Nadal trwają intensywne prace, których celem jest poprawa jakości wody w Śródmieściu Gdyni. Będą one prowadzone do czasu uzyskania potwierdzonej badaniami trwałej jakości wody. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Galiony Gdyńskie 2012 przyznane

Znamy laureatów Nagrody Artystycznej prezydenta Gdyni za rok 2012. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 27 maja 2013 r. w Teatrze Miejskim, statuetki Galionów Gdyńskich otrzymali: światowej sławy twórca murali Mariusz Waras „m-city", dziennikarka Bożena Olechnowicz oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia jako mecenas kultury. Galion za całokształt pracy odebrał Jerzy Gruza.


Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian KramskiGaliony Gdyńskie przyznawane są co roku w trzech kategoriach. W pierwszej z nich - za „działalność artystyczną" nagroda powędrowała do Mariusza Warasa „m-city". Uhonorowano go za pracę „Transatlantyki" - mural zrealizowany w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design. Waras to jeden z najbardziej rozpoznawanych twórców street artu na świecie. Gdynianin, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Jego prace zdobią przestrzenie największych miast - zarówno w Polsce (Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Katowice), jak i zagranicą (Nowy Jork, Paryż, Dżakarta, Berlin, Sao Paulo, Kijów). W tej kategorii nominowani byli także Bernard Szyc - aktor, reżyser i choreograf w Teatrze Muzycznym oraz Krzysztof Babicki - reżyser teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.


Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian KramskiW kategorii „upowszechnianie kultury" zwyciężyła Bożena Olechnowicz - jeden z niewielu dziennikarzy, który od lat konsekwentnie i z głębokim zaangażowaniem relacjonuje życie kulturalne Trójmiasta. Jest autorką cyklicznych programów kulturalnych m.in.: „Kroniki Kulturalnej" i „Suflera". Nominowanymi byli także - historyk kina i filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz Caffe Anioł - znana kawiarnia w sercu Gdyni, gdzie cyklicznie odbywają się liczne imprezy muzyczne, wykłady, dyskusje, spotkania ze sztuką, wieczory poezji kaszubskiej, kiermasze rękodzieła kaszubskiego i wiele innych wydarzeń.

Trzecią kategorią, w której wręczane są Galiony Gdyńskie, jest „mecenat kultury". Tu laur przypadł Zarządowi Morskiego Portu Gdynia. Doceniono rewitalizację zabytkowej sali widowiskowej i stworzenie w niej miejsca tętniącego życiem kulturalnym, ale również wspieranie działań Teatru Miejskiego w Gdyni. Do nagrody w tej kategorii nominowana była też Grupa Energa za wsparcie finansowe udzielane dla Gdynia Blues Festivalu oraz Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Za wspieranie wielu projektów muzycznych doceniono również Klub Desdemona. W 2012 roku odbyło się tam około 80 koncertów, promujących wszystkie gatunki muzyczne, jak i miejscowe zespoły.

Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian KramskiGalion Gdyński za „całokształt pracy w dziedzinie reżyserii, znakomite realizacje teatralne oraz wprowadzenie Teatru Muzycznego w Gdyni w poczet znaczących europejskich scen teatralnych" przyznano Jerzemu Gruzie. Pan Jerzy ostatnio znów udziela się kulturalnie w Gdyni - objął opieką artystyczną spektakl „Król Lear po Polsku" w Centrum Kultury w Gdyni.

Nagrodę specjalną za debiut artystyczny w 2012 roku wręczono absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Łukaszowi Ostalskiemu. Jego krótkometrażowy film „Matka" z Danutą Stenką w roli głównej zdobył m.in. nagrodę publiczności na jednym z ważniejszych na świecie festiwali krótkich filmów - w fińskim Tampere.

Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian Kramski

Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian Kramski

Galiony Gdyńskie 2012 przyznane, fot. Damian Kramski

fot. Damian Kramski

ikona

Najnowsze