PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Depesza literacka – ekologiczna

Depesza literacka - ekologiczna. Fot. Biblioteka Gdynia

Depesza literacka - ekologiczna. Fot. Biblioteka Gdynia

Wypożyczalnia Centralna Biblioteki Gdynia zaprasza na booktour po swoim dziale „Styl życia”. Z jego półek bibliotekarka Aleksandra zdejmuje książki proekologiczne – poradniki, które pomogą zmienić dotychczasowe nawyki na zachowania wspierające ochronę środowiska naturalnego.

Katarzyna Kędzierska, „Chcieć mniej: minimalizm w praktyce” 
Katarzyna Kędzierska, „Chcieć mniej: minimalizm w praktyce”.
Autorka prowadzi popularny blog o minimalizmie, który praktykuje od dawna w swoim życiu. Książka w nienachalny sposób przedstawia założenia idei, pomaga uporządkować swoje otoczenie. „Zapraszam cię więc do mojego świata rozsądnego upraszczania. Świata świadomych i mądrych wyborów” – pisze Katarzyna Kędzierska.

Bea Johnson, „Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas” 
Bea Johnson, „Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”.
To pozycja dla tych, których przygniata ilość rzeczy, niezałatwionych spraw oraz produkowanych śmieci. Autorka przeprowadziła rewolucję w wyborach zakupowych, a także m.in. założyła kompostownik. Obecnie jej rodzina produkuje jeden słoik śmieci rocznie (dla porównania: wynik statystycznego Amerykanina to ok. 860 kg). Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób to osiągnęła, sięgnijcie po książkę!

Sylwia Majcher, „Gotuję, nie marnuję: kuchnia zero waste po polsku” 
Sylwia Majcher, „Gotuję, nie marnuję: kuchnia zero waste po polsku”.
Czy wiecie, że rocznie na całym świecie wyrzucamy 1,3 miliarda ton żywności? Polacy produkują 280 kg śmieci na osobę. Można ograniczyć tę ilość i zacząć wykorzystywać resztki jedzenia, korzystając z książki Sylwii Majcher. Znajdziecie tutaj nie tylko przepisy, ale również pomoc w planowaniu posiłków i zakupów. Dzięki temu zadbacie o środowisko oraz zaoszczędzicie pieniądze.

Jagna Niedzielska „Bez resztek: kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. 
Jagna Niedzielska „Bez resztek: kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”.
Podobną tematykę znajdziecie w książce Jagny Niedzielskiej, dziennikarki znanej z telewizji. A w niej przepisy na zupy zagęszczane czerstwym chlebem, pizzę na spodzie z ziemniaków oraz omlety z resztkami warzyw. Ale to tylko niektóre specjały z kuchni autorki promującej zdrowe i świadome gotowanie.

Joanna Hryniewicka, „Kosmetyczny minimalizm: jak kupować mniej i wyglądać lepiej”. 
Joanna Hryniewicka, „Kosmetyczny minimalizm: jak kupować mniej i wyglądać lepiej”.
Książka dla pań dbających o wygląd, które lubią się malować i uważają, że zbyt wiele wydają na kosmetyki. Poradnik pomoże wybrać ekologiczne kosmetyki i pozwoli zmniejszyć ich ilość. Zaoszczędzimy pieniądze i czas.

James Wallman, „Rzeczozmęczenie: jak żyć pełniej, posiadając mniej” 
James Wallman, „Rzeczozmęczenie: jak żyć pełniej, posiadając mniej”.
Wypożyczcie tę pozycję, jeśli podczas pobytu w domu dokucza Wam nadmiar rzeczy. Proponuje ona wyzwolenie od nadmiaru, pozwala wyrwać się z pułapki niepohamowanego konsumpcjonizmu. Autor jest dziennikarzem, futurologiem i prognostykiem trendów. Zamiast kupować nowe buty lub zegarek, radzi zainwestować w relacje z bliskimi lub wyjazd wakacyjny.

Hideko Yamashita, „Dan-sha-ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł” 
Hideko Yamashita, „Dan-sha-ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł”.
Tymczasem o kwestii nieporządku i bałaganu wokół nas mówi książka, którą napisała japońska minimalistka. Autorka proponuje technikę, która pozwala na selekcję przedmiotów, ale jest także sztuką życia. Daje nam ona wgląd w siebie, pozwala uporządkować wewnętrzny nieład w myśl zasady: porządkując siebie, porządkujemy swoje otoczenie.

Pani Bukowa, „Wielki ogarniacz życia czyli Jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego”. 
Pani Bukowa, „Wielki ogarniacz życia czyli Jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego”.
Na koniec coś z przymrużeniem oka. Autorka mówi o sobie, że nie je jarmużu, nie chodzi na fitness, nie popija latte z iPhone’em w ręku, ani nie biega. Mimo to, a może właśnie dlatego, jest szczęśliwa. Jeśli chcecie oderwać się na chwilę i spędzić trochę czasu z Panią Bukową, to jest książka dla was. Nie na darmo jej profil bije rekordy popularności na Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 24.06.2020 13:07
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2020 14:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze