PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Dobra energia dla aglomeracji

Od lewej: Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, Janusz Różalski, prezes Zarządu OPEC i Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła, fot. Jan Ziarnicki.

Od lewej: Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, Janusz Różalski, prezes Zarządu OPEC i Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła, fot. Jan Ziarnicki.

To krok w przyszłość dla branży energetycznej i dobra wiadomość dla mieszkańców Gdyni, Rumi i Kosakowa. PGE Energia Ciepła oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisały dzisiaj w Gdyni umowę o współpracy. Jej celem jest zwiększenie dostępności ciepła sieciowego i troska o środowisko naturalne oraz komfort życia mieszkańców.

Podpisana dzisiaj 5-letnia umowa o współpracy między dwoma potentatami sektora ciepłowniczego dobrze wróży obecnym i przyszłym mieszkańcom Gdyni, Rumi i Kosakowa. - Chcemy być współodpowiedzialni za rozwój sieci ciepłowniczej w Gdyni, wspierając w tych działaniach OPEC. Dzięki partnerskiej współpracy ciepło z PGE EC może docierać do coraz większej liczby odbiorców. Współpraca z OPEC jest kluczowa dla prowadzenia naszych projektów inwestycyjnych w sposób racjonalny, skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego prężnie rozwijającej się Gdyni i gmin ościennych - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Podpisanie umowy o współpracy rynkowej między spółkami odbyło się na terenie elektrociepłowni w Gdyni. Podpisy na tablicy pamiątkowej złożyli: reprezentanci właścicieli Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi i Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, a także Janusz Różalski, prezes Zarządu OPEC, Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła i Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.

- To kolejny krok na rzecz poprawy jakości życia nie tylko obecnych mieszkańców miasta, ale także przyszłych pokoleń - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - W Gdyni już mamy czyste powietrze, a podpisana dzisiaj umowa, to dodatkowa gwarancja, że gdyńskie powietrze będzie z roku na rok jeszcze lepszej jakości – dodaje.

To kolejny krok na rzecz poprawy jakości życia nie tylko obecnych mieszkańców miasta, ale także przyszłych pokoleń - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, fot. Jan Ziarnicki

Utrzymanie wysokich ekologicznych standardów możliwe jest dzięki produkcji ciepła w procesie kogeneracji, czyli wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. To wpływa nie tylko na koszty produkcji, ale też na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. PGE EC zapowiada dalszy rozwój infrastruktury pracującej w tej technologii. - Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. Planujemy w różnych lokalizacjach w całej Polsce zwiększanie potencjału ciepłowniczego poprzez budowę do 2030 roku 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych – przekonuje Wojciech Dąbrowski.

Ważną informacją dla mieszkańców północnej Polski jest realizowany obecnie przez PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże program dostosowania majątku firmy do wymogów konkluzji BAT, czyli unijnej dyrektywy określającej wielkość emisji zanieczyszczeń. Modernizacji ulegną instalacje oczyszczania spalin z tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów. Co to oznacza dla gdyńskiej elektrociepłowni? Aktualnie na jej terenie prowadzone są analizy przedinwestycyjne, których celem jest wypracowanie możliwych do zastosowania wariantów budowy nowych źródeł wytwórczych, które będą przyjazne dla środowiska i zgodne z przyjętą strategią. W pierwszej kolejności nowe źródła wytwórcze zastąpią funkcjonujący kocioł wodny węglowy, a w przyszłości kogeneracyjne bloki węglowe. Zgodnie ze strategią ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii w skali kraju powinien przekroczyć 50 proc. do 2030 roku.

Rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC

Gdyński OPEC przeznaczy ponad 120 milionów złotych na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych. Przedsiębiorstwo skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Do roku 2023 OPEC zaplanował realizację 5 projektów infrastrukturalnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i 3 projektów konkursowych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 50 milionów złotych.

- Działania te mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i aktywną walkę ze smogiem – mówi Janusz Różalski, prezes Zarządu OPEC. - Zamierzamy sukcesywnie likwidować stare i nieefektywne piece w domach jednorodzinnych oraz lokalne kotłownie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w modernizowanych i budowanych od nowa sieciach ciepłowniczych będą mniejsze straty i większe oszczędności. Należy podkreślić, że korzystanie z ciepła sieciowego nie wymaga magazynowania i uzupełniania paliwa, nie wytwarza hałasu, zapachu ani zanieczyszczeń atmosferycznych – podkreśla.

 Podpisanie umowy o współpracy rynkowej między spółkami odbyło się na terenie elektrociepłowni w Gdyni, fot. Jan Ziarnicki

Kluczową rolę w budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców i kształtowaniu proekologicznych postaw pełnią samorządy lokalne i ich działania na rzecz racjonalnego zaopatrzenia w ciepło i likwidacji niskiej emisji. - Mieszkańcy Gdyni oddychają czystym powietrzem. I nie jest to przypadek, a efekt ciężkiej pracy na rzecz likwidacji niskiej emisji. Miasto już od 20 lat udziela mieszkańcom dotacji na likwidację pieców węglowych. Wspieramy inwestycje gdynian w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną. Ważnym elementem polityki gdyńskiego samorządu jest edukacja. Dalsza rozbudowa ekologicznej i bezpiecznej miejskiej sieci ciepłowniczej przy sukcesywnym wyłączaniu z eksploatacji źródeł niskiej emisji, doskonale wpisuje się w strategię miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- PGE Energia Ciepła i OPEC we współpracy z miastem Gdynia już 4 lata temu sformalizowały wspólne działania trójstronnym Porozumieniem o Zrównoważonym Rozwoju. W jego ramach prowadzimy szereg działań efektywnościowych i edukacyjnych, które w 2018 r. zaowocowały likwidacją 80 pieców na paliwa stałe, podpisaniem 20 umów na dofinansowanie likwidacji niskiej emisji oraz 18 umów na dofinansowanie budowy wewnętrznej instalacji ciepłej wody użytkowej – dodaje Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Gdyni, to firma ze 100% kapitałem polskim, której właścicielami są: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Wejherowa i Gmina Miasta Rumi. OPEC w sposób bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku zapewnia ciepło mieszkańcom: Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60% mieszkańców i pokrywając około 70% zapotrzebowania na energię cieplną. Spółka poza bieżącą działalnością związaną z produkcją, dystrybucją i dostawą ciepła do budynków, podejmuje także działania na rzecz lokalnych społeczności.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,3 GWt mocy elektrycznej 4,1 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 538 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.03.2019 15:15
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2019 08:15
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze