Co nowego

Gdynia najatrakcyjniejsza dla biznesu

Gdynia po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu dużych miast atrakcyjnych dla biznesu, Gdynia nagrodzona przez miesięcznik Forbes / fot. Krzysztof Romańskiopracowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej i magazyn „Forbes". W grupie miast liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców uplasowała się na pozycji lidera przed Rzeszowem i Bielsko-Białą. Co więcej wynik, który osiągnęła dałby jej bardzo wysoką pozycję także wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, a więc takich, które są stolicami województw. 12 czerwca 2014 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał nagrodę z tej okazji podczas V Kongresu Regionów w Świdnicy.

W rankingu „Forbesa" brana jest pod uwagę liczba nowych firm zgłoszonych w ciągu roku do Krajowego Rejestru Sądowego, a dokładniej przyrost spółek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W przypadku Gdyni to 1,85. Ten wynik daje jej zwycięstwo w swojej klasie i plasuje przed „startującymi" w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców: Szczecinem, Lublinem, Łodzią, Bydgoszczą i Gdańskiem.

Co zadecydowało o tak wysokim wyniku Gdyni? Zdaniem ekspertów z Centralnego Ośrodka Informacji Gdynia nagrodzona przez miesięcznik Forbes / fot. Krzysztof RomańskiGospodarczej, to sukces przyciąga sukces - inwestorzy wybierają lokalizacje sprawdzone, w których dobrze wiedzie się innym. Nie bez znaczenia są wszelkiego rodzaju zestawienia osiągnięć gospodarczych miasta, takie jak ranking publikowany przez „Forbesa" czy wyniki badań ekspertów. Liczy się też dostępność wykwalifikowanych pracowników i obecność innych firm działających w tej samej branży.

W Gdyni coraz częściej lokują swoje centra inwestorzy z dużym kapitałem zagranicznym.
Miasto cieszy się zainteresowaniem firm i spółek z krajów skandynawskich, Francji, Niemiec, krajów Beneluxu, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, ale także Azji i Ameryki Północnej.

Jedną z najważniejszych w ostatnim czasie decyzji związanych z wyborem Gdyni przez kapitał zagraniczny było otwarcie w mieście centrum indyjskiego holdingu WNS, plasującego się wśród światowych liderów usług biznesowych. Jest to drugie po Bukareszcie centrum usług holdingu w Europie Środkowo-Wschodniej. Inne znane korporacje i spółki, które wybrały Gdynię w ostatnim czasie to Rolls Royce Poland Sp. z o.o., Thomson Reuters, Geoban SA, Sony Pictures Entertainment czy Grupa Nordea.

Ciekawych terenów pod inwestycje wciąż nie brakuje. Trudno o większą okazję niż powstający w Gdyni polski waterfront - to 20 hektarów terenu inwestycyjnego położonego na styku lądu i morza! Z jednej strony dotyka on linii wody, z drugiej - żyjącego centrum ćwierćmilionowego miasta. Dźwignią przedsiębiorczości w Gdyni są też start-up'y - szczególnie te związane z branżami hi-tech. Firmy branż kreatywnych mają swoje miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, największym i najnowocześniejszym w Polsce, czy Bałtyckim Porcie Nowych Technologii mieszczącym się na terenach postoczniowych.

Gdynia najatrakcyjniejsza dla biznesu

Gdynia nagrodzona przez miesięcznik Forbes / fot. Krzysztof Romański

Gdynia nagrodzona przez miesięcznik Forbes / fot. Krzysztof Romański

Gdynia nagrodzona przez miesięcznik Forbes / fot. Krzysztof Romański

fot. Krzysztof Romański

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Szwaba (2014)

ikona

Najnowsze