To będzie nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń edukacyjna. Dzięki niej odwiedzający jeszcze lepiej poznają morską faunę i florę. Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na dotychczas niezagospodarowanej ekspozycyjnie powierzchni 900 metrów kwadratowych. Pojawi się tam 13 zbiorników ze stworzeniami morskimi z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego.
– W tych trzynastu akwariach znajdzie się więcej wody, niż wynosi obecnie kubatura wszystkich naszych zbiorników. Najmniejsze pomieści nieco ponad 2 tysiące litrów, a największe niespełna 127 tysięcy litrów. Łącznie Akwarium Gdyńskiemu przybędzie 450 000 litrów wody – mówi Artur Krzyżak, kierownik Akwarium Gdyńskiego.
W akwariach zamieszkają m.in.: ryby chrzęstnoszkieletowe – rekiny i płaszczki. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie także to jak zmiany zasolenia, falowanie, czy różne rodzaje podłoża wpływają na to, jakie zwierzęta możemy spotkać w różnych akwenach.
Nowa przestrzeń ekspozycyjna powstanie w miejscu do tej pory nieprzygotowanym do przyjmowania zwiedzających. Dlatego na początku trzeba będzie je odpowiednio przystosować na potrzeby turystyczne. Wzmocniona zostanie konstrukcja budynku, obniżone będą też fundamenty i posadzki piwnicy. To jednak nie wszystko. Zbudowana zostanie też klatka schodowa i doprowadzona nowa winda oraz wszelkie niezbędne instalacje.
– Realizacja tak dużego przedsięwzięcia w pracującej w sposób ciągły atrakcji turystycznej to nie lada wyzwanie. Jednak planowane prace nie powinny wpłynąć na funkcjonowanie Akwarium. W wyjątkowych sytuacjach możliwe, że w pojedyncze dni ekspozycja będzie wyłączona ze zwiedzania – tłumaczy Krzyżak.
Poza rozbudową przestrzeni ekspozycyjnej, projekt zakłada także szereg działań skierowanych do uczniów oraz społeczności lokalnej. Chodzi o pokazanie relacji, jakie łączą świat morski ze światem ludzi oraz problemów ekologicznych, którym przyroda morska musi dziś stawiać czoła. To podstawowy cel działań edukacyjnych.
Całkowity koszt realizacji projektu to 16 521 573,79 złotych, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 8 855 861,50 złotych. Umowę, w której przekazano środki na ten cel, podpisano 15 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zakończenie prac związanych z rozbudową ekspozycji Akwarium Gdyńskiego mają się zakończyć w grudniu 2021 roku.
Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. Mury tego modernistycznego budynku przestępuje rocznie ponad 400 tysięcy osób. W zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego bierze co roku aktywny udział ponad 40 tysięcy uczniów i osób dorosłych. Szacuje się, że dzięki rozbudowie liczba odwiedzających zwiększy się do 500 tysięcy osób w ciągu roku.
Nie tylko nowa ścieżka edukacyjna
Akwarium Gdyńskie chce też wyremontować istniejący taras i obecnie szuka wykonawcy, który zrealizuje te prace. Będą one połączone z odnowieniem schodów prowadzących do budynku. Przetarg w tej sprawie został ogłoszony 10 lipca. Chętni mogą składać swoje oferty do 25 lipca. Szczegóły tutaj.Budynek Akwarium przy al. Jana Pawła II 1 to obiekt zabytkowy. Gdynia dba o to, żeby takie budynki odzyskiwały swój dawny blask. Dlatego miasto przyznało na remont tarasu zewnętrznego dotacje na prace konserwatorskie w wysokości blisko 70 tysięcy złotych.
Opublikowano: 17.07.2019 13:10
Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 18.07.2019 08:33
Zmodyfikował: Magdalena Czernek