Nadal trwają intensywne prace, których celem jest poprawa jakości wody w Śródmieściu Gdyni. Będą one prowadzone do czasu uzyskania potwierdzonej badaniami trwałej jakości wody. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdynia świętuje Rok Wagnera - pierwszego Polaka, który opłynął świat pod żaglami

8 lipca 1932 r. 19-letni wówczas Władysław Wagner. wyruszył na „Zjawie” z gdyńskiego Basenu Jachtowego w historyczny rejs dookoła świata. Jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Z tej okazji w niedzielę 8 lipca 2012, w 80. rocznicę wydarzenia,  w miejscu rozpoczęcia podróży odbędzie się uroczystość, która jest częścią obchodów „Roku Wagnera”.

Poniżej szczegółowy program gdyńskich obchodów. Główna uroczystość odbędzie się w Basenie Jachtowym im. Mariusza Zaruskiego w godzinach popołudniowych:

- godz. 10.30 – Msza św. w intencji Władysława Wagnera w Kościele Morskim przy ul. Portowej 2, którą odprawi kapelan ludzi morza ks. Edward Pracz, po niej wizyta i złożenie kwiatów na grobie kapitana Wagnera na gdyńskim cmentarzu Witomino;
- ok. godz. 14.00 – flotylla jachtów biorąca udział w Baltic Sail Gdańsk wyruszy do Gdyni;
- ok. godz. 16.15 – jednostki zgromadzą się na redzie Gdyni, sformułują szyk i wejdą do Basenu Jachtowego, gdzie zacumują przy nabrzeżu Centrum Wychowania Morskiego – Związku Harcerstwa Polskiego;
- godz. 17.00 – odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, gala flagowa, wybicie uroczystych szklanek, wspomnienia, apel harcerski;
- godz. 17.40 – wręczenie dorocznej Nagrody Chwały Mórz Bractwa Wybrzeża na pokładzie harcerskiego jachtu „Zjawa IV”, tegorocznym laureatem jest harcerz i kapitan Andrzej Kaszyński, który rozpoczynał swoją działalność żeglarską także 80 lat wcześniej;
- godz. 18.00 – pożegnanie jachtu „Zjawa IV”  wypływającego w daleki rejs, symbolicznie upamiętniający Wagnera i jego wyprawę „Podług słońca i gwiazd”;
- godz. 19.00 – „Zjawa IV” w asyście honorowej zgromadzonych jachtów wychodzi w morze.

O Władysławie Wagnerze

Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli w okolicach Radomia. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Wkrótce Władysław Wagner stał się mieszkańcem budowanego portowego miasta Gdynia. W nim też 8 lipca 1932 r. rozpoczął swoją podróż dookoła świata pod żaglami.

Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach trzech kolejnych jachtów nazwanych: „Zjawa”,  „Zjawa II” i „Zjawa III”, które nie miały silnika – wyłącznie żagle, co podkreśla skalę trudności. W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi.

Rejs cieszył się dużą popularnością, zarówno w kraju, jak i za granicą. Żeglarz z dumą prezentował polską banderę po raz pierwszy w wielu miejscach na globie. Europejska i amerykańska prasa nazywała go wówczas „Polskim Alainem Gerbault”…

W 1939 r. Władysław Wagner zamknął swój wokółziemski krąg, ale napad Niemców na Polskę uniemożliwił mu powrót do kraju. Zatrzymany w Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii spędził lata wojny w Polskiej Marynarce Handlowej, działającej pod rozkazami rządu w Londynie i brytyjskiej Admiralicji. Geopolityczne wyniki wojny sprawiły, że nigdy już żywy do Polski nie powrócił. Spędził resztę życia na emigracji, rozwijał przemysł żeglarski na Wyspach Karaibskich, a zmarł 15 września 1992 r. na Florydzie.

Rok Wagnera

Rok Wagnera został proklamowany przez polskie środowiska żeglarskie w kraju i zagranicą z okazji setnej rocznicy urodzin żeglarza, osiemdziesiątej wyruszenia w rejs i dwudziestej rocznicy śmierci. Pierwszym wydarzeniem obchodów było zgromadzenie wielkiej flotylli polskich jachtów w Trellis Bay na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W styczniu 2012 r. odsłonięto tam tablicę przypominająca pionierską działalność Władysława Wagnera. Kolejna uroczystość, po gdyńskiej, przewidziana  jest we wrześniu 2012 roku, kiedy to w rocznicę śmierci kapitana Wagnera harcerski jacht „Zjawa IV” dokończy jego rejs, symbolicznie przepływając ostatni etap powrotu do ojczyzny, z Great Yarmouth do Gdyni. Wagnerowi nie było dane już tego dokonać.

ikona

Najnowsze