Społeczeństwo

Rejon budynku dawnego Banku Polskiego w nowej odsłonie

Rejon budynku dawnego Banku Polskiego w nowej odsłonie // fot. Sławomir Okoń

Rejon budynku dawnego Banku Polskiego w nowej odsłonie // fot. Sławomir Okoń

Ograniczenie wpływu kubatury budynku na zacienienie sąsiedniego poprzez wycofanie ósmej kondygnacji oraz zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc postojowych w okolicy. O to wnioskowali mieszkańcy. Podczas kolegium prezydenta zapadła decyzja w sprawie rozwiązań przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, rejonu budynku dawnego Banku Polskiego.

– Na dzisiejszym spotkaniu kolegium prezydenta, prezydent rozpatrzył uwagi zgłoszone do projektu planu miejscowego przez mieszkańców oraz zainteresowane strony. Uwzględnione zostały te, dotyczące ósmej kondygnacji budynku. Zgodnie z rozstrzygnięciem prezydenta będzie ona wycofana w stosunku do istniejącej zabudowy przy ulicy Zgoda, 4 metry od krawędzi budynku. Ponadto została uwzględniona uwaga dotycząca wycofania parteru budynku od strony 10 Lutego. Dotychczasowy zapis mówił o dopuszczeniu wycofania, teraz o obowiązku. Chodzi o to, aby budynek wyglądał na lżejszy i to wycofanie jest jak najbardziej uzasadnione – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
 
– Rozwiązana została także zgłaszana przez wielu mieszkańców obawa odnośnie wzrostu ilości samochodów poszukujących miejsc parkingowych w okolicy. Inwestor jest zobowiązany do zapewnienia co najmniej jednego miejsca parkingowego na 100 m kw. powierzchni użytkowej. To w praktyce będzie oznaczać konieczności budowy dodatkowej kondygnacji parkingowej pod budynkiem usługowym na tym terenie. W ten sposób zapisy planu sprawią iż obiekt, który zostanie tam zbudowany, nie będzie uciążliwy dla mieszkańców, a stanie się ciekawym dopełnieniem pierzei ulicy 10 Lutego, uatrakcyjnieniem architektury śródmieścia Gdyni – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.



Na przełomie stycznia i lutego tego roku wyłożony został do wglądu projekt planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, rejonu budynku dawnego Banku Polskiego obejmujący obszar o powierzchni 0,25 ha, tj. działki nr 1418 i 1420 położonej przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i 10 Lutego.
 
Zgodnie z ustaleniami obowiązującego planu teren przeznaczony jest pod zabudowę usługową (teren 23 U). Budynek dawnego Banku Polskiego wpisany jest do rejestru zabytków. Położony jest w granicach historycznego układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni, również wpisanego do rejestru zabytków.
 
Ze względu na ograniczone możliwości funkcjonalnej adaptacji istniejącego, zabytkowego budynku dawnego Banku Polskiego, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na wprowadzenie nowej zabudowy na teren działki należącej do obiektu, w celu poprawy możliwości inwestycyjnych związanych z remontem i rewitalizacją zabytkowego obiektu. Z wnioskiem o wprowadzenie zmian do planu wystąpił użytkownik wieczysty terenu. Wniosek dotyczył rozszerzenia przeznaczenia terenu o funkcję mieszkaniową, zwiększenia wysokości zabudowy, w nawiązaniu do budynków zlokalizowanych w otoczeniu, oraz związanych z tym zmian wskaźników i parametrów zabudowy.


 
Podczas dyskusji publicznej, która odbyła się na początku lutego mieszkańcy wyrażali zaniepokojenie dopuszczoną wysokością zabudowy, umożliwiającą realizację 8 kondygnacji oraz ograniczeniem maksymalnej liczby miejsc postojowych na ulicach w rejonie budynku przy ul. Zgoda. Zgromadzeni obawiali się, że przy zaproponowanych w projekcie planu wymaganiach, przyszyły inwestor nie zapewni parkingu dla klientów usług, w tym klientów hotelu planowanego w zabytkowym budynku.
 
Mieszkańcy swoje uwagi w formie pisemnej mogli zgłaszać do prezydenta Gdyni do 6 marca. Wpłynęło ich kilkanaście.
 
– Wśród merytorycznych uwag znalazły się również takie, które chętnie rozpatrzylibyśmy pozytywnie, a nie mogliśmy. Jedna z nich dotyczyła uzyskiwania formy architektonicznej budynków w drodze konkursu. Przez wiele lat była to zasada, którą wprowadzaliśmy do naszych planów. Niestety została ona podważona przez organy sprawdzające poprawność ich sporządzania. Stwierdza się, że nie jest to zapis zgodny z prawem, dlatego jest przez wojewodę z nich wykreślany. Tej uwagi więc nie rozpatrzyliśmy, mimo że sercem jesteśmy za nią – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
 
Podczas kolegium prezydenta pozytywnie rozpatrzone zostały uwagi, które wywoływały największy niepokój mieszkańców. Co dalej?
 
– Zmiany zostaną wprowadzone do projektu planu, a projekt wróci do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do uzgodnienia – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 27.03.2018 15:35
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2018 10:09
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona