Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

W ten weekend gdynianie będą mogli razem świętować wyróżnienie Gdyni tytułem Miasta Filmu UNESCO//collage z mat. pras.

W ten weekend gdynianie będą mogli razem świętować wyróżnienie Gdyni tytułem Miasta Filmu UNESCO//collage z mat. pras.

W ten weekend gdynianie będą mogli razem świętować wyróżnienie Gdyni tytułem Miasta Filmu UNESCO. Przez dwa dni (20 i 21 listopada) w instytucjach i miejscach związanych z filmem odbywać się będą wydarzenia i atrakcje dostępne dla wszystkich zainteresowanych w ramach Gdyńskiego Weekendu Filmowego. Nie zabraknie także propozycji dla miłośników teatru: czeka nas jedna premiera oraz start przeglądu teatralnego „Kurtyna”.

Gdyński Weekend Filmowy
W dniach 20 i 21 listopada odbędzie się Gdyński Weekend Filmowy. Przez dwa dni w instytucjach i miejscach związanych z filmem odbywać się będą wydarzenia i atrakcje dostępne dla wszystkich.

Program Weekendu Filmowego

20 listopada
Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2)
– godz. 10.00 – Bajka w Centrum: zestaw bajek dla dzieci w wieku 4-9 lat (Żubr Pompik, Przedszkolaki, Agatka i inne) oraz warsztat z mindfulness dla uczestników projekcji;
– godz. 10.10 – „Ucieczka na Srebrny Glob” reż. Kuba Mikurda, film oraz spotkanie z reżyserem zarejestrowane podczas Millenium Doc Against Gravity w Gdyni;
– godz. 10.15 – Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza („Casting” reż. Katarzyna Iskra, „Jestem tutaj” reż. Agata Minowska, „Na Strajk!” reż. Stanisław Horodecki, „Tak.Blisko” reż. Marek Głuszczak);
– godz. 12.30 – Prezentacja Maj Film Produkcja Filmowa („Face-off” reż. Łukasz Ostalski, „Cheerleaderki” reż. Sławomir Witek);
– godz. 12.45 – Sztuka w Centrum: Galeria Uffizi we Florencji. Podróż w głąb renesansu;
– godz. 13.00 – „Bo we mnie jest seks” reż. Katarzyna Klimkiewicz – film i spotkanie z reżyserką;
– godz. 14.00 – Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza („Matka”, reż. Łukasz Ostalski, „Dzień Babci” reż. Miłosz Sakowski, „Olena” reż. Elżbieta Benkowska, „Koniec widzenia” reż. Grzegorz Mołda);
– godz. 10.00-16.00 – Projekty filmowe z Hamulcem Bezpieczeństwa. Spotkania i krótkie filmy z Kina Letniego w Orłowie i Dni Krytyki Filmowej (Galeria GCF);
Wstęp wolny
– godz. 11.00-13.00 – Warsztaty animacji poklatkowej z Hamulcem Bezpieczeństwa dla dzieci w wieku 8-14 lat.
Obowiązują zapisy na www.dnikrytyki.pl
Wstęp wolny.
21 listopada
– godz. 14.00-16.00 – warsztaty w Gdyńskim Centrum Filmowym
Dom Filmowy zaprasza nastolatki (12-14 lat) na warsztaty filmowe prowadzone przez Kryspina Plutę i Paulinę Pohl.
Udział bezpłatny, ale obowiązują zapisy: warsztaty@domfilmowy.com, 793 433 767
Gdyńskie Centrum Animacji
(ul. Gołębia 11)
– godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00 – „Zostań gwiazdą kina” – warsztaty aktorsko-filmowe. Kto nie chciałby choć raz być gwiazdą filmową? Zajęcia dla dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
– godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00 – „Opowiedz własną historię” – pisanie scenariuszy. Filmowcy amatorzy wykonają własnoręcznie scenopisy, a na koniec zaanimują wymyśloną przez siebie historię.
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
– godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00 – „Jak to się kręci” – warsztat animacji poklatkowej. Podczas warsztatów każde z dzieci stworzy własną, krótką historię.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
Każdy warsztat trwa 1h. Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: dziendobry@gca.edu.pl lub pod nr. tel. 505 552 356.
W dniach 20-21 listopada bilety na seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym i Klubie Filmowym w ramach GWF będą za 6 zł.

Zbliża się VI edycja „Kurtyny”
W ten weekend rozpocznie się VI edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna. Od 21 do 27 listopada na scenie w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku zaprezentuje się 12 formacji teatralnych z całej Polski. Powalczą one o szereg nagród, w tym o główny laur konkursu – Złotą Kurtynę.

VI edycja „Kurtyny” odbędzie się w dniach od 21 do 27 listopada. Jej motywem przewodnim będzie 100-lecie urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.
Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę o godz. 18.00. Codziennie o godz. 19.00 będzie można oglądać spektakle, a 27 listopada o godz. 15.00 rozpocznie się gala finałowa i koncert „Siewców Lednicy”.
Ten wyjątkowy przegląd teatralny ma na celu popularyzację teatru i rozwijanie wrażliwości na sztukę, a także promowanie twórczości hołdującej wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. Co roku w konkursie startuje kilkanaście amatorskich zespołów z całej Polski. Nie inaczej jest w tym roku.
Tegoroczna „Kurtyna” współfinansowana jest przez miasto Gdynia, a także program NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podmioty prywatne.
Materiały transmitowane będą również online na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack Gdynia.

Teatr Gdynia Główna zaprasza
20 listopada godz. 17.00 i 21 listopada godz. 12.00 odbędą się premierowe pokazy spektaklu dla dzieci „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” w reż. Grzegorza Kujawińskiego.
Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować, a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym. Spektakl zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej podróży gwiezdnej i śledzenie losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach. Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? No i jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu?
Przedstawienie mimo lokalizacji w głębokiej próżni błyskotliwie i przekonująco skupia się całkowicie ziemskich tematach, zaskakuje też głębokim przesłaniem ekologicznym i społecznym.
Bilety: 30 zł.
 
Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl oraz facebook.com/teatrgdyniaglowna

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza:
– 19 i 20 listopada na „Lot nad kukułczym gniazdem” Dala Wassermana w reż. Krzysztofa Babickiego.
Kultowa opowieść o tym, jak w imię godności i wolności rodzi się bunt. Fascynująca metafora współczesności, w której „ten dobry” musi polec w imię wolności i ideałów.
– 21 listopada na komedię Petera Quiltera „Następnego dnia rano” w reż. Grzegorza Kempinsky’ego.
Następnego dnia rano wszystko jest możliwe. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.

Spotkanie autorskie
20 listopada o godz. 16.00 w domku Żeromskiego odbędzie się spotkanie z dziennikarzem Piotrem Jaconiem wokół jego książki „My, Trans”.
Spotkanie i rozmowę poprowadzi Sławomir Kitowski. Po wydarzeniu będzie możliwość zakupienia książki z autografem.
Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym obowiązującym w dniu wydarzenia.
Wejście od ul. Zacisznej.

Wielka leśna zabawa w Dniu Praw Dziecka
Prezydent Wojciech Szczurek i Gdynia Rodzinna zapraszają 20 listopada w godz. 11.00-15.00 na wielką leśną zabawę organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
– Każde dziecko ma swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do beztroskiej zabawy… na przykład w lesie. To hasło przyświeca tegorocznym obchodom tego ważnego dziecięcego święta. Przyjdźcie do Adventure Parku z całymi rodzinami, przyjaciółmi i w bezpiecznym dystansie porządnie się wybawcie. Macie do tego prawo! – zaprasza Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.
Wszystkie atrakcje w Kolibki Adventure Park (ul. Bernadowska 1) będą bezpłatnie udostępnione wszystkim odwiedzającym.
Szczegóły na www.gdyniarodzinna.pl
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy 20 listopada. W 1989 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka.

„Gwiezdna Wyprawa” – spacer rodzinny
Gdynia Rodzinna zaprasza 20 listopada o godz. 11.00 na ostatni spacer z Bianką i jej pieskiem Tofikiem szlakiem nowej mapy spacerowej pt. „Gwiezdna Wyprawa”.
„Gwiezdna Wyprawa” to cykl wędrówek po najwyższych gdyńskich wzniesieniach w ramach Rodzinnych spacerów po Gdyni.
Spacer poprowadzi Danka Ślipy z Frajdy nad morzem, autorka mapy Gwiezdna Wyprawa.
Każde dziecko uczestniczące w spacerze otrzyma mapkę. Uczestnikom przyda się także lornetka i woreczek na skarby.
Spacer rozpocznie się przy stajni w Kolibkach, a zakończy na molo w Orłowie
Więcej informacji na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz www.facebook.com/GdyniaRodzinna.

  • ikonaOpublikowano: 18.11.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.11.2021 09:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona