PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Nadchodzący weekend zapowiada się fantastycznie/collage z mat. prasowych

Nadchodzący weekend zapowiada się fantastycznie/collage z mat. prasowych

Chociaż ominęło nas wiele wakacyjnych atrakcji, nadchodzący weekend powinien wiele nam wynagrodzić. Plecenie wianków, koncerty, śniadaniowy piknik i czytanie w leżaczkach przywołają znane i lubiane gdyńskie imprezy, takie jak Cudawianki, Globaltica, Miasto Słowa czy Kulinarna Świętojańska. A do krainy relaksu i inspiracji zawiezie nas górska kolejka. To nie wszystko, na gdynian i turystów czekają kina, teatry, muzea.

Kamienna Góra w nowej odsłonie zaprasza

W najbliższy weekend na Kamiennej Górze na mieszkańców czekać będzie cała moc atrakcji - rzecz jasna z zachowaniem odpowiedniego dystansu i dbałością o bezpieczeństwo.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie dnia piknikiem śniadaniowym. O szeroką ofertę smaków zadbają restauratorzy znani z gdyńskiego Szlaku Kulinarnego, którzy swoje śniadaniowe specjały będą serwować z rozstawionych w parku namiotów.
Syte śniadanie przyda się choćby dlatego, by pełnym energii przystąpić do zajęć rekreacyjnych. Joga, pilates, zumba - dla każdego coś miłego.
Jeśli jednak nie będziemy mieli ochoty na ruch, czekać będzie na nas strefa chillu zaaranżowana w czytelnię. Festiwal Miasto Słowa zachęca do literackiego coming outu, a więc wspólnego czytania w plenerze - na przykład na leżakach. Na Kamiennej Górze będzie można przyłączyć się do nieformalnego stowarzyszenia czytelniczek i czytelników.
W ten weekend wznawia kursowanie kolejka na Kamienna Górę.
Nie zabraknie również atrakcji dla melomanów. W sobotę amfiteatr na Kamiennej Górze zmieni się w Ethno Scenę, z której wybrzmi muzyka kultur świata. Organizatorzy znanego i lubianego festiwalu Globaltica, który w tym roku nie odbędzie się z przyczyn związanych z pandemią, zapraszają na cykliczne spotkania składające się z dwóch części: społecznej - poświęconej ekologii, relacjom społecznym, zdrowemu stylowi życia, a także muzycznej - koncertów z kręgu ethno i world music.
Pierwsze ze spotkań zaplanowano na 25 lipca, kiedy to Skolias&Bester zaprezentują projekt muzyczny „Rebetiko Poloniko”. Punktem wyjścia dla twórczych poszukiwań oraz interpretacji będzie tradycyjna muzyka grecka - określana jako Rebetiko, a także jako grecki... blues. Natomiast część społeczna poświęcona będzie warsztatom ze świadomości ciała w ruchu.
To jednak wciąż nie wszystko! Na Kamienną Górę powracają Koncerty Muzyki Promenadowej. W najbliższą niedzielę o godz. 17.00 w nowo powstałym amfiteatrze wybrzmi pierwszy z serii tegorocznych koncertów. Własne aranżacje najpiękniejszych duetów miłosnych zaprezentują Karolina Słomin i Kamil Pękala w towarzystwie zespołu Artis.
W kolejne wakacyjne niedziele wystąpią między innymi: Krystyna Durys z zespołem, Cappella Gedanensis i pianista Konstanty Wileński, Agnieszka Babicz wraz z Ramą 111 pod kier. Jana Rejnowicza, Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Siciarek Quartet oraz Przemek Dyakowski.
Wszystkie koncerty poprowadzi Krzysztof Dąbrowski.
Bilety w cenie 10 złotych można nabyć w CultureBoxie, Konsulacie Kultury oraz na interticket.pl.
Poza tym na Kamiennej Górze czekać będą różnorodne warsztaty, plac gier podwórkowych, gry wielkoformatowe oraz animacje dla dzieci, o które zatroszczy się między innymi Centrum Nauki Experyment.
Pełen program tutaj

XIV Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych

25 lipca w godz. 9.30-14.00 odbędzie się XIV Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych.
„Dzień kreatywnyˮ Miejskich Hal Targowych powraca. Letni czas przynosi nowe pomysły oraz inspiracje. W programie najbliższej edycji wydarzenia znalazły się propozycje warsztatów modowych, kulinarnych, spacer modowo-historyczny oraz cykl spotkań konserwatorsko-architektonicznych.
25 lipca będzie wyjątkową okazją do eksplorowania tematu mody i designu, a impulsem do kreatywnych działań stanie się nurt w sztuce i modzie – op art oraz hasło: re-design przedmiotów retro codziennego użytku oraz food design w kreacji kulinarnej:
„Estetyka Nowoczesnościˮ – atrakcje pod szyldem Re-design
„Krótka historia strojów domowychˮ – przegląd mody dla pań i panów. Od bonżurki, przez dres do #strojesienahomeoffisie
„Modowe peregrynacjeˮ – spacer z atrakcjami. Podróż przez dekady do świata mody i wzornictwa witryn sklepowych. Hale Targowe i gdyńskie domy mody.
Do współpracy przy wydarzeniu zostali zaproszeni m.in.: Sabina Czupryńska – kostiumograf z Teatru Miejskiego w Gdyni, Hubert Bilewicz - doktor historii sztuki i badacz historii wzornictwa polskiej sztuki użytkowej, Weronika Szerle – historyczka sztuki, badaczka historii mody, dizajnu i architektury.
Proponowane atrakcje Dnia Kreatywnego odbędą się stacjonarnie oraz w formule on-line na funpage'u Hal Targowych.

Program, szczegóły i regulamin wydarzenia: www.haletargowegdynia.pl i FB/haletargowegdynia.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski (ul. Bema 26) zaprasza na spektakle. Dla bezpieczeństwa widzów zastosowano wytyczne i restrykcje sanitarne: m.in. ograniczenie o 50% liczby miejsc na widowni, konieczności noszenia w teatrze maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja, zabieranie okryć wierzchnich na widownię.
Najbliższe spektakle:
– 24, 25, 26 lipca o godz. 19.00Marta Guśniowska „Trzej Muszkieterowie” na podstawie powieści Aleksandra Dumasa. Reżyseria: Rafał Szumski.
Pełne humoru, skojarzeń i aluzji do współczesności widowisko dla młodszych i starszych. Spektakl sensacyjny i komediowy. Spektakl trwa 1 godzinę 45 minut.
Szczegóły www.teatrgombrowicza.art.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 24 i 25 lipca o godz. 20.00 na spektakl „Cześć, kochanie. Głowacki 3.1” w reż. Oleny Leonenko, Sebastiana Konrada, Tomasza Mana. Trzy dramaty, trzech reżyserów i jedna opowieść. Skrawek naszego życia. Śmieszno-gorzki obraz naszej zwykłej, małej codzienności.
Bilety: 50/45 zł
– 26 lipca w godz. 10.00-15.00 na Rodzinną grę miejską „Tajemnica Konsulatu Kultury”. Lubicie tropić, dedukować i odkrywać tajemnice razem z ich bohaterami? Gra dedykowana jest przede wszystkim rodzinom dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (6-12 lat).
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy na stronie gck.gdynia.pl
– 26 lipca o godz. 18.00 na ostatni koncert w ramach cyklu Muzyka na Patio. Wystąpi Arek Czernysz Trio, które wykonuje autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce muzyki jazzowej i filmowej.
Wstęp wolny.

Koncert Bernarda Dornowskiego

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 24 lipca o godz. 18.00 na wakacyjny Koncert polskich przebojów lat 60. i 70. w wykonaniu Bernarda Dornowskiego, członka-założyciela zespołu Czerwone Gitary i Bogusława Olszonowicza, założyciela zespołu Duval.
Koncert odbędzie się na tarasie przy Domku Żeromskiego, wstęp wolny.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Podczas wakacji warto się wybrać do Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. W repertuarze każdego dnia jest nawet kilkanaście różnych filmów, dla dzieci i dorosłych, które można oglądać w trzech kameralnych, klimatyzowanych i bezpiecznych salach kinowych. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też na bezpłatne warsztaty, zajęcia ruchowe i seanse w Kinie Plenerowym.
Wszystko to na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF na Placu Grunwaldzkim, gdzie trwa akcja „Lato na Patio”.
25 lipca w godz. 11.00-14.00
zaplanowano sąsiedzką wymianę roślin. Każdy może przynieść sadzonki, którymi chciałby podzielić się z innymi. Każdy może też bezpłatnie adoptować wybraną roślinkę doniczkową.
Wydarzenie odbędzie się na patio obok Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Tournée Nowych Horyzontów, czyli miniprzegląd filmowy związany z jednym z najważniejszych festiwali filmowych. Od 24 do 26 lipca w Kinie Studyjnym GCF zaprezentowane zostaną trzy filmy, które nie miały jeszcze premiery kinowej w Polsce: „Przynęta” – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów, „Liberté” – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Festiwalu, „Ema” – przebój nadchodzącej edycji, zaplanowanej na jesień tego roku.
Do sali kinowej powrócił cykl „Bajka w Centrum”, czyli sobotnie poranki filmowe, połączone z warsztatami. 25 lipca o godz. 10.00 najmłodsi widzowie spotkają się z „Kaktusem i Małym”, bohaterami współczesnej polskiej serii animowanej dla dzieci. Po seansie dzieci wezmą udział w warsztacie, dzięki któremu dowiedzą się jak kreatywnie wykorzystać resztki i jakie cuda można wyczarować, dając przedmiotom drugie życie.
Repertuar Kina Studyjnego GCF

Sala Warszawa
Piątek, 24 lipca
Niedziela, 26 lipca
Scooby Doo!  – 10.45, 16.50
xABo: Ksiądz Boniecki – 12.50
Jak być dobrą żoną – 14.40, 18.50
Tournee Nowych Horyzontów – 21.00
Sobota, 25 lipca
Bajka w Centrum. Poranek filmowy dla dzieci – 10.00
xABo: Ksiądz Boniecki – 12.50
Jak być dobrą żoną – 14.40, 18.50
Scooby Doo!  –  16.50
Tournee nowych horyzontów – 21.00
 
Sala Goplana
Piątek – Niedziela, 24-26  lipca
Czworo dzieci i Coś – 1020
Powitanie słońca – 12.40  
Turu  w pogoni za sławą – 14.30
Cały świat Romy – 16.30
Scooby Doo!  – 18.30
Zdrajca – 20.30
 
Sala Morskie Oko
Piątek – Niedziela, 24-26 lipca
xABo: Ksiądz Boniecki – 11.00, 19.30
Jak być dobrą żoną – 13.00
Nasze miejsce na ziemi – 15.10       
#tuiteraz – 17.20
Ojciec – 21.15

Aktualny repertuar Kina Studyjnego GCF, aktualizowany w każdy wtorek, dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Lato na Patio
Klasyka filmowa i pełnometrażowe hity kinowe, filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – tak w największym skrócie wygląda program Kina Plenerowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostępnego bezpłatnie dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. Codziennie o godz. 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godz. 10.00 wyświetlane są filmy animowane, między innymi „Pamiętnik Florki”, „Żubr Pompik”. „Mami Fatale”, „Basia”.
Z kolei w soboty o godz. 18.00 można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć za darmo filmowe hity, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Podły, okrutny, zły” (25 lipca).
25 lipca w godz. 11.00-14.00 zaplanowano sąsiedzką wymianę roślin. Każdy może przynieść sadzonki, którymi chciałby podzielić się z innymi. Każdy może też bezpłatnie adoptować wybraną roślinkę doniczkową.
Repertuar na www.gcf.org.pl.

„Gdynia o 10:00” Mieszkasz-Zwiedzasz-Polecasz Zostań ambasadorem gdyńskiej turystyki

„Gdynia o 10:00” to nowatorski projekt spacerów, łączących ciekawą historię Gdyni z nieszablonową prezentacją miejskich obiektów noclegowych współpracujących w ramach Gdyńskiej Rady Turystycznej (GRT).
Na spacer mieszkańców i turystów zapraszają gdyńscy przewodnicy, lubiani, popularni i profesjonalni eksperci w swojej dziedzinie, miłośnicy Gdyni i jej mieszkańców.
Wszystkie spacery startują o godz. 10.00, trwać 90 minut i odbywają we wszystkie soboty lipca, sierpnia oraz września. Trasy spacerów będą się powtarzać co dwa tygodnie.
Trasy spacerów:
Śródmieście, Kamienna Góra/Wzgórze św. Maksymiliana, Wielki Kack/Grabówek/Leszczynki, Orłowo
Harmonogram spacerów w lipcu:
Trasa: Śródmieście
25.07 o godz. 10.00, start – Jakubowy Hotel – Danuta Ślipy;
Trasa: Kamienna Góra/Wzgórze św. Maksymiliana
25.07 o godz. 10.00, start – Baltic Hotel – Michał Miegoń.
Zapisy na wycieczki lipcowe pod nr. tel. 58 622 37 66 zbiera Miejska Informacja Turystyczna w dniach poniedziałek-piątek, w godz. 9.00-18.00.
Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników limit jednej grupy wynosi 20 osób.
Trasy mogą stanowić problem dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla małych dzieci z uwagi na dystans oraz ograniczenia w terenie (schody, strome podejścia).

ikona

Najnowsze