Aktualności

Pomorski „Sztorm” do Notre Dame de Paris

Opis alternatywny __old/gdynia.pl/g2/2016_08/111884_filebig.jpg
O jego premierze było głośno na długo, zanim pojawił się na deskach Teatru Muzycznego imienia Danuty Baduszkowej. I trudno się dziwić, bo owiany sławą musical „Notre Dame de Paris" został wystawiony po raz pierwszy w tej części Europy. Gdynia spełniła wszystkie warunki producentów francuskiego widowiska i z powodzeniem wystawiła je u siebie. Każdy spektakl oznacza komplet widowni, więc nikogo nie dziwi nagroda „Pomorskiego Sztormu 2016" w kategorii Wydarzenie Roku.

Notre Dame de Paris w Teatrze Muzycznym / fot. Piotr Manasterski


Polscy fani na Notre Dame de Paris czekali od czasów paryskiego pokazu w 1998 roku. Wtedy w rolę dzwonnika wcielił się popularny w Polsce, wokalista Garou. Piosenka Belle w jego wykonaniu została nominowana do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). Od września 2016 roku polską wersją Quasimodo, Esmeraldy, Frollo i Phoebusa mogą się zachwycać widzowie Teatru Muzycznego w Gdyni. Od premiery, na którą bilety wyprzedały się w ekspresowym tempie, musical cieszy się niesłabnącą popularnością. Widowisko, które z rozmachem prezentuje smutną historię paryskiego dzwonnika, chwyta za serce i pozostaje w pamięci widza na długo.


Nagrody Pomorskich Sztormów Gazety Wyborczej Trójmiasto i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przyznano osobom i instytucjom ważnym dla pomorskiego biznesu, sportu i kultury. Statuetki podczas uroczystej gali odebrali: Sunreef Yachts, Muzeum II Wojny Światowej i młoda gdyńska firma Baltica Bicycles. W sporcie najlepsza okazała się oszczepistka Klaudia Maruszewska, lekkoatletka Angelika Cichocka i gdańska Lechia. W kategorii kultura przyznano nagrody za Człowieka Roku. Okazał się nim Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, a Odkryciem Roku ilustrator Patryk Hardziej. Wydarzeniem Roku został okrzyknięty wcześniej wspomniany musical Notre Dame de Paris. Nagrodę marszałka, czyli Pomorskie Euroinspiracje 2016, przyznano Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za projekt Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza.