976 (576) 2010-11-05 - 2010-11-11

Akcja profilaktyczna dla panów po 50.

2 listopada 2010 r. w blisko 60. przychodniach w województwie pomorskim, wystartowała akcja pod hasłem: „Profilaktyka raka gruczołu krokowego" adresowana do wszystkich mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ma ona na celu wczesne wykrycie zmian chorobowych gruczołu krokowego. Akcja trwająca do końca grudnia, zachęcić ma panów do prostego badania krwi (oznaczenie poziomu wskaźnika PSA) przy okazji wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Badanie stwarza szansę na szybkie i skuteczne wykrycie zmian i wyleczenie. Koszt badania to zaledwie 20 zł.
W Gdyni wykonać je można w 9 placówkach:
- NZOZ „Śródmieście", ul. Armi Krajowej 44;
- NZOZ „Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Legionów 67;
- NZOZ „Działki Leśne", ul. Warszawska 34/36;
- NZOZ Przychodnia Dąbrowa - Dąbrówka, ul. Sojowa 33C;
- NZOZ Obłuże - Oksywie, ul. Sucharskiego 2;
- NZOZ „Przychodnia u Żródła Marii";
- NZOZ „Kolejarz - Vita", ;
- NZOZ „Przychodnia Orłowo", ul. Wrocławska 54;
- NZOZ „Vita-Med", ul. Bp. Dominika 16-22.
Każdy mężczyzna - pacjent przychodni biorącej udział w tej tej akcji otrzyma przy okazji wizyty u lekarza pierwszego kontaktu specjalnie opracowaną ulotkę ze szczegółowymi informacjami o chorobie.
W początkowym etapie rak bardzo długo może przebiegać bezobjawowo, a objawy mogą ujawnić się dopiero w zaawansowanym studium choroby. Dlatego tak istotne znaczenie mają regularne, co roku, wizyty u urologa wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia. W rodzinach, w których występowały przypadki raka gruczołu krokowego regularne kontrole zalecane są już po 45 roku życia.
Warto dodać, że co roku w Europie wykrywa się około 380 tys. nowych zachorowań na raka gruczołu krokowego. Jest on jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu nowotworu u mężczyzn.
Krew na oznaczenie poziomu PSA po okazaniu dowodu tożsamości z numerem PESEL jest pobierana w gabinecie zabiegowym. Zasady dobrego przygotowania pacjenta do oznaczenia poziomu PSA:
1. Badanie powinno być wykonane przed lub najwcześniej 3 tygodnie po badaniu palpacyjnym per rectum;
2. Pacjent powinien zaniechać jazdy na rowerze przez ok. 7 dni przed pobraniem krwi;
3. Należy zachować wstrzemięźliwość seksualną ok. 2 dni przed pobraniem krwi. Krew na oznaczenie PSA nie musi być pobrana na czczo lub w godzinach rannych, ale od ostatniego posiłku powinno upłynąć przynajmniej 2-3 godziny.
Szersze informacje na: www.pzpoz.pl 

ikona