1225 (1025) 2016-02-05 - 2016-02-11

Gdynia świętuje 90. urodziny

90 lat i wciąż młoda – taka jest właśnie Gdynia, miasto powstałe z marzeń i wielkiego trudu. Budowali ją i tworzyli jej tożsamość Ci, którzy mieszkali tu od dawna i Ci którzy przyjechali budować port. Pokochali to miejsce i tu osiedlili się na stałe.

Nie sposób, pisząc o Gdyni, pominąć kilku ważnych dat z jej początków:
- 23 września 1922 roku Sejm uchwalił ustawę „o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”,
- 29 kwietnia 1923 roku nastąpiło otwarcie tymczasowego portu wojennego i przystani dla rybaków w Gdyni. W tym samym roku do gdyńskiego portu wpłynął pierwszy pełnomorski statek s/s „Kentucky”,
- w 1924 roku do Gdyni przeniesiono Dowództwo Floty Marynarki Wojennej,
- 10 lutego 1926 roku Gdynia, w szóstą rocznicę zaślubin Polski z morzem, otrzymała prawa miejskie.
Prężny rozwój Miasta zatrzymała II wojna światowa. I choć  Gdynia nie została zniszczona, tak jak Gdańsk czy Warszawa, to poniosła ogromne straty w ludności. Większość polskich mieszkańców została przez Niemców wysiedlona lub trafiła do obozów koncentracyjnych, wielu poległo na frontach. Do wyzwolonego w marcu 1945 roku miasta szybko zaczęli powracać rodowici gdynianie, przybywali warszawiacy, lwowiacy, wilnianie…
Historia Miasta, to historia tych ludzi, którzy budowali je po wojnie. To Ci którzy w Grudniu 1970 roku zbuntowali się przeciwko ówczesnym władzom, a w sierpniu 1980 roku dali Polakom nową nadzieję, na wolność i demokrację.
90. urodziny Gdyni są okazją do wspólnego świętowania. Rok 2016 obfituje w wydarzenia odwołujące się do wspólnoty przeżyć i tożsamości. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa, a okazji do tego, nie tylko 10 lutego, ale także w całym roku jubileuszowym, nie będzie brakować.

90 lat Gdyni

Szczegółowy program urodzinowych wydarzeń w lutym:

 


- 7 lutego, godz. 10.00 – kościół Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej - uroczysta Msza św.,

- 6 i 7 lutego
– Wielka Gala Urodzinowa w Gdynia Arena – impreza na zaproszenia,– Przegląd Filmów Żeglarskich (szczegóły: www.gdynia.pl/ratusz/8572_109132.html)

- 8 lutego, godz. 18.00
(Mała Galeria Klubu Marynarki Wojennej Riwiera, ul. Zawiszy Czarnego 1) - wernisaż malarstwa Marka Koguta „Kamienice i okręty”.
Wstęp wolny.
Marek Kogut – artysta amator, malarz, rzeźbiarz, kolekcjoner, od ponad 40 lat uprawia malarstwo i szeroko pojętą sztukę. Wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony w Przeglądach Twórczości Ludzi Morza, jego prace są doceniane za bogatą skalę tematyczną, podkreślającą dojrzałość artystyczną.
Wystawa „Kamienice i okręty” czynna będzie do 3 marca 2016 r., w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /Klub MW, ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty i niedzielę na życzenie. Wstęp wolny.

- 10 lutego, godz. 10.00,
ul. Armii Krajowej 46, mała aula Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej – XI konferencja Tożsamość Kulturowo-Cywilizacyjna Gdyni organizowana pod patronatem prezydenta Gdyni, dr. Wojciecha Szczurka, „Między mitem a prawdą”. Program:
Dr Piotr Brzeziński - Kontrowersje wokół autorstwa „Ballady o Janku Wiśniewskim”,
Prof. zw. dr hab. Andrzej Chodurski - O mitycznym postrzeganiu tożsamości Gdyni
Dr Monika Chojnacka - Mały Kack - stan badań nad historią dzielnicy Gdyni,                                            
Ks. dr Mirosław Gawron - Kościół katolicki w Gdyni w okresie 90 lat istnienia miasta
Prof. dr hab. Helena Głogowska Między mitem a prawdą - Gdynia w publicystyce międzywojennej,          
Dr Michał Graban - Gdyński mit sukcesu jako spoiwo społecznej tożsamości,                        
Dr Mariusz Kardas - Skrzydlata Gdynia. Lotnictwo cywilne w historii miasta portowego,
Mgr Kazimierz Iwaszko - Związki Gdyni z polską  oświatą na Litwie,
Mgr Julian Michaś - Przyszłość wiarą czyniona. Kolegiata NMP w życiu mieszkańców Gdyni,
Prof. zw. dr hab. Grzegorz Piwnicki - Aleksander Pawelec - jeden z ostatnich żyjących obrońców Gdyni w 1939 r.,
Mgr Michał Tuszyński - Nowe okoliczności śmierci Zbigniewa Godlewskiego/Janek Wiśniewski/ w grudniu 1970 r.,
Prof. dr hab. Maciej Szczurowski - Symbole w przestrzeni społecznej Gdyni,                   

- 10 lutego, godz. 12.00 – uroczystości pod Pomnikiem Marynarza Polskiego w rocznicę uzyskania praw miejskich z udziałem samorządu gdyńskiego i mieszkańców,
- 10 lutego, godz. 13.00 – urodzinowy toast gorącą czekoladą przed gdyńskim InfoBoxem (ul. Świętojańska 30),
- 10 lutego, godz. 17.00 - Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Muzycznym (zaproszenia).
- 10 lutego, godz. 18.00 - Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8 - Basket 90 Gdynia - JAS - FBG Zagłębie Sosnowiec - mecz koszykówki kobiet,

13 lutego
– PKO Grand Prix Gdyni Bieg i Marsz Urodzinowy.

Pozostałe wydarzenia:


Spotkanie z autorem powieści "Dżoker. Gdynia. Miasto cudów"

Miasto Gdynia i Wydawnictwo MG zapraszają na spotkanie z Michałem Piedziewiczem - autorem powieści "Dżoker. Gdynia. Miasto cudów", które odbędzie się w piątek 5 lutego, o godz. 17.00 w Gdynia InfoBox. Spotkanie poprowadzi Joanna Grajter.

Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_108670.html




************




Gdyńskie Centrum Filmowe


10 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym, odbędzie się spotkanie w ramach popularnego cyklu „Gdynia na dużym ekranie” oraz pokaz specjalny filmu „Rapsodia Bałtyku”. Będzie to okazja, by lepiej poznać historię związków miasta z kinematografią polską okresu przed- i powojennego, a także – przenieść się w czasie. Ponadto z okazji 90-lecia Gdyni przez 90 dni będzie można też skorzystać ze specjalnej promocji w Kinie Studyjnym GCF.
Gdynia na dużym ekranie - środa, 10 lutego, godz. 12.00. Wstęp wolny. Spotkanie w sali Warszawa.
Spotkanie w ramach popularnego cyklu „Gdynia na dużym ekranie” poprowadzi autor projektu – reżyser, scenarzysta – Marcin Borchardt (Gdyńska Szkoła Filmowa) wraz z historykiem kina, filmoznawcą dr hab. Krzysztofem Kornackim (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa).
Przedwojenna Gdynia w filmowej „Rapsodii Bałtyku” - środa, 10 lutego, godz. 14.30. Wstęp wolny. Pokaz specjalny w sali Warszawa.
„Rapsodia Bałtyku” z 1935 roku to melodramat w reżyserii Leonarda Buczkowskiego opowiadający historię dwóch przyjaciół kończących Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej, zakochanych w tej samej kobiecie. Obaj muszą wybierać nie tylko między miłością a przyjaźnią, ale też stawić czoła zawodowym wyzwaniom i śmiertelnemu niebezpieczeństwu.
Kinowa urodzinowa promocja
Z okazji 90. urodzin Gdyni widzowie najmłodszego kina w mieście za karnet na 9 filmów zapłacą 90 złotych. Oferta specjalna będzie dostępna w kasie Kina Studyjnego GCF do 29 lutego. Można go wykorzystać w ciągu 90 dni od daty zakupu.
Szczegóły na stronie internetowej: kino@gcf.org.pl lub pod nr tel. 58 712 46 14.



************


Spotkania z nieznaną historią Gdyni w Laboratorium Innowacji Społecznych

Laboratorium Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98  (budynek nr IV u zbiegu ulic Stryjskiej i al. Zwycięstwa , parter) zaprasza 10 lutego na  dwa spotkania z zupełnie nieznaną dotąd historią Gdyni:
- o godz. 15.00 - Michał „Goran” Miegoń – muzyk, producent, ale też wielki miłośnik Gdyni, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian opowie o „Nurcie Gdyni, czyli  tajemnicach cieków wodnych naszego miasta”.
- o godz. 17.00 – Arkadiusz Brzęczek – gdynianin opowie o swoim wspaniałym mieście Gdyni i jego wyjątkowych mieszkańcach. W LIS premierę będzie miała „Nowa historia Gdyni – pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich”.
Wstęp wolny. Więcej informacji pod nr tel. 58 698 23 05.



************



Centrum Nauki Experyment

W Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) na odwiedzających wystawę czekają gry planszowe, dzięki którym można będzie sprawdzić swoją wiedzę o początkach Gdyni, a także poznać wiele ciekawych historii dotyczących miasta z morza i marzeń. EXPERYMENT zaprasza do udziału w warsztatach kreatywnych, podczas których powstaną oryginalne pocztówki.

Dodatkowo, w godzinach od 15.00 do 18.00 można będzie wejść wystawę za jedyne 10 złotych! Bilety w specjalnej cenie do nabycia tylko w dniu wydarzenia w kasach EXPERYMENTU.



************



Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum zaprasza na DZIEŃ OTWARTY. 10 lutego w godz. 10.00 - 20.00 wstęp do Muzeum Miasta Gdyni będzie bezpłatny. W programie:
- warsztaty dla szkół
- oprowadzania kuratorskie dla dorosłych po nowej odsłonie wystawy „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym" o godz. 10:00, 12:00 i 14:00
- oprowadzania kuratorskie dla dorosłych dra Jacka Friedricha po nowej odsłonie wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym" o godz. 15:30 i 19:00
- specjalne oprowadzanie po wystawie dla rodzin z dziećmi o godz. 17:00

Konkurs dla zakochanych w Gdyni:
w tym szczególnym dniu, Muzeum Miasta zapyta miłośników Gdyni o szczegóły powstania miasta. 90-ciu zwycięzców nagrodzonych zostanie bezpłatnymi wejściówkami do wykorzystania przez cały jubileuszowy rok.



************



Spotkanie z Ernestem Bryllem w Gdyńskim Centrum Filmowym

Ernest Bryll to jeden z najważniejszych polskich poetów, pisarzy, autorów tekstów piosenek. Do tego dziennikarz, tłumacz  i krytyk filmowy, także dyplomata. W 2016 roku został Honorowym Obywatelem Gdyni.
Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu z Panem Bryllem zapraszamy 11 lutego o godz. 12.00 do Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Rozmowę poprowadzą Paweł Huelle oraz Leszek Kopeć.



************



Budujemy Gdynię z LEGO

Małych gdynian wraz z rodzinami i opiekunami Muzeum Emigracji (ul. Polska 1)zaprasza na wielkie, urodzinowe budowanie Gdyni z klocków Lego, w środę 10 lutego w Sali Multimedialnej w godzinach 15.00-18.00 oraz w weekend 13 - 14 lutego od godziny 14.00 do zamknięcia Muzeum.




************



Ulica Symboliczna Małgorzaty SokołowskiejUlica Symboliczna

Miejska Informacja Turystyczna zaprasza na spotkanie z książką 10 LUTEGO – ULICA SYMBOLICZNA i autorką Małgorzatą Sokołowską. Jest to  kolejna opowieść o mieście, pokazana poprzez dzieje jednej ulicy. Po Świętojańskiej przyszła pora na publikację o ulicy 10 Lutego, przygotowanej na 90. urodziny Gdyni. Zapraszamy w piątek, 12 lutego o godz. 17.00 do siedziby MIT przy ul. 10 Lutego 24.



************



Gdynia bez sekretów. Miejsca, ludzie, wydarzenia

„Gdynia bez sekretów. Miejsca, ludzie, wydarzenia.” to nowy cykl wykładów skierowanych do wszystkich miłośników miasta, którzy chcą poznać jego nowe oblicze. Kto gościł na Balu Starych Kawalerów? Jak wyglądało życie w Chińskiej Dzielnicy? Kim była madame Kosmiczne Promienie? Czy „Titanic” zatonął w Gotenhafen? Kto naprawdę gościł u „Maxima” w Gdyni? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkań Aleksandrą Tarkowską. Polonistka z pasji i wykształcenia, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście jest także autorką poczytnych książek m.in. „Gdynia między wojnami”, „Gdynia. Księga miejsca” i najnowszej „Sekrety Gdyni”.
Tematyka spotkań:
13.02.2016 r., godz. 11.0
0 - Sekretne miejsca – Cmentarze zarazy, Cudowna woda Źródła Marii, Postrach demonów, Ziemia Czarownic;
27.02.2016 r., godz. 11.00 - Niezwykli ludzie – Madame Kosmiczne Promienie, Śmierć generała Orlicz-Dreszera, „Rozkoszna podróż” Gombrowicza, Franciszek Walicki - narodziny polskiego rocka.
Wykłady odbędą się w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24, parter). Wstęp wolny.




************



Miejska Biblioteka Publiczna - cykl wydarzeń na 90. urodziny miasta


MBP zaprasza mieszkańców i wszystkich pasjonatów naszego miasta na cykl wydarzeń z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej: http://mbpgdynia.pl/pl/aktualnosci/urodziny-gdyni.html

O wszystkich urodzinowych wydarzeniach piszemy na stronie:
www.gdynia.pl/90lat

ikona