Aktualności

Zimowe dokarmianie ptaków

Zimowe dokarmianie ptaków
Fot. stuffpoint.com

Zimowe dokarmianie ptaków 

Ptaki, które zimę spędzają w mieście, powinniśmy dokarmiać, ale tylko wówczas, gdy warunki atmosferyczne na to wskazują tj. temperatury minusowe przez co najmniej tydzień i utrzymująca się pokrywa śnieżna. 
 

Nie wszyscy wiedzą, że nieumiejętne dokarmianie ptaków może im zaszkodzić. Powodów jest wiele. Przede wszystkim stałe dokarmianie może doprowadzić do utraty zdolności zdobywania pokarmu. Uzależniamy je wówczas od siebie i nawet nie próbują szukać źródeł naturalnego pokarmu. Po co mają go szukać, skoro człowiek im go dostarcza? Nie zawsze jednak robi to regularnie i zdarza się, że ptaki czekając na pokarm głodują.

Decydując się na dokarmianie ptaków pamiętajmy, że rożne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. sikory, kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Ptaki wodne (łabędzie, kaczki) należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Zawsze jednak pamiętajmy o tym żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia. 

Miasto Gdynia od lat wspomaga osoby dokarmiające ptaki zimą przekazując im karmę. Karma wydawana jest w budynku przy ul. 10 Lutego 24, w środy w godz. 13:00 – 14:30 (informacja na portierni), jeżeli utrzymywać się będą minusowe temperatury i pokrywa śnieżna.