Co nowego

Fałszywa policjantka zdemaskowana przez gdyniankę

Świadomość w temacie oszustw może uratować seniorów przed byciem ofiarą - czasami wystarczy rozmowa z bliską osobą, która uświadomi zagrożenie, zdj. ilustracyjne

Świadomość w temacie oszustw może uratować seniorów przed byciem ofiarą - czasami wystarczy rozmowa z bliską osobą, która uświadomi zagrożenie, zdj. ilustracyjne

Choć do tej pory ku przestrodze docierały do nas doniesienia o oszukanych seniorach, tym razem złodziej – fałszywa policjantka – trafił na osobę, która rozpoznała jej zamiary. 85-latka z Gdyni zorientowała się, że rozmawia przez telefon z oszustką i poinformowała mundurowych. Trwają poszukiwania podejrzanej.


To już od dłuższego czasu nie tyle zagrożenie, co wręcz plaga – w ostatnich kilku latach dosłownie mnożyły się przypadki, w których seniorzy tracili oszczędności swojego życia na rzecz oszustów posługujących się fałszywą tożsamością. Byli „wnuczkami”, dawno niewidzianymi krewnymi, kontrolerami od wodociągów, z ZUS-u , KRUS-u, a także bardzo często „policjantami”, który potrzebowali wsparcia w specjalnych akcjach.

W Gdyni tego typu oszustw bazujących na nadmiernym zaufaniu starszych osób było wiele. Jedno z ostatnich i jednocześnie najgłośniejszych na początku września tego roku pozbawiło 80-letnią gdyniankę aż 400 tysięcy złotych.

Seniorka nie dała się nabrać


Tym razem jednak zadziałała społeczna świadomość. Komenda Miejska Policji w Gdyni poinformowała, że w poniedziałek (17 października) czujność 85-letniej seniorki uratowała ją przed utratą pieniędzy.

Do kobiety jeszcze przed południem zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariuszkę policji. Rzekoma policjantka usiłowała przekonać gdyniankę, że złodzieje zaciągają na nią pożyczki i prosiła o tonowe wybranie numeru. Na szczęście ta szybko zorientowała się w jej zamiarach, wiedząc, że policjanci nie powinni prosić o tego typu działanie. Seniorka rozłączyła się i błyskawicznie poinformowała o próbie oszustwa policję ze Śródmieścia.

Sprawą obecnie zajmują się śledczy z gdyńskiej policji. Ustalają okoliczności zdarzenia i poszukują sprawcy, który w ten sposób próbował wyłudzić pieniądze od starszej kobiety.

- Przypominamy o potrzebie zachowania szczególnej czujności podczas telefonicznych rozmów, zwłaszcza na temat posiadanych oszczędności i finansowej pomocy. Telefon może pochodzić od przestępcy podającego się za policjanta. Taki scenariusz zawsze oznacza próbę oszustwa. Kolejny przykład to fałszywy członek rodziny, który opowiada o swoich kłopotach. Prosi o pożyczkę na leczenie lub kaucję sądową. Pod żadnym pozorem nie ufajmy obcym po drugiej stronie słuchawki – apeluje podkom. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Pomaga coraz większa świadomość


Przypomnijmy, że w związku z rosnącą liczbą oszustw wycelowanych w starsze osoby w Gdyni już kilka lat temu podjęto działania, które mają pomóc seniorom w rozpoznaniu zamiarów złodziei.

Miasto Gdynia wspólnie z Komendą Miejską Policji w Gdyni prowadziło adresowaną do starszych mieszkańców kampanię społeczną „STOP przestępczości wobec seniorów” - dzięki niej organizowano m.in. uświadamiające spotkania z funkcjonariuszami, debaty oraz przygotowano bezpłatne materiały informacyjne, które trafiały do potencjalnych ofiar oszustów. Wszystko po to, aby gdynianie wiedzieli kiedy mają do czynienia z przestępcą, który próbuje wzbudzić ich zaufanie, niezależnie od tego, czy podaje się za słynnego już „wnuczka”, czy podszywa się pod policjanta, urzędnika lub kontrolera.

W ostatnim czasie lokalna Fundacja Adaptacja zorganizowała też wspólnie z gdyńską policją społeczną debatę w Chyloni, w której wzięło udział kilkudziesięciu gdyńskich seniorów.

Dzięki temu udaje się powstrzymać część z coraz bardziej urozmaiconych prób oszustw, do których dochodzi na terenie Gdyni. Tak było tym razem, głównie dlatego, że potencjalna ofiara wcześniej dobrze poznała mechanizm, który stosują przestępcy w celu wyłudzenia pokaźnych sum pieniędzy. Sama świadomość powoduje, że starsze osoby nabierają podejrzeń i nie są skłonne do wykonywania poleceń przestępców.

Policja apeluje, aby o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy niezwłocznie informować dyżurnego pod alarmowym nr telefonu 112.

  • ikonaOpublikowano: 20.10.2022 15:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.10.2022 08:23
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze