Gdynia solidarna z powodzianami. W hali lekkoatletycznej (ul. Olimpijska 5/9) zorganizowano punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Więcej informacji - w komunikacie. Gdynia solidarna z powodzianami. W hali lekkoatletycznej (ul. Olimpijska 5/9) zorganizowano punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Więcej informacji - w komunikacie.
Poradnik

CO PSY WIEDZĄ I CO ROBIĄ Z TĄ WIEDZĄ? cz.3

Poradnik

CO PSY WIEDZĄ I CO ROBIĄ Z TĄ WIEDZĄ? cz.3

Rozmówca : Alexandra Horowitz - psi behawiorysta.
Rozmawiała: Claudia Krawczynska
(kontynuacja rozmowy)

 

Claudia Krawczynska: Biorąc pod uwagę Twoją tezę, że psy pochodzą od wilka ale nie polują razem nasuwa się pytanie - kto poluje wspólnie?

Alexandra Horowitz:  Trafne pytanie. Niektóre psy mogą polować wspólnie. Psy często działają razem np.  w trakcie zabawy. Jednak typowe zachowanie psa zmieniło się diametralnie w odniesieniu do zachowań przejętych od wilka. Badania, na których oparłam moją tezę były przeprowadzone na bezpańskich psach, które musiały polować, aby zdobyć pożywienie. Badacze stwierdzili, że te psy nie polowały razem, tak jak to jest widziane u wilków. Ta grupa bezpańskich psów jest najbardziej zbliżonym modelem tego, co możemy nazwać naturalnym zachowaniem społecznym, nie moderowanym przez bezpośrednią obecność człowieka. Rasy psów stworzone do polowań oczywiście mogą działać inaczej.

C. K.: Pointery mogą “czcić“ widok innego psa podczas polowania - co jest niesamowitą rzeczą do zaobserwowania. Mark Naff z UC Davis zbiera dowody tego typu genetycznych zachowań. Czy znane jest Ci to zachowanie?

A.H.:  Podążanie za tropem innego psa jest bardzo spójne ze wszystkimi eksperymentami oraz badaniami pokazującymi fakt, że psy świetnie naśladują inne psy oraz ludzi. Potrafią sygnalizować np. gdzie jest schowana zabawka, lub jedzenie. To może wydawać się oczywiste niektórym właścicielom czworonogów jednak dla psychologów bardzo znaczące jest to, że psy podążają za punktami - co nie występuje u innych zwierząt. Jest to dowód na jakość przeprowadzanych badań, że jesteśmy w stanie zaobserwować ten typ zachowania w środowisku naturalnym psa.

C. K.:  Cieszyłam się kiedy omawiałaś fascynacje psów nowymi przedmiotami (neofilia). Czy istnieją jakieś badania, które pokazałyby, że to jest prawda?

 A.H.:  Tak. W 2008 Kaulfuss i Mills opublikowali badanie ukazujące neofilię u psów. Badanym psom dano dwa rodzaje zabawek – znane i nieznane. Większość wolała nowe, co wskazuje, że psy mają poczucie sensu, co jest  znane, a co jest nowe. Psy są wystarczająco ciekawe, aby zbadać tą nowość.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 06:58
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona