Aktualności

Konkurs "Gdynia – miasto, które mnie urzekło"

Już po raz piąty zapraszamy Nauczycieli i Uczniów klas IV – VI do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Gdyni (MKWoG) „Gdynia – miasto, które mnie urzekło”. Objęła go patronatem wiceprezydent Ewa Łowkiel.

TEMAT PRZEWODNI
W roku szkolnym 2009/2010 tematem przewodnim konkursów jest Marynarka Wojenna Gdyni, jej historia oraz współczesność, ludzie, którzy ją tworzyli, obrońcy Wybrzeża.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
Rozstrzygnięcie konkursów – kwiecień

GALA LAUREATÓW
– maj 2010


W 2010 roku uczniowie mogą wziąć udział w trzynastu konkursach:

1. „Pokażę Ci moje miasto” – konkurs oratorski w języku polskim. Indywidualna, ustna 4-5 minutowa prezentacja (z pamięci) ustalonej przez ucznia trasy spacerowej po Gdyni, z uwzględnieniem Oksywia.

2. „Gdynia – the city of my dreams”- konkurs oratorski w języku angielskim. Indywidualna, ustna 4-5 minutowa prezentacja (z pamięci) ustalonej przez ucznia trasy spacerowej po Gdyni, z uwzględnieniem Oksywia.

3. „Look. How beautiful Gdynia is!” - konkurs na folder reklamujący Gdynię w Europie. Prace indywidualne o dowolnym formacie i technice. Objaśnienia zapisane w języku angielskim.

4. „Gatunki rodzime i obce w Bałtyku” – konkurs przyrodniczy. Etap miejski będzie przeprowadzony w formie testu - pytania otwarte i zamknięte. Zakres wiadomości:
- ogólne wiadomości o historii Bałtyku, państwa, głębokość, zatoki,
- pojęcia: ekologia, bioróżnorodność, łańcuch pokarmowy w środowisku morskim, eutrofizacja,
- czynniki abiotyczne warunkujące życie w Bałtyku i ich wpływ na organizmy,
- flora i fauna Morza Bałtyckiego,
- obce gatunki w Morzu Bałtyckim i ich szkodliwość,
- morskie obszary chronione w Polsce (Woliński Park Narodowy, Słowiński PN, Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska, Nadmorski Park Krajobrazowy),
- ochrona Bałtyku (Konwencja Helsińska - HELCOM).

5. „Morze, nasze morze…” – krzyżówka tematyczna dotycząca Marynarki Wojennej w Gdyni. Tematyka:
- historia Portu Marynarki Wojennej,
- słynne okręty i ich dowódcy,
- postacie związane z tworzeniem MW w Gdyni,
- postacie wsławione obroną Gdyni we wrześniu 1939,
Krzyżówki muszą być tak sformatowane, by móc je wydrukować na arkuszu A 4. Nzleży je zapisać w formacie .xls.

6. „Będziem Ciebie wiernie strzec… ” – konkurs fotograficzny w formie albumu o Marynarce Wojennej Gdyni. Tematyka:
- okręty Marynarki Wojennej „wczoraj i dziś”,
- postaci zasłużone dla MW w Gdyni.
Opisane zdjęcia w formacie pocztówkowym umieszczone w albumie (8 - 10 stron). Zdjęcia własne z opisem, zdjęcia innych autorów z podaniem autora zdjęcia lub źródła, z opisem.

7. „Nasza flota, choć nieduża… ” – konkurs historyczny w formie testu. Zagadnienia:
- historia i czasy współczesne marynarki wojennej.
- postaci związane z MW.
- wiedza o walczących w II wojnie światowej okrętach i ich dowódcach.
- znajomość terminologii morskiej.

8. „Służą ojczyźnie na morzu” – konkurs plastyczny: malarstwo, grafika, rysunek, batik, collage. Format prac: A 4, A 3. 1 praca jednego ucznia. Tematyka prac związana z Portem Marynarki Wojennej w Gdyni, okrętami współczesnymi i historycznymi.

9. „Spacerkiem po Oksywiu” - konkurs na grę planszową. Gra powinna prowadzić gracza wzdłuż ustalonej przez dziecko trasy ukazującej Oksywie, Port Marynarki Wojennej i jego historię. Gracz powinien wykazać się znajomością historii oraz wybranych zagadnień dotyczących współczesnej Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedno dziecko nadsyła jedną grę.

10. „Dlaczego warto przyjechać do Gdyni?” - konkurs na najlepszą prezentację multimedialną reklamującą Gdynię - reklama Gdyni współczesnej, jej walorów turystycznych i gospodarczych. Jeden uczeń nadsyła jedną prezentację zapisaną w formacie .pps, .ppt lub .wmv

11. „Oni umiłowali Gdynię” - konkurs poświęcony ludziom zasłużonym dla Marynarki Wojennej Gdyni. Uczestnicy - dwuosobowe zespoły, rozwiązują krzyżówkę oraz z podanych informacji układają biografie osób rozpoznanych na fotografiach. Zagadnienia - postaci związane z marynarką wojenną, ich biografie, słynne okręty i ich dowódcy, bohaterowie obrony Gdyni we wrześniu 1939r., literaturą i malarstwem marynistycznym, słownictwo związane z morzem, portami, marynarką wojenną.

12. „Spójrz, jaka piękna jest Gdynia!” - konkurs na folder reklamujący Gdynię w Europie. Prace indywidualne, dowolny format i technika.

13. „Spacerkiem po Gdyni z matematyką” - marsz czteroosobowych zespołów uczniów klas VI według trasy wytyczonej na terenie Oksywia. W ustalonych punktach rozwiązuje się zadania łączące treści matematyczne z wiedzą historyczną o Marynarce Wojennej Gdyni. Zawodnicy muszą też wykazać się znajomością problemów współczesnej Gdyni.

bibliografia do pobrania (format .doc)
druk zgłoszenia → do pobrania (format .doc)

Zgłoszenia można przesyłać na adres:
Szkoła Podstawowa nr 47
ul. Nagietkowa 73
81-589 Gdynia
faxu: 58 629 07 73
telefon: 58 629 00 37


Informacje dotyczące konkursu szkoły otrzymują dwukrotnie – pierwszą w listopadzie 2009, następną w lutym 2010 r. Dostępne są również na stronie internetowej szkoły http://zs14gdynia.home.pl/konkursy.html i na stronie Urzędu Miasta Gdyni http://www.gdynia.pl/mkwog

Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym
wojciechowska.k@interia.pl oraz asazel@wp.pl
lub numerami telefonu 509 84 07 08 (Grażyna Wojciechowska)
albo 663 95 68 53 (Joanna Żelazna)


Zobacz także:

„Gdynia - miasto, które mnie urzekło"

III konkurs wiedzy „Gdynia - miasto, które mnie urzekło" rozstrzygnięty

ikona