Aktualności

"Gdynia - dzieło otwarte": wystawa o Gdyni i losach gdynian

Dokładnie w dniu 91. urodzin miasta, Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje nową wystawę stałą. "Gdynia - dzieło otwarte" to wyjątkowa i wielowymiarowa opowieść o historii młodego miasta, opowiedziana głosami jego mieszkańców. Na kilka dni przed otwarciem udało się nam podejrzeć ostatnie przygotowania do premiery.

Ekspozycja przedstawia losy Gdyni od początków lat 20. XX wieku, aż niemalże po dzień dzisiejszy. Powstała w ścisłej współpracy z obecnymi i byłymi mieszkańcami miasta, którzy użyczyli swoich historii, wspomnień i pamiątek, Dzięki tym „małym historiom" udało się przygotować wystawę skomponowaną nie tylko w chronologicznym czy historycznym ujęciu, ale także włączyć w jej treść osobiste relacje gdynianek i gdynian. Ekspozycja rozważa też dzieje miasta przez pryzmat konkretnych pojęć z nim związanych: morskości czy nowoczesności. Efekt to 73 niezwykłe historie mieszkańców opowiedziane przy pomocy ponad 150 oryginalnych eksponatów i prawie 1500 fotografii.

Wystawa, chociaż nie unika nowoczesnych środków technicznych, skupia się na tradycyjnych elementach: planszach, fotografiach i przede wszystkim oryginalnych eksponatach. Przybliżają one konkretne wątki historii miasta i dają zwiedzającym szanse na kontakt z prawdziwą historią, niosąc ze sobą siłę emocjonalnego przekazu. Goście mogą liczyć na rzetelne opracowanie historyczne, jednak istotą ekspozycji jest nie podsuwanie gotowych rozwiązań. Wszak tytuł wystawy (zaczerpnięty od Umberto Eco, a zainspirowany pracami prof. Andrzeja Szczerskiego) to „Gdynia - dzieło otwarte".

Liczymy, że w eksponatach i prezentowanych historiach gdynian, jak ta Mieczysławy Nogajewskiej - właścicielki zakładu fotograficznego „Foto-Elite", żydowskiej rodziny Bergmanów mieszkającej w przedwojennej Gdyni, zegarmistrza Józefa Kliksa, czy gdyńskich zespołów sceny alternatywnej, a także w multimediach i dziełach sztuki zwiedzający odnajdą „swoją" historię Gdyni - mówi dyrektor muzeum Jacek Friedrich.

Aby to ułatwić, zainspirować, podpowiedzieć pewne tropy i rozszerzyć narrację wystawy, do współpracy przy jej tworzeniu zaproszono wiele instytucji, ekspertów i artystów, m.in. paryski Gaumont Pathé, Filmotekę Narodową, National Geographic Creative, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Swój udział w powstawaniu ekspozycji mieli także m.in. Wojtek Mazolewski, Dominik Lejman, Mariusz Waras, czy Joanna Maleszyk.

Wystawa powstawała przez ponad dwa lata. Ważnym elementem przygotowań była kampania społeczna „Dodaj historię!". Dzięki niej około 60 osób podzieliło się swoimi opowieściami o gdyńskich losach własnych rodzin czy instytucji i zakładów, z którymi byli związani zawodowo. Te pojedyncze historie złożyły się w wielką opowieść o Gdyni. Aż 36 prezentowanych obiektów trafiło do gdyńskiego muzeum wprost od byłych i obecnych mieszkańców miasta. To 1/4 wszystkich eksponatów prezentowanych na wystawie!

Na potrzeby wystawy „Gdynia - dzieło otwarte" został opracowany nowy program edukacyjny. Jednym z jego najważniejszych elementów są audioprzewodniki oferujące możliwość zwiedzania w ramach jednej z czterech ścieżek. Zwiedzający sami zdecydują, czy chcą poznać dzieje Gdyni z perspektywy międzynarodowej, ogólnopolskiej, czy kaszubskiej (lokalnej). Specjalnie z myślą o najmłodszych powstała również czwarta - dziecięca ścieżka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet przy kolejnej już wizycie w muzeum, wystawę można poznawać wciąż na nowo.


Program otwarcia wystawy zapowiada się następująco:

10.02.2017 r. uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej „Gdynia - dzieło otwarte". WSTĘP WOLNY
- godz. 12.30 - wernisaż wystawy
- od 12.30 - Nowa historia - fotograficzny album gdynian i „Z tornistrem na plecach" - prezentacja oferty edukacyjnej towarzyszącej nowej wystawie stałej
- godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie / dr Jacek Friedrich
- godz. 17.00 - oprowadzanie kuratorskie / dr Andrzej Hoja (w języku angielskim)
- godz. 19.00 - koncert legendarnych gdyńskich zespołów: Apteki i Pancernych Rowerów

11.02 i 12.02 - Weekend z wystawą „Gdynia - dzieło otwarte". WSTĘP WOLNY
- godz. 10.00-18.00 - Nowa historia - fotograficzny album gdynian i „Z tornistrem na plecach" - prezentacja oferty edukacyjnej towarzyszącej nowej wystawie stałej
- godz. 12.00 - oprowadzanie kuratorskie / Agata Abramowicz
- godz. 14.00 - oprowadzanie kuratorskie / dr Jacek Friedrich
- godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie / dr Andrzej Hoja
Fragment nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

Fragment nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

Fragment nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

Fragment nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

Fragment nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

Dyrektor Jacek Friedrich pokazuje prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi nową wystawę stałą Muzeum Miasta Gdyni Gdynia - dzieło otwarte, fot. Sebastian Drausal

fot. Sebastian Drausal