SZUKAJ:

Kalendarz wydarzeń

Wszystko jest filozofią - Łukasz Lamża i Mateusz Hohol

Opis alternatywny 2017/wszystko jest filozofią_ogólny.jpg
Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne Gdyńskie Centrum Filmowe - Gdynia, pl. Grunwaldzki 2 19.10.2017 18:30 - Wstęp wolny

Duch w maszynie. Czym jest ciało, a czym umysł? Jak są ze sobą powiązane? Co może nam o nich powiedzieć współczesna nauka i filozofia? Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem z dr Łukaszem Lamża oraz dr Mateuszem Hohola – kolejnymi gośćmi w cyklu „Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane.

dr Łukasz Lamża – filozof przyrody, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Członek redakcji Tygodnika Powszechnego.

dr Mateusz Hohol – kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jego badania naukowe dotyczą przede wszystkim poznania matematycznego, czyli tego jak ludzki umysł przyswaja i radzi sobie z liczbami i geometrią.
 
Cykl „Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane” ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy. W ramach cyklu odbywają się  spotkania z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
 
Druga część cyklu to otwarte dyskusje filozoficzne w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się  posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, „który jest najlepszym doradcą”, jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.