Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Franciszek Ornass patronem parku

Fot. Paweł Kukla

Fot. Paweł Kukla

Jeszcze do niedawna to był zwykły nieużytek, wykorzystywany głównie jako dziki parking. Po metamorfozie teren zmienił się w piękny park ze ścieżkami spacerowymi, ławeczkami i drzewami, które przesadzono tu z budowy w innej części miasta. Od środy, 1 września miejsce to zyskało patrona. Park nazwano imieniem Franciszka Ornassa – przedwojennego nauczyciela ze wsi Wielki Kack, który swoją wierną służbę ojczyźnie przypłacił życiem. Projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 
Zielony skwer znajduje się przy ul. Starodworcowej – pomiędzy ulicami Nowodworcową i Solną. To realizacja zwycięskiego projektu, który stworzono w ramach Budżetu Obywatelskiego, zgłoszonego przez mieszkańców Wielkiego Kacka. Dzielnicowa przestrzeń przeszła całkowitą metamorfozę. Na terenie parku pojawiły się ścieżki spacerowe, mała architektura, budki dla owadów, a także zieleń w postaci krzewów, trawników i drzew. Dzięki temu miejsce to sprzyja sąsiedzkiej integracji.



Skwer przy ul. Starodworcowej (od lewej): przed i po zmianie, fot. zrzut ekranu z Google Maps i Marcin Mielewski
Niezwykłą przemianę dopełniła dzisiejsza uroczystość, podczas której park zyskał patrona. Został nim Franciszek Ornass – przedwojenny nauczyciel pracujący w szkole w Wielkim Kacku i obrońca Gdyni z czasów II wojny światowej.

W środę, 1 września przy ul. Starodworcowej pojawili się zaproszeni goście: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, radni dzielnicy Wielki Kack, rodzina patrona parku oraz członkowie gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


– To nowy, piękny skwer zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego. Od dzisiaj będzie nosił imię Franciszka Ornassa – przedwojennego nauczyciela szkoły w Wielkim Kacku, bohatera obrony Wybrzeża z 1939 roku, który został zamordowany przez hitlerowców. To wspaniała postać, piękna tradycja Wielkiego Kacka i przede wszystkim nowa, fantastyczna przestrzeń publiczna – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Dlaczego na patrona parku w Wielkim Kacku wybrano akurat Franciszka Ornassa?
 
– Kiedy projekt zwyciężył w Budżecie Obywatelskim w 2017 roku zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób wpisać ten nowy teren zielony w lokalną tożsamość naszej dzielnicy. I ponieważ obok znajduje się szkoła, pomyśleliśmy, że optymalnym wyborem byłby właśnie ktoś, kto wyróżnił się bohaterską postawą w dziejach Wielkiego Kacka i Gdyni. Wybór padł na Franciszka Ornassa – wyjaśnia Kajetan Lewandowski, radny dzielnicy Wielki Kack i pomysłodawca projektu.

Podczas uroczystości odczytano uchwałę Rady Miasta Gdyni i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Franciszkowi Ornassowi.

– Jesteśmy ogromnie wzruszeni i zaszczyceni, że społeczność gdyńska i władze samorządowe uznały za właściwe nadanie temu miejscu imienia naszego wuja Franciszka Ornassa – nauczyciela, obrońcy Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku – mówi Teresa Thiel-Ornass, przedstawicielka rodziny patrona.  

Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek i uczestnicy ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej Franciszka Ornassa w Wielkim Kacku, fot. Paweł Kukla

Bohater Franciszek Ornass


Mieszkał i pracował w Wielkim Kacku. Urodził się 15 września 1910 roku we wsi Rajkowy w powiecie tczewskim. W 1930 roku ukończył seminarium nauczycielskie w Wejherowie i do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej w Wielkim Kacku.

Jako porucznik rezerwy wojska polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej. Przydzielony do 2. Morskiego Pułku Strzelców uczestniczył w walkach o obronę Gdyni. Ranny na Kępie Oksywskiej został wzięty do niewoli i wywieziony do obozu jenieckiego w Prenzlau.

Za powiadomienie polskiego wywiadu wojskowego o działaniach V kolumny na terenie Wielkiego Kacka został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zginął w czerwcu 1940 roku.

Przed wojną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i społeczną, a pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari za męstwo wykazane podczas obrony Gdyni we wrześniu 1939 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.09.2021 15:51
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.09.2021 16:48
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze