Wydarzenia inne

Wszystko jest filozofią - O dobrym i złym życiu

Wszystko jest filozofią

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Gościem ostatniego w tym roku spotkania z filozofem będzie dr Bartłomiej Skowron - platonik, filozof matematyczny; adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się ontologią, m. in. problemami filozoficznej teorii całości i części. Wybrane problemy filozoficzne stara się rozwiązywać używając matematyki. Interesuje się również filozofią nauki, logiką oraz etyką. Promuje nauczanie etyki i filozofii w polskich szkołach. Jego hobby to biegi długodystansowe i turystyka rowerowa.

Silnym twierdzeniem metafizycznym argumentowanym w trakcie wykładu, jest przeświadczenie, wypowiedziane przez Władysława Stróżewskiego, że wartość uwartościawia istnienie. Nie ma istnienia neutralnego względem wartości. Nie ma jednego i jedynego sposobu istnienia. Życie w obliczu wartości bądź się intensyfikuje, bądź więdnie. Wartości prześwietlają i nasycają samo bycie, docierają do jego rdzennej, źródłowej struktury i na nią wpływają.

„Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy skupią się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaproszono wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 17.12.2018 08:28
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.12.2018 12:59
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona