku z depopulacją Polski i co samorządy powinny robić, by przyciągać mieszkańców, w jaki sposób integrować osoby, które przenoszą się do Polski i chcą tutaj rozpocząć nowe życie – podsumował po zakończeniu panelu dyskusyjnego Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Panel z udziałem wiceprezydenta Gdyni, Michała Gucia, fot. Paweł Kukla

W programie ostatniego dnia „Pereł Samorządu” znalazła się też rozmowa ze Sławomirem Gadomskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, na temat szpitali i samorządów podczas pandemii koronawirusa oraz sesja poświęcona Pracowniczym Planom Kapitałowym, które od stycznia 2021 roku wejdą w życie w samorządach. Kongres zakończyło podsumowanie dwudniowych dyskusji przez Marka Tejchmana - zastępcę redaktora naczelnego DGP oraz Wojciecha Szczurka - prezydenta Gdyni.

Pełen zapis transmisji z drugiego dnia kongresu „Perły Samorządu” jest dostępny poniżej oraz na facebookowej stronie Dziennika Gazety Prawnej:




Organizatorami „Pereł Samorządu”Dziennik Gazeta Prawna i miasto Gdynia. Wydarzenie swoim patronatem objęły m.in. Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.10.2020 16:47
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2020 18:19
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze