Co nowego

Gdynia uroczyście obchodziła swoje 89. urodziny

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Nasze miasto ma więc już 89 lat. 10 lutego 2015 podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zostały wręczone Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta - „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014.



Medal im. E. KwiatkowskiegoMedal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie. Jego laureatami mogą zostać obywatele polscy i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, przedsiębiorstwa i instytucje. Rocznie można nadać nie więcej niż trzy medale. Ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni w dniu 30 czerwca 1993 roku.

Decyzją Rady Miasta Gdyni z 21 stycznia 2015 medal otrzymali: 
 
 
Elżbieta Gurska odbiera na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Karol StańczakElżbieta Gurska -  działaczka społeczna, zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących. Jest CODA, czyli słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Od lat przełamuje stereotypy myślenia o niepełnosprawnych. Od 1997 r. jest prezesem Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA. Pierwszy w Polsce tłumacz języka migowego zatrudniony w administracji samorządowej. Wszystkie podejmowane przez nią działania  służą przełamaniu izolacji niesłyszących, zmianie stereotypu postrzegania osób z taką niepełnosprawnością oraz poprawie komunikacji osób z wadą słuchu ze światem ludzi słyszących oraz szeroko pojętej integracji społecznej obu środowisk. Jej aktywne działania doprowadziły między innymi do utworzenia w Gdyni Centrum Informacji dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących. 
 
Sławomir Kitowski odbiera na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Karol StańczakSławomir Kitowski - autor i wydawca albumów o Gdyni. Jest grafikiem, projektantem, fotografikiem, redaktorem, autorem i kuratorem wielu wystaw, scenografem i publicystą.  Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików - Projektantów w Warszawie. Od lat popularyzuje wiedzę o historii, architekturze i współczesnej Gdyni w atrakcyjnych edytorsko i bogato ilustrowanych książkach. Założył i prowadzi od 2001 r. wydawnictwo „Alter Ego", mające siedzibę w Gdyni Orłowie. Prowadzi społeczną działalność publicystyczną i promocyjną na rzecz rodzinnego miasta w licznych felietonach, artykułach, wystawach i prezentacjach multimedialnych. Jest zaangażowany w aktywną działalność społeczną na rzecz Gdyni w organizacjach pożytku publicznego jak Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, Lions Club Gdynia, Towarzystwo Miłośników Gdyni i wielu innych. Laureat licznych nagród krajowych i międzynarodowych, człowiek całym sercem oddany Gdyni.

Zbigniew Zienowicz odbiera na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Karol StańczakZbigniew Zienowicz - prezes firmy Hydromega, znajdującej się w czołówce najbardziej postępowych firm w Polsce; laureat wielu nagród, przyznawanych za rozwój polskiej gospodarki innowacyjnej. Na co dzień zajmuje się także działaniami charytatywnymi, na przykład w klubie Rotary Gdynia. W  latach 1982-1990 pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Od 1988 r. jest prezesem zarządu założonej przez siebie firmy Hydromega sp. z o.o. w Gdyni, zajmującej się projektowaniem oraz produkcją układów hydrauliki siłowej. Członek Rady Konsultacyjnej przy Dziekanie Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Hydromega od lat jest w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce: blisko 20 wzorów użytkowych, pond 5 tysięcy wdrożonych rozwiązań i ciągłe zamówienia, pozwalające zachować stabilną produkcję seryjną. Zbigniew Zienowicz od lat działa w charytatywnym klubie Rotary Gdynia, które m.in zbiera fundusze na wyposażenie Ośrodka Rehabilitacyjnego Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w Gdyni Grabówku. Przez dwie kadencje był radnym Rady Dzielnicy Orłowo, od 1996 r. działał w Towarzystwie Przyjaciół Orłowa. Jest także jednym z mecenasów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Od lewej Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Sławomir Kitowski, Elżbieta Gurska, Zbigniew Zienowicz i Przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, fot. Karol Stańczak


Zobacz także: → laureaci medalu z lat 1994 - 2014

Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni" przyznawana jest co roku gdyńskim inwestorom, osobom fizycznym lub prawnym, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju miasta w minionym roku. Ma na celu promocję osiągnięć gdyńskich firm. Kapituła przyznając tę nagrodę kieruje się następującymi kryteriami: wysokość zainwestowanego kapitału, wzbogacenie majątku gminy, liczba utworzonych miejsc prac, wpływ na promocje miasta, walory architektoniczne obiektu i wpływ na otoczenie, poprawa warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki, inwestycje proekologiczne i wpływ na transformacje gospodarcza miasta.

Zwycięzcą nagrody Czas Gdyni w kategorii inwestycje został inwestor Łużycka Plus za biurowiec przy ulicy Łużyckiej 3, fot. Karol StańczakNagrodę za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014 otrzymała spółka Łużycka Plus Investment za budynek biurowy Łużycka Plus przy ul. Łużyckiej 3 C.

To pierwszy w Polsce budynek biurowy, który otrzymał certyfikat „Obiekt Bez Barier" przyznawany przez Fundację Integracja i DNV Business Assurance. Ten „butikowy" biurowiec klasy A został zaprojektowany według najlepszych światowych standardów budownictwa zrównoważonego (w którym specjalizuje się pracownia architektoniczna AHR. System fasadowy przeszklonej elewacji został oparty na najnowszych rozwiązaniach, o maksymalnie niskim współczynniku przenikania ciepła. Na najwyższym, trzecim piętrze, znajduje się taras z zielenią o powierzchni ok. 300 m 2. W reprezentacyjnym holu wejściowym znajdują się rzeźby i obrazy znanych artystów Trójmiasta. Dwukondygnacyjny podziemny garaż zapewnia miejsce dla 116 samochodów, wokół budynku zaparkuje 57 pojazdów. Dla osób dojeżdżających rowerami przewidziano szatnie z natryskami, szafkami na ubrania, suszarkami oraz zamykane i monitorowane miejsca postojowe na rowery (50 miejsc).

Budynek biurowy Łużycka Plus przy ul. Łużyckiej 3 C, fot. Justyna Zając

Wyróżnienia "Czas Gdyni" otrzymali Invest Mariusz Swendrowski za Halę montażowo-magazynowo-biurową przy ul. Chwaszczyńskiej 133 oraz spółki VISTAL GDYNIA i Vistal Offshore za budynek produkcyjny przy Nabrzeżu Indyjskim.

Wyróżnienie Czas Gdyni w kategorii inwestycje dla Invest Mariusz Swendrowski za Halę montażowo-magazynowo-biurową, przy Chwaszczyńskiej 133, fot. Karol Stańczak Wyróżnienie Czas Gdyni w kategorii inwestycje dla VISTAL GDYNIA, który jest odpowiedzialny za budynek produkcyjny przy Nabrzeżu Indyjskim, fot. Karol Stańczak

Hala montażowo-magazynowo-biurowa przy ul. Chwaszczyńskiej 133, fot. Justyna Zając

Budynek produkcyjny przy Nabrzeżu Indyjskim, fot. Justyna Zając

Nagrodę Czas Gdyni w kategorii architektura przyznano za salon samochodowy BMW przy Druskiennickiej 1, który zaprojektowała Pracownia architektoniczna - Jerzy Wilanowski z Sopotu, fot. Karol StańczakPo raz trzeci przyznano nagrodę "Czas Gdyni" Architektura. Otrzymała ją Pracownia architektoniczna Jerzy Wilanowski za Salon samochodowy BMW przy ul. Druskiennickiej 1A.

Nowoczesny obiekt o powierzchni 3300 m2, pięknie oświetlony, spełniający najwyższe standardy i doskonale wpisujący się w urbanistyczny styl miasta. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Budynek usytuowany przy głównym ciągu komunikacyjnym szybko stał się wizytówką Gdyni.

Salon samochodowy BMW przy ul. Druskiennickiej 1A, fot. Justyna Zając

Wyróżnienia otrzymali Pracownia Architektoniczna Maciej Mariusz Magda
za budynek mieszkalny Marco Polo przy ul. Beniowskiego 28 oraz zespół projektowy mgr inż. arch. Wiesławy Martyńskiej Ostrowskiej za budynek biurowy kl. A przy ul. Kieleckiej 5.

Pierwsze wyróżnienie w kategorii architektura otrzymał utrzymany w modernistycznym stylu budynek Marco Polo przy Beniowskiego 28, fot. Karol Stańczak Drugie wyróżnienie w kategorii architektura otrzymał zespół projektowy mgr inż. arch. Wiesławy Martyńskiej Ostrowskiej za budynek biurowy kl. A przy ul. Kieleckiej 5, fot. Karol Stańczak

Budynek mieszkalny Marco Polo przy ul. Beniowskiego 28, fot. Justyna Zając

Zobacz także: → laureaci nagrody z lat 1994 - 2013.

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Występ na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski na uroczystej sesji z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak Radna Maja Wagner na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 89 urodzin Gdyni, fot. Karol Stańczak

fot. Karol Stańczak i Justyna Zając

ikona

Najnowsze