Co nowego

Gdynia rozpoczyna wielki program profilaktyczny przeciw wirusowi HPV!!!

Codziennie umiera w Polsce 5 kobiet na raka szyjki macicy!!! To drugi co do częstości występowania nowotwór atakujący kobiety - w Polsce umiera 50% kobiet chorujących na ten nowotwór.  Jest jednak szczepionka, która pozwala chronić zdrowie i życie - nie dopuszczając do zakażenia wirusem HPV.

Dlatego Gdynia  w  2008 roku, na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę, wprowadza program szczepień  przeciw wirusowi HPV.  Zostaną nimi objęte - na początek - dziewczynki urodzone w 1994 r. Program będziemy kontynuować w następnych latach, adresując go do kolejnych roczników (zawsze do dziewcząt w wieku lat 14).

Szczepienie będzie dobrowolne, zawsze za zgodą rodziców, którzy zostaną zawczasu należycie poinformowani. Szczepionka podawana jest 3 krotnie; druga po dwóch, a trzecia - po sześciu miesiącach.

Samorząd Gdyni  podejmuje ten program z przekonaniem, że szczepienie:

- to najnowocześniejsze narzędzie w profilaktyce raka szyjki  macicy (dotychczas przeprowadzone badania wykazują 100% skuteczność  szczepionki),
- gwarantuje skuteczną ochronę przed zachorowaniem,
- jest wartością przy masowości (objęcie każdego kolejnego rocznika dziewczynek) i trwałości - kontynuacja w kolejnych latach,
- oznacza dalekowzroczne przyjęcie odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta.

W ciągu najbliższych 3 lat koszt realizacji programu wyniesie około 4 mln złotych.

Celem szczepień jest wyeliminowanie zachorowań zależnych od infekcji HPV, a celem nadrzędnym jest pierwotna profilaktyka raka szyjki  macicy. Szczepienie rekomendowane jest przez wiele światowych i polskich organizacji medycznych. Najwcześniej (2006) zarejestrowano szczepionkę w  USA i Australii i tam liczba zaszczepionych dziewcząt i kobiet jest największa. Od ubiegłego roku szczepione są dziewczęta w wielu  krajach Europy, w tym roku w kilku małych gminach w Polsce. W dziesięciu krajach Europy rekomendowana jest dla dziewczynek od 9 lub 12 roku życia, a także starszych, np:
Francja - rząd refunduje 65% kosztów szczepienia dla dziewczynek (12-17 lat)
Niemcy - dofinansowują kasy chorych
Włochy - całkowita refundacja dla 12 -letnich dziewczynek przez Ministerstwo Zdrowia
Belgia - refundacja dla dziewczynek w wieku 12-15 l.

UWAGA!
Pierwsze szczepienia w Gdyni, po zakończeniu procedur konkursowych, rozpoczną się prawdopodobnie w połowie 2008 r.

ikona

Najnowsze