Wydarzenia inne

Noc Muzeów 2017 w Gdyni

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Płatny, kup bilety

Jeśli Noc Muzeów to tylko w Gdyni! Zobacz, co przygotowały gdyńskie instytucje kultury. Spróbujcie
- uciec z postapokaliptycznego moskiewskiego metra inspirowanego powieścią Dmitrija Głuchowskiego,
- zobaczcie dzieło Władysława Strzemińskiego w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego,
- przy akompaniamencie muzyki zagranej na zabytkowym pianinie obejrzycie zabytkowe samochody w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji.
Muzeum Emigracji zamieni się w Dworzec Morski z dawnych lat, w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do specjalnej, autobusowej Lini N – N jak Noc.

Biblioteka Gdynia, ul. Biskupa Dominika 17

16:00-0:00 | wstęp wolny
Na początku był błysk. Potem już tylko mrok. Z okazji Nocy Muzeów podziemia Czytelni Naukowej zamienią się w moskiewskie metro z ponurej postapokaliptycznej przyszłości 2033 roku. W tej przestrzeni zaaranżowany zostanie pokój ucieczki, którego opuszczenie będzie celem uczestników wydarzenia.
Pokój ucieczki inspirowany powieścią Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033” dostępny będzie między 20-21 maja w godzinach od 16:00 do 1:00 w podziemiach Czytelni Naukowej, filii Biblioteki Gdynia (ul. Bpa Dominika 17).
Biblioteka zaprasza zespoły 3-osobowe. Czas trwania pojedynczej sesji to 30 minut.
Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wysłać formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie www.bibliotekagdynia.pl od 8 maja. Do zabawy Biblioteka zaprasza osoby powyżej 16 roku życia. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Galeria Gdyńskie Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2

19.00-0:00 | wstęp wolny
Z okazji tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce Centrum Kultury w Gdyni zaprasza do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego na „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Władysław Strzemiński - malarz, teoretyk sztuki, pedagog, pionier konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, twórca teorii unizmu. Urodził się w 1893 roku w Mińsku Białoruskim, zmarł w 1952 roku w Łodzi. Był inicjatorem powstania grup artystycznych: Blok, Praesens i a.r. W rozprawie „Unizm w malarstwie” głosił, że wszelka wypowiedź artystyczna winna spełniać wymóg „jedności dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje”. W ostatnich latach życia starał się pogodzić awangardę z doktryną socrealizmu, dzięki stworzeniu nowej zasady realistycznego przedstawienia. W tym okresie powstał cykl „Powidoki” utrwalający optyczne wrażenia wywołane spojrzeniem na słońce. Od 1931 roku związany z Łodzią, gdzie mieszkał i pracował. Współzałożyciel Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, z której został zwolniony pod zarzutem nierespektowania norm doktryny realizmy socjalistycznego. W ostatnich latach życia ukończył książkę „Teoria widzenia”, która wydana została po jego śmierci. Największa kolekcja prac Strzemińskiego znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym zaprojektował Salę Neoplastyczną. Jego żoną była wybitna rzeźbiarka Katarzyna Kobro.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2c

19.00-01.00 | wstęp: 1 zł
Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji odnajdziecie autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy, Buick Master Six - w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne, Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone, czy Harley Davidson 42 WLA - najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.
Zwiedzającym zostanie udostępniona przestrzeń multimedialna, gdzie m.in. będzie można spróbować swoich sił w symulatorze lotów urządzeniami RC , sportowego zabytkowego samochodu jak i w już vintygowych grach arcadowych. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów będzie można wsiąść do zabytkowego samochodu Skoda Tudor i zrobić sobie w nim pamiątkowe zdjęcie.
Od godz. 20.00 do północy odbędzie się koncert, podczas którego będzie można usłyszeć stare przeboje grane na zabytkowym pianinie, a w przerwach muzyka popłynie ze starego patefonu.

Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

19.00-01.00 | wstęp wolny
W Muzeum Emigracji w Gdyni znów zabrzmią dworcowe gongi przypominając o jego pierwotnej funkcji – Dworca Morskiego. Tłum podróżnych, pasażerowie na gapę, polscy emigranci w kolejce do wejścia na pokład transatlantyku, niespodziewane zwroty akcji… Wybierz kierunek rejsu, czujnie słuchaj dworcowych komunikatów i poczuj się jak pasażer pierwszej klasy.
Chociaż z pewnością do wejścia na wystawę ustawi się kolejka, to możemy zagwarantować, że nikt w niej nie będzie się nudził. Wśród atrakcji: pokładowe warsztaty dla dzieci, chillout w okrętowej kajucie, parkiet taneczny na tarasie z widokiem na morze i rozgwieżdżone niebo nad dworcowym holem. Odpocząć od zgiełku tej wyjątkowej nocy można będzie w specjalnie zaaranżowanej okrętowej kajucie – strefie ciszy i relaksu. Część z atrakcji przygotowała młoda ekipa naszych współpracowników – młodzież zaangażowana w projekt „MEGafon Kultury”.

Szczegółowy program:
19.00-01.00 dźwięki i projekcje w Dworcu Morskim
21.00-1.00 chillout w kajucie
19.00-22.00 warsztaty dla dzieci
19.00-23.00 strefa kreatywna
20.22 zachód słońca na tarasie
21.00-0:00 sety DJskie

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B

19.00-01.00 (ostatnie wejście na wystawę o północy) | wstęp: 1 zł
Podczas tej wyjątkowej nocy Muzeum Marynarki Wojennej zaprosi na szereg atrakcji do budynku, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowane są wystawy czasowe oraz na Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego i na okręt ORP Błyskawica:
- o godzinie 19.00 przed wejściem do budynku Muzeum MW odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z XII Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni,
- na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz w budynku muzeum będzie można zobaczyć prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych, spotkacie także muzea wojskowe spoza Trójmiasta - puckie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe z Torunia,
- tej Nocy będzie można także odwiedzić ORP Błyskawica, zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim,
- nie zabraknie też doskonałej wojskowej grochówki.

Muzeum zaprasza też do wzięcia udziału w majowej edycji Wielkiej Gry Muzealnej. Do wygrania między innymi śpiwory, plecaki wojskowe oraz karty z kodem wstępu dla miłośników gier komputerowych. Kupony do udziału w grze znajdują się w holu budynku przy kasie biletowej. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

18.00-01.00 | wstęp wolny

Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni – Linia N.

Tematem tegorocznej Nocy w Muzeum Miasta gdyni będzie historia komunikacji miejskiej. Wszak trolejbus stał się już symbolem miasta. Dokąd i czym można było dojechać, jakie były bilety, co się wydarzyło w popołudniowym tłoku? Uczestnicy wyruszą wspólnie, również w zabytkowych pojazdach, w podróż po Gdyni! Podczas przejażdżki po mieście pracownicy Muzeum chętnie opowiedzą o historii miasta, architektury i motoryzacji! Dla najmłodszych zaplanowaliśmy specjalne, tematyczne warsztaty w siedzibie Muzeum.

Oprócz tego dla wszystkich dostępne będą wystawy: „Gdynia – dzieło otwarte”, „Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia”, a także „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”. Przed budynkiem – będzie czekała zaparkowana niespodzianka i wiosenna strefa relaksu, dla zmęczonych podróżą. We foyer, wieczorny koncert. Wszystko blisko plaży.

Szczegółowy program:
18:00 - Miejski bilet – warsztaty projektowe dla dzieci wraz z opiekunami
Od 18:00 do 00:00 – Linia N – nocne zwiedzanie miasta trolejbusem (odjazdy co pół godziny)
19:00 - Miejski bagaż – warsztaty stemplowania toreb dla dzieci wraz z opiekunami
21:30 - Koncert Zespołu Komety / support: Ostatni Przystanek Postępu

Dar Pomorza

al. Jana Pawła II
19:00-01:00 | wstęp: 1 zł

Zwiedzający statek-muzeum będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację „Marynarska Dola” w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Dowiedzą się również jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie.

Zawisza Czarny

Nabrzeże Prezydenta
19:00-00:00 | wstęp wolny

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można wejść na pokład kultowego żaglowca, zrobić sobie zdjęcie przy sterze, obejrzeć liny i żagle, a także posłuchać o codziennym życiu na Zawiszy i o jego bogatej historii. Na miejscu będzie możliwość zakupienia oryginalnych pamiątek z żaglowca. O godzinie 00:30 Zawisza odbije od kei i wyruszy w rejs. Odcumowywanie i wyjście z portu będzie można oglądać z nabrzeża. Na pożegnanie żaglowiec odda specjalny sygnał syreną.

Izba Pamięci Franciszka Stefczyka

ul. Legionów 126-128
19:00-00:00 | wstęp wolny

Noc Muzeów to świetna okazja, aby poznać historię kas Stefczyka od początków XX wieku. Będzie można zobaczyć archiwalne dokumenty, stare sejfy, pamiątkowe pieczęcie, własnoręcznie wybić swoją pierwszą monetę, a także zostać mistrzem w zarządzaniu pieniędzmi, dzięki warsztatom edukacji finansowej dla najmłodszych.

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni

al. Jana Pawła II 3
19:00-01:00 | wstęp wolny

Czy wiedzieliście o tym, że w Gdyni istnieje planetarium? W Noc Muzeów będziecie mieli okazję się o tym przekonać. Niepowtarzalne prelekcje prowadzone przez studentów z Koła Naukowego „Nawigator” w Planetarium Wydziału Nawigacyjnego AMG zaprowadzą uczestników tam, gdzie wzrok nie sięga. Czas prelekcji – ok. 20 min.

Wydarzeniom Nocy Muzeów na Pomorzu towarzyszyć będzie również gra mobilna „Nie śpij! Zagraj!”. 14 instytucji kultury, w tym 2 gdyńskie (Muzeum Emigracji oraz Izba Pamięci F. Stefczyka) zapraszają do gry o atrakcyjne upominki. Konkursową rozgrzewkę będzie można rozpocząć już 15 maja. Natomiast główna rozgrywka rozpocznie się 20 maja. Więcej o grze: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/nie-spij-zagraj-gra/.

Bezpłatny autobus

Aby przemieszczanie się między odwiedzanymi instytucjami było łatwiejsze podczas tej nocy, uruchomione zostaną bezpłatne połączenia autobusowe. Część z nich obsługiwana będzie pojazdami zabytkowymi.

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2017 10:45
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2017 09:14
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona