PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

„Heweliusz” aktualizuje morskie mapy

Przez cały tydzień załoga ORP „Heweliusz” prowadzi na Bałtyku prace batymetryczne, fot. Karol Stańczak / archiwum

Przez cały tydzień załoga ORP „Heweliusz” prowadzi na Bałtyku prace batymetryczne, fot. Karol Stańczak / archiwum

Do końca tygodnia jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego. ORP „Heweliusz” zbiera w ten sposób dane, które pozwolą zaktualizować morskie mapy i zapewnić bezpieczną nawigację.

Bezpieczeństwo – to główne zadanie Marynarki Wojennej. Także w kontekście tego, aby po prostu bezpiecznie przemieszczać się po Bałtyku. Od poniedziałku, 20 lipca do końca tygodnia ORP „Heweliusz” wyszedł w morze i prowadzi tzw. prace batymetryczne, które pozwolą na naniesienie poprawek na morskich mapach i ewentualne namierzenie wszystkich niebezpieczeństw znajdujących pod taflą wody.

Służby hydrograficzne z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów wykorzystują do swojej pracy zaawansowany sprzęt: echosondy, miernik prędkości dźwięku w wodzie, pojazd podwodny czy sonar holowany. Przy jego wykorzystaniu specjaliści z „Heweliusza” prowadzą pomiary hydrologiczne i sondaż batymetryczny, mogą także zweryfikować położenie wraków czy innych przeszkód, które znajdują się pod wodą.

- Zebrane dane przekazane zostaną do Biura Hydrograficznego MW i znajdą odzwierciedlenie na mapach morskich oraz innych wydawnictwach nautycznych niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi podczas prowadzenia nawigacji na morzu – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Służby hydrograficzne to jedno z najważniejszych ogniw w systemie zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi. W ten sposób powstają mapy morskie, locje, wiadomości żeglarskie i ostrzeżenia nawigacyjne, stawiane jest też oznakowanie nawigacyjne, które ułatwia poruszanie się po Bałtyku. Do listy zadań można dodać też kontrolę czystości dna niezbędną dla działań operacyjnych okrętów podwodnych czy wytyczanie morskich szlaków komunikacyjnych.

Polska posiada własne służby hydrograficzne już od 100 lat. Obecnie to głównie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW.

W skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej wchodzą okręty ORP „Arctowski”, ORP „Heweliusz”, żaglowiec szkolny „ORP Iskra”, kutry i motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego.

ikona

Zobacz także

Najnowsze