PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży // www.facebook.com/Uniwersytet.Morski.w.Gdyni

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży // www.facebook.com/Uniwersytet.Morski.w.Gdyni

Fragment żagla z rejsu stulecia, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości - to wszystko znajdziemy w albumie „Podróż Daru Młodzieży dookoła świata”, który wraz z początkiem roku akademickiego znalazł się w sprzedaży.

Fotograficzna historia Rejsu Niepodległości to zapis pięknych chwil i poczucia wspólnoty, jedności i pracy na rzecz innych.

Druga podróż Daru Młodzieży dookoła świata 2018/2019 przeszła do historii nie tylko poprzez swój rocznicowy charakter świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niezwykłe było również to, że w rejsie obok 472 studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, 33 uczniów średnich szkół morskich ze Świnoujścia oraz 39 uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina, wzięło udział  również 400 laureatów konkursu Moja Ojczyzna, którzy nie mieli dotychczas kontaktu z życiem na morzu. Wszyscy zdali ten trudny egzamin morski.

Doskonale spisała się również załoga stała, która reprezentowała Uniwersytet Morski i szkoliła młodzież w morskim rzemiośle. Żaglowcem dowodziło dwóch Komendantów Daru: kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski i kpt. ż.w. Rafał Szymański.

Pierwszy rejs Daru Młodzieży dookoła świata odbył się w 1987/1988 roku z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Natomiast pierwszą podróżą dookoła świata w historii Uczelni był rejs Daru Pomorza, który w 1934 roku dowodzony przez kapitana Konstantego Maciejewicza, opłynął świat podobną trasą. Rejs Niepodległości był trzecią wokółziemską podróżą żaglowca należącego do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a drugą odbytą na Darze Młodzieży.

Mający 37 lat „Dar Młodzieży” jest pierwszym żaglowcem  zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa  jednostka szkolna. Trzymasztowa fregata, która kontynuuje  tradycję dwóch słynnych  poprzedników – „Lwowa” – żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej  i „Daru Pomorza” – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930 – 1982.

Więcej informacji, jak kupić album tutaj.

źródło: Uniwrsytet Morski w Gdyni

ikona

Najnowsze